Procesory Intel a AMD v hrách

02.12.2021

Svet hier sa už roky delí na dve skupiny – Intel a AMD – ktoré bojujú o svoje miestočko v zostavách a zariadeniach. Dnes majú čo ponúknuť oba tábory, no ktoré procesory sú skutočne tie naj? V tomto článku sa pozrieme na reč čísel, testov a výsledkov, ktoré nám ukážu viac.

Intel ako istota? Kedysi áno

Pár rokov do minulosti mala spoločnosť AMD pomerne veľký problém nasýtiť trh kvalitnými produktmi a konkurovať súperom z Intelu. Od čias, kedy do vedenia spoločnosti nastúpila Lisa Suová, je AMD veľmi silným hráčom, obzvlášť vďaka veľkému tlaku na inovácie a technologický posun. Po vydaní prvej generácie procesorov Ryzen sa karta otáča a Intel, kedysi hegemón a dominantný hráč, sa začína pomaly, ale iste strácať. Procesory s označením Ryzen znamenali pre herný svet menšiu revolúciu. Výkonné a zároveň úsporné procesory boli jasnou voľbu pre množstvo hráčov.

Má procesor Intel zmysel? Áno, ale...

Procesor Intel Core i9-10850K je skvelý na najnovšie herné tituly vďaka stále veľkému náskoku na výkone jedného jadra. Základná rýchlosť procesora sa pohybuje na hranici 3,6 GHz, pri spustení náročného titulu krátkodobo až na neuveriteľných 5,2 GHz. Taký výkon je vykúpený výrazne vyššou spotrebou, a teda aj vyššou teplotou. AMD v podobe Ryzen 7 3700X ponúka rovnakú základnú rýchlosť, nižší maximálny takt 4,4 GHz, ale aj polovičný TDP (spotreba pri maximálnom takte).

V reči čísel 125, resp. 65 W. Procesory Intel sú vynikajúce, výkonné, ale veľmi náročné na spotrebu a odvod tepla. Procesory Ryzen sú vyrobené najmodernejšou technológiou, ktorá zaručuje stále kvalitný a stabilný výkon pri nižšej spotrebe.

Všeobecne sa dá povedať, že Intel vyhráva medzi aplikáciami a hrami, ktoré primárne využívajú jedno hlavné jadro. Do hry vstupuje Turbo Boost, ktorý vytiahne výkon na maximálnu hranicu podľa nastavení výrobcu.

Napríklad v hre PUBG (Playerunknown's Battleground) absolútne dominuje procesor Intel, respektíve 3 zástupcovia najnovšej 11. generácie.

V reči čísel procesor Core i7-11700K prekračuje hranicu 260 snímok za sekundu, kým jeho najbližší konkurent AMD 9 5900X je o zhruba 30 snímok pomalší. Rozdiel je aj na ďalších tituloch, kde má Intel často náskok +-15%.

AMD má „papierovo“ nižšie výkony, prečo je však taký obľúbený? Môže za to hlavne nižší nárok na zdroj a napájania, a s tým spojené aj odvody tepla. Ak Intel dodáva „iba“ o 15 % výkonu navyše, no zároveň spotrebuje o takmer 50 % viac Wattov, karty sa náhle otáčajú a víťazom sa stáva AMD. S ním totiž nepotrebujete extra silné zdroje napájania, ktoré stoja o desiatky či až stovky eur viac. Zároveň na AMD nepotrebujete také výkonné chladenie, ktoré dobre odvedie teplo a procesor zostane v rozumnej pracovnej teplote.

AMD ako budúcnosť?

AMD vďaka obrovským investíciám v oblasti vývoja zaujalo pozíciu, ktorá trápi konkurenčný Intel. S príchodom nových technologických postupov a zmenšovania samotných čipov AMD sa Intel dostáva do situácie, v ktorej musí viac než výkonom konkurovať cenou. Dôležité rozdiely, a to v rýchlosti samotných procesorov, sa pomaly vyrovnávajú a výrobcovia si to veľmi dobre uvedomujú.

Na rad prichádzajú aj často skloňované počty jadier. Na čo potrebuje hráč 8 a viac jadier? Dnes hráči dosť často „prenášajú“ svoje hranie na internet, a to nielen s obrazom, na čo potrebujú nielen kvalitnú webkameru, ale aj dostatočný výkon, ktorý zvládne dodatočné aplikácie. K slovu sa v takýchto prípadoch hlási viac jadier a tam jednoznačne vyhráva AMD, lebo ponúka za lepšiu cenu aj úspornejšie procesory s relatívne totožným výkonom ako obdobne vybavené procesory Intel. Vyplatí sa teda mať notebook, stolný počítač alebo pracovnú stanicu s procesorom AMD? Určite ÁNO, s predpokladom, že nie je určená iba na samotné hranie.

AMD a Intel v mobilných zariadeniach

Aj dnes sa dá zohnať zaujímavý notebook so špičkovými procesormi oboch spoločností za príjemnú cenu. Jeden z najzaujímavejších notebookov s procesorom Intel je Lenovo Creator 5-15IMH05, ktorému v tele bije procesor Intel Core i7-10750H s veľmi slušnou porciou výkonu zabalenou v kompaktnom tele, takže si môžete zábavu pohodlne zobrať na cesty.

Spomedzi AMD ide jednoznačne o HP Pavilion Gaming 15, ktorý ponúka tichý, no výkonný procesor Ryzen 7 5800H na multimediálnu zábavu aj najdrsnejšie hranie moderných titulov, a to všetko v ľahkom tele.

Kde sa vzali značky Intel a AMD?

Intel je aktuálne najväčším výrobcom polovodičov na svete a procesory sú len špička ľadovca. Spoločnosť bola založená v roku 1968 zakladateľom Robertom Noycom Gordonom Moorom a začala vyrábať mikroprocesory. V roku 1971 vyrobila jednoduchý čip s označením 4004, ktorý je považovaný za prvý mikroprocesor na svete. V roku 1995 Intel priviedol na svet procesor Pentium Pro, čo bol počiatok moderných procesorov, ale aj citeľné navýšenie výkonu. V roku 2006 prišiel Intel s procesorom Intel Core 2, čo znamenalo 2 jadrá na jednom kuse, a tým aj výrazne lepší výkon. Dnes sa najčastejšie stretnete s procesormi označovanými ako Intel Core i5, i7 alebo i9.

Firma AMD bola založená v roku 1969 a v roku 1971 začala výrobu. Prvotné výrobky boli iba prepracované produkty iných firiem na dosiahnutie vyššieho výkonu a efektivity. V roku 1975 vstúpilo AMD na trh s pamäťami RAM a rozvíjalo sa ďalej. Uvedenie procesora am386 v roku 1991 zobralo monopolnú pozíciu konkurenčnému Intelu. V roku 2008 bola spoločnosť medzi 12. najväčšími výrobcami polovodičov. Od roku 2014 prevzala vedenie terajšia výkonná riaditeľka a CEO, Lisa Suová, ktorá je z veľkej časti zodpovedná za uvedenie inovatívnych technológií na trh.
 

Ďalšie aktuality