Čistiace a ochranné prostriedky HUMIDEF

13. 1. 2021 - Lucia Gogová - Produkty
Ako zachrániť utopený telefón? Rozhodujú okamihy a správny postup majiteľa. Tekutiny totiž dokážu v priebehu krátkej chvíle citlivú elektroniku vážne poškodiť. Netreba sa však hneď vzdávať, existujú spôsoby, ako elektronickému zariadeniu poskytnúť prvú pomoc, obnoviť jeho funkčnosť a dokonca aj zastaviť neviditeľnú koróziu.

Humidef

Chvíľka nepozornosti a možno aj malej nešikovnosti sa môže premeniť na neočakávanú paniku. So smartfónom manipulujeme dennodenne a je naším verným spoločníkom v rôznych situáciách. Či už telefón spadol do vody, omylom ste ho poliali, alebo ste s ním nevedomky skočili do bazéna, treba konať čo najrýchlejšie.

Ide o zariadenie, v ktorom sa ukrýva množstvo osobných údajov, kontaktov, fotiek a aj samotná kúpa nového telefónu nepatrí k najlacnejším položkám v rozpočte. Hoci sa výrobcovia snažia prinášať na trh zariadenia so zvýšenou vodoodolnosťou, ešte stále sa na telách telefónov ukrývajú miesta, ktoré sa pri väčšom kontakte s vodou stávajú ich slabinami. Ako elektronické zariadenie vysušiť?

Humidef

V žiadnom prípade mobil ani tablet nesušte fénom, ani ho neodkladajte do blízkosti výhrevného telesa. Pôsobenie vysokého tepla totiž zahrieva lepidlo a uvoľňuje spoje. Na internete nájdete rady, kde sa často spomína zasypanie telefónu ryžou, ktorá má prebytočnú tekutinu do seba pohltiť. Takýto spôsob “starostlivosti” však môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Ako jeden z účinných absorbérov vlhkosti môžete použiť napríklad silica gél.

Ako funguje záchranný balík HUMIDEF?

Jednou z noviniek, ktoré sa objavili na našom trhu, je unikátny počin od slovenskej spoločnosti HUMIDEF. Pod rovnomenným názvom nájdete balíčky na záchranu elektroniky v štyroch rôznych veľkostiach – HUMIDEF XS, S, M, L, ktoré sú určené predovšetkým pre mobilné telefóny, smartfóny, tablety, ebooky a ďalšiu elektroniku (smart hodinky, powerbanky, USB kľúče, externé disky, diaľkové ovládače, …). Predstavujú účinný spôsob, ako predísť škodám, ktoré súvisia s vytopením elektroniky.

HumidefSúčasťou balíčka je tzv. Doypack obal. Disponuje ochrannou 3-vrstvovou atmosférou a jednocestným ventilom na odvod plynov a vlhkosti smerom von od zariadenia. Jeho súčasťou je tiež vodotesné a čiastočne vzduchotesné ZIP uzatváranie a ochrana pred UV žiarením.

V obale sa nachádza nezávadný aktívny prírodný íl, ktorý má veľmi dobrú absorpčnú schopnosť a podieľa sa na spoľahlivom odstraňovaní zvyškovej vlhkosti. V čase, kedy bude zatopený mobil uzatvorený v balíčku HUMIDEF, prebieha bezpečná termochemická reakcia, pri ktorej dochádza k spaľovaniu kyslíka.

Premenou kyslíka vznikne teplo, ktoré sa využíva na ešte efektívnejšie vysušenie zariadenia. Netreba sa obávať, že by zvýšené teplo telefón poškodilo , ide o zvýšenie teploty v priemere iba o niekoľko stupňov Celzia.

Návod na použitie záchranného balíčka

Čo ne/robiť, keď mobil spadol do vody

  1. Ak voda zasiahla telefón alebo tablet, okamžite ho vypnite.
  2. Vyberte ho z obalu a ak je to možné, zložte zadný kryt a vyberte batériu. V prípade, že sa k batérii nemôžete dostať, pokúste sa vybrať aspoň SIM kartu a pamäťovú kartu.
  3. Pomocou čistej savej handričky alebo papierovej utierky dôkladne osušte všetky dostupné miesta, porty a štrbinky. Došlo k zásahu inou tekutinou než je voda - pivo, limonáda, čaj, slaná morská voda? Najviac zasiahnuté miesta opatrne očistite aj destilovanou vodou. Tekutiny s obsahom iných častíc sú väčším rizikom ako voda samotná.
  4. S elektronickým zariadením nerobte prudké pohyby, ani ním netraste. Tekutina by sa mohla dostať ešte hlbšie do jeho útrob.
  5. Pre prípad takýchto nepredvídateľných situácií je dobré mať po ruke čistiace a ochranné prostriedky, ktoré prostredníctvom moderných technológií pomáhajú ochrániť elektronické súčiastky pred účinkami vody, koróznymi a oxidačnými chemickými reakciami.
  6. Záchranný balík HUMIDEF vám pomôže dôkladne vysušiť vaše zariadenie už za 12 hodín.

Humidef

Neviditeľná hrozba menom korózia

Základom úspechu nie je iba vysušiť zariadenie od zvyškovej vlhkosti. Rovnako dôležité je zabrániť oxidačným a koróznym reakciám. Tie sa začínajú už po 30 minútach po zatečení. Hoci na prvý pohľad nemusíme nič vidieť, korózia dokáže zvnútra postupne znehodnocovať elektronické zariadenie. Netýka sa pritom iba telefónu, ktorý spadol do vody. Stačí, ak sa dlhodobo zdržujete v prostredí s vlhkosťou ovzdušia vyššou ako 60 % a váš telefón je ohrozený na funkčnosti a životnosti.

Použitie HUMIDEF balíčkov je vo všetkých ohľadoch jednoduché. Všetko potrebné pre záchranu elektroniky totiž nájdete v základnom balení. Pri včasnom a správnom použití dokáže táto ochranná technológia zachrániť až 99% zariadení po 24 hodinách pôsobenia. Navyše im dodá permanentnú ochranu, ktorú zabezpečuje antikorózny čip s VCI technológiou.

Humidef

Aj keď telefón funguje a všetko vyzerá v poriadku, oxidácia môže celkom nenápadne pokračovať ďalej. Prvé príznaky, že niečo nie je v poriadku, sa môžu objaviť po týždňoch, či dokonca mesiacoch používania. Často ide o horšiu kvalitu signálu alebo spomalené reakcie, ktoré dovtedy pre telefón neboli typické.

HUMIDEF ochranný čip

Oxidácia a korózia prebieha v podmienkach, kedy molekuly vzduchu, vody a kovu vzájomne zreagujú.  Ak by sa našla technológia, ktoré medzi ne postaví bariéru, táto reakcia sa zastaví. Už správne tušíte – áno, je to možné! Na tomto princípe fungujú VCI (volatile corrosion inhibitors) - inhibítory, ktoré vytvoria väzbu s kovovými povrchmi ako sú oceľ, železo, hliník, zinok, cín, meď atď.

Ich pôsobením vzniká bariéra, ktorá vytláča molekuly vody z povrchu predmetov a zabraňuje reakcii, ktoré vedie ku korózii. Ochranný čip proti korózii HUMIDEF má rozmery 49 × 50 mm a môžete ho úplne jednoducho vložiť do púzdra alebo obalu telefónu, či tabletu. Ak chcete využiť jeho účinky s inými menšími zariadeniami, vložte čip v podobe štvorca napríklad do tašky. Poskytuje ochranu pred koróziou až po dobu 6 mesiacov.

Humidef

Utopený mobil a záruka

HumidefOprava telefónu môže byť nečakanou položkou v mesačných výdajoch. Telefón, za ktorý ste dali stovky eur, štandardne podlieha zákonnej záruke

Pokiaľ však technik zistí, že prišiel do kontaktu s vodou, o záruku a bezplatnú opravu prichádzate. Domnievate sa, že ste zariadenie dôkladne vysušili a nemôže si nič všimnúť?

Výrobcovia mobilných telefónov sa poistili. V útrobách telefónu a nachádzajú malé biele plôšky indikátory, ktoré sa pod vplyvom vlhkosti nad povolený limit natrvalo sfarbia načerveno.

Ak sa pohybujete v prostredí so zvýšenou vlhkosťou, môže k tomu dôjsť aj bez toho, že by ste elektroniku poliali vodou. V takom prípade môže kompaktný a efektívny produkt, akým je antikorózny čip HUMIDEF, účinne chrániť aj v nepredvídateľných situáciách.

Humidef

Autor článku

Lucia Gogová

V živote sa k nám niektoré veci dostávajú okľukou alebo aj preto, že sme prehliadali jasné signály. „Lucia, to nemyslíš vážne, že si si nedala prihlášku na žurnalistiku,“ akoby doteraz počujem slovenčinárku, keď zistila, že moje kroky po gymnáziu smerujú na odbor s matematickým zameraním. No všetko je presne tak, ako má byť! Baví ma spájať logicky dohromady zaujímavé informácie a spracovávať ich tak, aby dávali odpovede na otázky. A možno aj preto sa nebojím čítať technické veci, ktorým by som inak nerozumela. Verím, že v každom z nás je ohromný potenciál robiť presne to, čo si zaumieni.

Všechny články od tohoto autora

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov