basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

MÁME OTVORENÉ! Všetky naše predajne sú znovu otvorené. Príďte si vybrať tovar alebo si ho objednajte online a o 60 minút si ho môžete bezpečne vyzdvihnúť.

DJI ponúka minidron aj programovateľného robota

8. 11. 2019 - Jozef Husovský - Produkty
Spoločnosť DJI dokáže príjemne prekvapiť. Jednotka vo výrobe stredných dronov prichádza na trh s celkom novým minidronom DJI Mavic Mini. Navyše pridáva ešte jednu prekvapujúcu novinku – robota RoboMaster S1 slúžiaceho nielen na zábavu, ale aj na výučbu programovania. Na čo všetko sa môžete u nových DJI „hračiek“ tešiť?

Dron DJI Mavic Mini

Aj keď to znie neuveriteľne, prvý dron, teda bezpilotné, externe ovládané teleso sa dotklo oblakov pred vyše 100 rokmi. Prudký rozmach týychto prístrojov však zaznamenávame až v posledných rokoch. Vo vývoji stredne veľkých dronov aktuálne dominuje spoločnosť DJI. S najnovším prírastkom Mavic Mini však pravdepodobne výrazne zaboduje aj v kategórii tých najmenších.

DJI Mavic Mini – dron do vrecka

Pozor, dron DJI Mavic Mini si môžete ľahko spliesť s mobilným telefónom alebo kompaktným fotoaparátom. Tak malé sú jeho rozmery. Bez problémov ho tak môžete nosiť vo vrecku bundy alebo batohu a zobrať ho so sebou v podstate kamkoľvek.

Dron DJI Mavic Mini

Vojde sa do vrecka a jeho ovládanie zvládnu aj začiatočníci – najmenší dron od DJI – Mavic Mini.

 

„Vodičák“ nebudete potrebovať

Dron DJI Mavic Mini váži len 249 g, čo je šalamúnsky vymyslená hmotnosť pre to, aby ste sa v budúcnosti nemuseli obávať legislatívnych limitov (napr. nutnosti registrovať drony nad 250 g, ktorá vstúpi do platnosti v roku 2020). Manipulácia s týmto minidronom je prispôsobená tomu, že naň skutočne nemusíte mať žiadne „papiere“. Vďaka novej aplikácii DJI Fly je jeho ovládanie nesmierne intuitívne, a tak aj dronom začiatočník môže pomocou pár kliknutí vytvoriť profesionálne vyzerajúce zábery.

Súčasťou aplikácie je aj Výučba Lietania. Dron DJI Mavic Mini disponuje aj technológiou Geofencing, ktorá ho vráti zo zakázaných zón, akými sú napr. bratislavské letisko alebo elektráreň v Jaslovských Bohuniciach (V ČR Ruzyň a Dukovany). Ak k tomu pripočítame senzory prekážok a blízkosti zeme,  je jasné, že ide o ideálny dron aj pre začiatočníkov. Rozhodne však má čo ponúknuť aj skúsenejším používateľom.

Dron DJI Mavic Mini

Výdrž vo vzduchu

Nízka hmotnosť a malé rozmery zároveň neprinášajú žiadne vynútené kompromisy. Práve naopak, nízka gramáž praje celkovej výdrži akumulátora. Dron DJI Mavic Mini sa v ideálnych podmienkach udrží vo vzduchu 30 minút. Najvyššia rýchlosť stúpania predstavuje 4 m/s,  u klesania je „maximálka“ 3 m/s. Dopredu sa dron môže pohybovať slušnou rýchlosťou 13 m/s (čiže 47 km/h).

Buďte v obraze

Samozrejme, ten, kto si kúpi dron, si ho nekupuje len kvôli lietaniu, ale aj kvôli fotografickým či filmovým záberom. Kamera dronu je umiestnená na 3-osom gimbale, čo je pri takom malom drone úplný nadštandard garantujúci stabilný obraz. Kamera má 1/2,3" CMOS BSI senzor s veľmi slušným rozlíšením 12 Mpx, Objektív má svetelnosť f/2,8 a zaostrí od 1 metra do nekonečna. Kamera dokáže zaznamenávať video vo Full HD pri 60 snímkach za sekundu, ale aj vo vyššom rozlíšení 2,7K pri 30 snímkach za sekundu.

Dron DJI Mavic Mini

Ovládanie dronu

K dronu neodmysliteľne patrí GPS prijímač, ktorý zabezpečuje plynulý let a plní dôležitú funkciu automatického návratu na miesto vzletu, napr. pri vybití akumulátora alebo  v prípade nebezpečných podmienok. Dron dokáže určovať aj silu vetra a upozorniť užívateľa na nebezpečnosť letu.

Dron lieta v rôznych režimoch, ako sú QuickShot, Drone, Circle, Helix a Rocket Dron. Komunikuje na frekvenciách 2,4 gHz alebo 5,8 GHz. A ovládať ho možno maximálne zo vzdialenosti 4 km.

Náhradné diely

Ak sa chystáte na dlhší výlet a dlhšie fotografovanie či filmovanie, potom odporúčame staviť na verziu dronu, ktorá sa predáva pod názvom Dron DJI Mavic Mini Fly More Combo. Zjednodušene ide o DJ Mavic Mini s bohatým príslušenstvom. To zahŕňa náhradné akumulátory, chránič vrtúľ, prepravné puzdro a ďalšie potrebné záležitosti.

Programovateľný robot RoboMaster S1

Ďalším prekvapením, s ktorým prišla spoločnosť DJI, je programovateľný robot RoboMaster S1. Robot bol inšpirovaný každoročnou robotickou súťažou DJI RoboMaster, ktorej sa od roka 2015 zúčastnilo vyše 20 000 študentov z viac ako 400 škôl. A čo študent, to dávka dôvtipu, inžinierstva a odvahy hľadať nové riešenia.

DJI RoboMaster S1

Dron, ktorý jazdí po zemi

RoboMaster S1 je robot, ktorý vyzerá a strieľa ako tank, a pritom je trenažérom programovania a algoritmizácie so 6 programovateľnými modulmi umelej inteligencie, ktorý ponúka lepšie pochopenie vedy, matematiky či fyziky. A popri tom všetkom nezaprie rukopis spoločnosti, ktorá vyrába drony. Je to tak trochu „dron, ktorý jazdí po zemi“.

Zostrojenie robota

Už samotné skladanie robota je zárukou skvelej zábavy. Konfigurovateľné komponenty totiž zahŕňajú 7 motorov, 6 detektorov nárazu, 7 infračervených senzorov, 1 optický senzor, 1 mikrofón, 1 reproduktor, 2 gyroskopy, 21 LED svetiel a mnoho ďalších súčiastok.

DJI RoboMaster S1

Už pri samotnom zostrojovaní robota si užijete kopec zábavy

 

Programovanie a inteligencia

Po zostrojení prichádza na rad to, pre čo sa vôbec RoboMaster S1 narodil – programovanie. Základným programovacím jazykom je Scratch – intuitívny jazyk, ktorý dokáže vtiahnuť aj „neprogramátorov“. A to už tým, že priamo v reáli, teda na správaní robota vidia, čo naprogramovali. Programovať možno aj v jazyku Python. Pri programovaní možno veľmi dobre využiť moduly umelej inteligencie. Vďaka nej robot dokáže rozpoznať čiary na zemi a pohybovať sa podľa nich, ako aj 44 vizuálnych značiek vrátane písmen, čísel a špeciálnych znakov. Ďalej rozpoznáva tváre, gestá, akustické stimuly, ako napr. tliesknutie. No a hlavne rozpoznáva ďalších robotov S1, čo je dôležité pri „domácich súbojoch“.

DJI RoboMaster S1

Súboje tankov priamo v obývačke

Tank je tank, a preto je chránený 6 inteligentnými plátmi brnenia. Pred čím? Pred projektilmi, a teda gélovými guľôčkami s rozmermi 5,9 až 6,8 mm a hmotnosti 0,12 až 0,17 gramu. Takýchto projektilov sa do zásobníka tanku zmestí 430. A potom už nič nebráni pustiť sa do boja. Tank dokáže vystreliť až 10 striel za sekundu rýchlosťou 26 m/s (93,6 km/h). Vďaka detektoru nárazu navyše získate presný prehľad o tom, koľko výstrelov zasiahlo cieľ.

Robotický tank RoboMaster S1 sa dokáže pohybovať dopredu rýchlosťou 3,5 m/s (12,6 km/h), dozadu 2,5 m/s (9 km/h) a 2,8 m/s (10,1 km/h) do strán. A majstrovsky rýchlo sa aj otáča – až 600° za sekundu. Tak hurá do súboja!

DJI RoboMaster S1

Motorčeky, kamera, snímače

Čo všetko sa ešte skrýva pod brnením? RoboMaster S1 je vybavený elektromotorčekmi M3508I s výkonom 19 W a kolieskami Mecanum.

Dôležitým artiklom je malá kamera s 5 MPx rozlíšením, 1/4" čipom a objektívom, ktorý poskytuje 120° uhol záberu. Kamera, ktorá je kvôli stabilite obrazu na gimbale, poskytuje obraz vo Full HD alebo HD kvalite.

RoboMaster S1 má aj infračervené snímače s viditeľnosťou 6 metrov v uhle 10° až 40°, ale aj snímače, ktoré zaberú 360° a majú viditeľnosť na 3 metre. Nechýba ani mikrofón, reproduktor a niekoľko rôznych portov.

DJI RoboMaster S1

Ako sa ovláda a koľko vydrží?

Ovládanie je možné cez Wi-Fi. Aplikácia je dostupná pre Android 5.0 a novší, alebo iOS 9.0 a novší. Akumulátor typu LiPo 3S sa nabíja zhruba hodinu a vydrží 35 minút jazdy rýchlosťou 2 m/s.

Čerešnička na torte

Aby súboj mal tú správnu atmosféru, delo S1 využíva LED osvetlenie, ktoré zvýrazní trajektórie a infračervených lúčov. Spätný ráz a živé ozvučenie dostanú do varu nielen deti, ale aj rodičov. Veď viete, ako je to s tými vláčikmi, ktoré otcovia kupujú synom na Vianoce...

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

Články a recenzie

Rýchle nabíjanie: Nabite svoj smartfón za pár minút

Rýchle nabíjanie: Nabite svoj smartfón za pár minút

- Technológie

29. 5.Celý deň prevádzky po polhodine v nabíjačke? Moderné smartfóny lákajú na podporu rôznych druhov rýchleho nabíjania. Pozrite sa,...Celý článok

Grilujeme syry

Grilujeme syry

- Blog

29. 5.No schválne, dokážete si predstaviť život bez syra, nech už je v akejkoľvek podobe? Sú súčasťou šalátov, obložených mís,...Celý článok

Ako impregnovať športové oblečenie

Ako impregnovať športové oblečenie

- Poradca

27. 5.Každý športovo založený človek investoval nemalé peniaze do funkčného športového oblečenia a výbavy. Ako sa však o outdoorové...Celý článok

Recenzia Meteostanice GoGEN ME 3900: Profík na domáce použitie

Recenzia Meteostanice GoGEN ME 3900: Profík na domáce použitie

- Recenzie

26. 5.Meteostanicu má doma už takmer každá domácnosť. Ide väčšinou o jednoduché modely, ktoré zobrazujú vonkajšiu a vnútornú teplotu,...Celý článok

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov