basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Recenzia Huawei P Smart 2019 – nadviaže na minuloročný úspech?

12. 2. 2019 - Radek Bařina - Produkty
Keď sa začiatkom roku 2018 objavil na trhu Huawei P Smart, išlo pravdepodobne o najatraktívnejší telefón, aký sa za danú cenu dalo zaobstarať. Konkurencia však počas roka významne pokročila a v cenovej hladine pod 250 EUR sa dnes nájde celý rad atraktívnych kúskov. Huawei P Smart 2019 tak má výrazne ťažšie úlohu ako jeho predchodca. Obstojí v nabitej konkurencii? Naša recenzia sa pokúsi nájsť odpoveď.

Huawei P Smart 2019_0

Zvládne nový smartfón Huawei P Smart 2019 pokoriť svojho predchodcu?

Huawei P Smart 2019 – technické parametre:
Displej: 6,21" Full HD+ (2340 x 1080)
Procesor: Osemjadrový Kirin 710
(4× 2,2 GHz + 4× 1,7 GHz)
Operačná pamäť: 3 GB RAM
Interná pamäť: 64 GB (+ microSD karta až 256 GB)
Fotoaparát: zadný duálny 13+2 Mpx f/1.8;
predný fotoaparát 8 Mpx
Batéria: 3 400 mAh
Ďalšie funkcie: Wi-Fi, 4G/LTE, NFC, GPS, Glonass,
DUAL SIM, Bluetooth 4.2, micro USB, 3,5mm Jack, 
čítačka odtlačku prstov, snímač tváre
Operačný systém: Android 9 Pie + EMUI 9
Rozmery a hmotnosť: 155,2 × 73,4 × 7,95 mm, 160 g
Farby: čierna, modrá

Minulý rok Huawei P Smart ohromil atraktívnym kovovým spracovaním, vo verzii Huawei P Smart 2019 však dostal prednosť plast. Ponúka sa tak otázka, či neutrpela atraktivita prístroja, podľa nášho názoru – nie. Telefón je štýlový, elegantný a vďaka použitému materiálu je veľmi ľahký. Ani lesklý plast sa však nevyhol tradičnému neduhu v podobe zanechávania odtlačkov prstov, ktoré je naozaj výrazné. Netreba však kvôli tomu vešať hlavu, stačí použiť ochranný kryt alebo puzdro, ktoré vás od toho uchráni. Na druhú stranu musíme pochváliť, že telefón vďaka zaoblenému dizajnu naozaj dobre padne do ruky.

Rozmiestnenie jednotlivých prvkov úplne zodpovedá štandardu dnešných inteligentných telefónov. Napravo teda nájdeme ovládanie hlasitosti a tlačidlo pre zapínanie/vypínanie, zospodu poteší 3,5mm konektor pre pripojenie slúchadiel, vedľa však priniesol mierne sklamanie – nájdete tu micro USB konektor, teda nedostal priestor modernejší USB-C konektor. Slot na SIM karty sa nachádza na hornej hrane. Zo zadnej strany smartfónu mierne vystupujú šošovky snímača duálneho fotoaparátu, pod nimi je LED dióda, kúsok od nej potom narazíte na čítačku odtlačku prstov. Samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na čelnú stranu, ktorú približne z 85 % zaberá displej…

Huawei P Smart 2019_2
Nové modely Huawei P Smart 2019 nájdete v dvoch farebných variantoch – čiernej a modrej.

Minimálne rámčeky, maximálna obrazovka

Vyššie spomenuté číslo naznačuje, že aj Huawei P Smart 2019 pokračuje v trende telefónov s minimálnymi rámčekmi. Všetky okraje sú veľmi tenké a minimalistický je aj notch, ktorý má veľkosť presne takú, aby sa doň vmestila šošovka predného fotoaparátu. Uhlopriečka IPS displeja má 6,21" a rozlíšenie Full HD+ (2340x1080), čo sú v tejto cenovej hladine veľmi slušné parametre. Aj samotný displej možno označiť za veľmi dobrý. Verné podanie farieb, veľmi dobrá čitateľnosť na priamom slnku, moderný pomer strán 19,5:9 i vysoká jemnosť 415 bodov prinášajú naozaj veľmi príjemný pohľad na obrazovku, ktorej v podstate nie je čo vytknúť.

Huawei P Smart 2019_12

Na zadnej strane nemožno prehliadnuť duálny fotoaparát a čítačku odtlačku prstov, a na prednej strane sa vyníma minimalistický notch ohraničený šošovkou predného fotoaparátu.

Osemjadrový procesor v strednej triede

Hardvér telefónu Huawei P Smart 2019 zodpovedá slušne vybavenej strednej triede. O chod telefónu sa stará osemjadrový procesor Kirin 710, operačná pamäť má slušnú kapacitu 3 GB, pre ukladanie dát slúži interná 64GB pamäť.

Nechýba ani hybridný slot, ktorý môžete využiť buď pre druhú SIM kartu, alebo microSD kartu, prostredníctvom ktorej je možné rozšíriť úložný priestor telefónu až o ďalších 256 GB.

Vo výbave telefónu nechýba nič podstatné. Nájdeme tu Wi-Fi, LTE, Bluetooth 4.2, NFC, navigačné systémy GPS a Glonass a taktiež poteší prítomnosť rádia. Po hardvérovej stránke jednoducho nemáme telefónu čo vyčítať. Horšie je to však s optimalizáciou.

Huawei P Smart 2019_10

Ach, tá optimalizácia

Reakcie telefónu Huawei P Smart 2019 sú, bohužiaľ, pomalšie, ako by sme očakávali. Problém by nemal byť v hardvére, ten je dostatočne výkonný, zdá sa teda, že výrobcom tak úplne nevyšla optimalizácia telefónu. Odozva je pomalá naprieč celým systémom. Nejde síce o nejaké obrie záseky, oneskorenia sú však citeľné. Na druhú stranu veríme, že Huawei čoskoro príde s aktualizáciou, ktorá tento problém odstráni.

Huawei P Smart 2019 beží na operačnom systéme Google Android 9.0 Pie, ktorý je zlepšený tradičnou výrobcovou nadstavbou EMUI 9. Tá je prehľadná, pekná a užívateľovi ponúka veľa možností prispôsobiť si telefón k svojmu obrazu. Poteší aj možnosť ovládať Huawei P Smart 2019 prostredníctvom gest. Nebyť spomínanej horšej optimalizácie, mohli by sme len chváliť. Takto dúfame, že výrobca spomínaný neduh rýchlo odstráni.
 

Huawei P Smart 2019 disponuje kvalitnou výbavou a najnovším operačným systémom Android 9 Pie s ešte lepšou nadstavbou.

Odfoťte sa umelou inteligenciou

Huawei P Smart 2019_8
Huawei P Smart 2019 disponuje duálnym fotoaparátom s kvalitným rozlíšením.

Fotoaparát ponúka nadpriemerné výsledky, hoci nijako nevybočuje z obyčajov strednej triedy. Duálny zadný fotoaparát má rozlíšenie 13 + 2 Mpx, pričom ten menší je určený pre prácu s hĺbkou ostrosti. V dobrých podmienkach vyhotovené snímky disponujú veľmi slušnou kvalitou, sú ostré a majú aj dobré farby. Spoločne so zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami klesá aj kvalita fotiek a zreteľne narastá šum.

Avšak pri fotení môžete využiť aj umelú inteligenciu. Tá v zásade pracuje veľmi dobre a je presná v rozpoznávaní jednotlivých scenérií. Musíte však počítať s tým, že AI má občas tendenciu fotky až neprirodzene prifarbovať. Schopnosťami jednoducho fotoaparát patrí do absolútneho priemeru, a to platí aj o prednom selfie snímači, ktorý sa pýši 8Mpx rozlíšením. Bohužiaľ, horšia optimalizácia systému sa dotkla aj fotoaplikácie, aj v tomto prípade sú reakcie Huawei P Smart 2019 pomalšie, ako by sa nám páčilo.

Malá ukážka z testovania:

Huawei P Smart 2019_3

Kvalitne kontrastné snímky za krásneho slnečného počasia.

Huawei P Smart_4

Huawei P Smart 2019_5

Snímky zamerané na režim portrét.

Huawei P Smart 2019_6

Porovnanie fotenia v klasickom režime (vpravo) a v špeciálnom režime „Tma“ (vľavo).

Na jedno nabitie až dva dni

Batéria Huawei P Smart 2019 síce ponúka priemernú kapacitu 3 400 mAh, reálnu výdrž sa však nebojíme označiť za mierne nadpriemernú. Bežný užívateľ dosiahne dvojdňovej výdrže bez významnejšieho uskromňovania a aj pri vysokej záťaži by ste sa mali pokojne dostať na jeden deň. Škoda len, že smartfón nepodporuje rýchlonabíjanie, dobíjanie z 0 na 100 % vám tak bude trvať o niečo dlhšie, vyšše dvoch hodín.

Huawei P Smart 2019 zvládne celodenné vyťaženie bez nabíjania, čomu napomáhajú aj inteligentné technológie zamerané na práve na zníženie energetickej náročnosti.

Bezpečnosť v tvári

Čítačka odtlačku prstov a snímač tváre. Tieto dve zabezpečovacie metódy budete používať pravdepodobne najčastejšie. Čítačky odtlačku prstov dokáže Huawei spracovať na výbornú a ani model Huawei P Smart 2019 nie je výnimkou. Čítačka je rýchla, presná a úplne spoľahlivá. O skenovanie tváre sa stará predný fotoaparát. Technológia už nie je tak presná ako 3D skenovanie tváre, ktoré využívajú TOP smartfóny, ale v bežnom svetle vás telefón celkom spoľahlivo spozná. V ostrom protisvetle alebo prítmí už je jeho úspešnosť o poznanie horšia, občas vám jednoducho nezostane nič iné, ako siahnuť po čítačke odtlačku prstov alebo staviť na starý dobrý PIN.

Huawei P Smart 2019_7

Na zadnej strane modelu Huawei P Smart 2019 okrem duálneho fotoaparátu narazíte na čítačku odtlačku prstov, ktorá funguje veľmi dobre a spoľahlivo.

Záver

Nový model Huawei P Smart 2019 má výrazne ťažšiu pozíciu ako jeho minuloročný predchodca. Konkurencia v cenovej hladine 250 EUR výrazne vzrástla, máte na výber mnoho atraktívnych kúskov. Huawei P Smart 2019 sa v nej ale nestratí. Zaujme veľmi pekným vzhľadom, vydareným displejom, kvalitnou výbavou a príjemne poteší aj výdrž batérie. Za najväčšie mínus je v tejto chvíli potrebné označiť nedostatočnú optimalizáciu. Huawei na nej iste zapracuje, ale aktuálne svižnosť telefónu ľahko pokrivkáva. Je to škoda, inak je Huawei P Smart 2019 nadpriemerným telefónom so zaujímavou cenovkou a minimom výraznejších slabín.

Klady (+): Zápory (-):
+ Atraktívny vzhľad - Horšia optimalizácia systému
+ Vydarený displej - Starší micro USB konektor
+ Veľmi slušná výbava - Lesklá zadná strana telefónu
+ Nadpriemerná výdrž  
+ Najnovší Android 9 Pie  

Huawei P Smart 2019 tlacidlo

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov