basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Recenzia Huawei Watch GT: Elegantné hodinky so skvelou výdržou

4. 12. 2018 - Produkty
Popularita nositeľnej elektroniky stále strmo stúpa. To isté platí aj pre segment inteligentných hodiniek. Toho si je vedomá aj spoločnosť Huawei, ktorá v týchto dňoch prišla na trh s elegantnými športovými hodinkami Huawei Watch GT. Tie nielen skvelo vyzerajú, ale sľubujú tiež obriu výdrž, vlastný operačný systém a bohatú ponuku športových režimov. My sme mali možnosť tieto hodinky otestovať. Aké sú naše dojmy?

Huawei Watch GT_1

Nové Huawei Watch GT pôsobia skutočne okúzľujúco.

Hodinky, ktoré majú štýl

Huawei Watch GT technické parametre:
Rozmery a hmotnosť: 46,5 x 46,5 x 10,6 mm, 46 g
Displej: 1,39" AMOLED
Procesor: ARM Cortex-M4
Interná pamäť: 16 MB RAM + 128MB
Operačný systém: vlastný LiteOS
Batéria: 420 mAh
Ďalšie funkcie: Bluetooth 4.1, GPS,
vodoodolnosť 5 ATM, GPS, snímač tepu
srdca, kompas, akcelerometer, barometer,
senzor osvetlenia, funkcia Find my Phone, atď.
Farba: strieborná, čierna

Prvý dojem, ktorý na nás hodinky Huawei Watch GT urobili, bol jedným slovom výborný. Hodinky vyzerajú naozaj skvele, obzvlášť variant s hnedým koženým remienkom, ktorý sme mali možnosť testovať, je neskutočne štýlový a elegantný. Vzhľadom na štandardné rozmery remienka 22 mm ho navyše môžete jednoducho vymeniť a hodinky si štylizovať podľa vlastného vkusu.

Telo hodiniek je vyrobené z nerezovej ocele, ktorú dopĺňa keramický rámček, ktorý kryje povrch displeja. Napravo sú umiestnené dve ovládacie tlačidlá. Zo spodnej časti mierne vystupuje snímač srdcového tepu, inak je zadná časť vyrobená z matného plastu. Na ruke sedia hodinky naozaj výborne. Huawei sa podarilo udržať kompaktný rozmer hodiniek 10,6 mm aj nízku hmotnosť 46 g. Na ruke sme si na ne bez problémov zvykli a musíme povedať, že sme sa nimi radi chválili. Pôsobia skutočne okúzľujúco.

Parádny OLED displej

Huawei Watch GT_5

Huawei Watch GT reprezentuje 1,39palcový dotykový displej vyrobeným technológiou AMOLED. Jedným dychom musíme dodať, že vyzerá skvele. Čitateľnosť, jemnosť, jas, všetko je úplne bezproblémové, a to aj na priamom slnku. Samotný jas môžete regulovať automaticky, alebo manuálne v piatich krokoch nastavení. Drobnou výčitkou jeiba to, že aj minimálny jas nám v noci prišiel až príliš silný.

Dominantou displeja sú, samozrejme, ciferníky, ktoré budete mať na očiach väčšinu času. Môžete vyberať až z 11 verzií – od klasických, cez elegantné až po moderné s výrazným zobrazením doplnkových informácií (ušlé kroky, tepová frekvencia atď.). Radosť na ne pozerať, avšak prechody medzi jednotlivými animáciami nám neprišli úplne plynulé, čo je škoda. Nejde však o nič zásadné.

Displej, bohužiaľ, nie je možné nechať nonstop zapnutý a ani tu nie je k dispozícii funkcia Always On. Obsahuje iba jednorazový režim, v ktorom zostanú hodinky svietiť 5 minút vkuse, potom sa však znova prepnú do štandardnej prevádzky. Našťastie pohybový senzor funguje veľmi dobre. Nie je to úplne stopercentné, ale vo väčšine prípadov sa displej hodiniek automaticky rozsvietil vždy, keď sme ciferník natočili k svojim očiam, aby sme sa pozreli, koľko je hodín.

Zobrazia notifikácie, zmerajú tep, vyhodnotia spánok…

Hodinky Huawei Watch GT nedisponujú vlastným úložným priestorom. Neumožňujú teda sťahovanie a inštaláciu dodatočných aplikácií. Využívajú svoj vlastný operačný systém, čo so sebou prináša výhody aj nevýhody. Medzi najväčšie klady nepochybne patrí nižšia spotreba. Rovnako tak komunikácia s aplikáciou Huawei Health, ktorú sme si nainštalovali do mobilu, fungovala počas nášho testovania veľmi dobre. Spojenie prebieha cez Bluetooth a je potrebné mať v telefóne operačný systém Android 4.4 a novší, alebo iOS 9.0 a novší. Ovládanie funguje pomerne intuitívne, trvalo nám asi dva dni, kým sme si ho komplet osvojili. Napospol ide o kombináciu využitia tlačidiel a dotykového displeja.

Huawei Watch GT_2
Napríklad ťahaním prstom sprava doľava zobrazíte obrazovku s meraním tepovej frekvencie. To môže prebiehať kontinuálne a podľa našich skúseností funguje veľmi spoľahlivo. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa v priebehu dňa vyvíja náš srdcový tep aj to, ako naše telo reaguje na rôzne situácie. Ťahaním zdola nahor si zobrazíte notifikácie: telefónneho hovoru (vrátane ID volajúceho), SMS, e-mailu, kalendára, oznámenia sociálnych aplikácií a užívatelia s telefónom vybaveným EMUI 8.1 a novším sa potom môžu tešiť aj na oznámenia z aplikácie SmartCare. Na správy, bohužiaľ, prostredníctvom hodiniek nemôžete odpovedať, rovnako ako nimi nejde telefonovať – ​​hovor nimi môžete iba odmietnuť.

Monitorovanie spánku funguje výborne. Je nielen veľmi presné, ale následne si navyše môžete spánok detailne vyhodnotiť. Dokonca aplikácia oboduje jeho celkovú kvalitu a vy tak môžete v dlhodobom horizonte jednoducho sledovať, ako kvalitne/dostatočne/málo spíte.

Huawei Watch GT_3
Medzi ďalšie funkcie, ktoré hodinky ponúkajú, patrí nevyhnutne budík, ďalej potom stopky, odpočet času, kompas, barometer, svietidlo (displej sa premení na baterku) alebo počasie. U neho je veľká škoda, že hodinky vedia zobraziť len aktuálny stav, na predpoveď pre nasledujúce hodiny alebo dni môžete zabudnúť. Poslednou z položiek menu, ktorú v tejto časti spomenieme, je nájdenie telefónu. Pri jej použití na seba telefón upozorní zvukovým signálom, vďaka čomu možno ušetríte dlhé minúty hľadania.

Škoda len, že hodinkami nejde ovládať napríklad hudobný prehrávač, nedisponujú kalendárom alebo aspoň základnou navigáciou. Jazykovo menej vybaveným jedincom bude chýbať aj slovenčina. Na druhú stranu, ponuky sú natoľko intuitívne, že aj bez znalosti svetového jazyka sa v nich čoskoro ľahko vyznáte.

Huawei Watch GT_4

Športové režimy uspokoja aj náročnejších

Huawei Watch GT_7

Huawei Watch GT cielia primárne na športovcov a na ponuke režimov je to vidieť. Po stlačení spodného tlačidla sa dostanete priamo k ponuke športových aktivít, v ktorej nechýba snáď žiadna z bežných činností. Jazdíte cez zimu najčastejšie na rotopede? Aj vy tu svoju voľbu nájdete. Vďaka vodoodolnosti potom hodinky využijú aj plavci.

Vďaka vodotesnosti do 5 atmosfér sa nemusíte obávať vziať hodinky do bazéna. Pre plávanie môžete využiť dva režimy. Bazénový Pool Swim je určený do interiérov. Pri jeho spustení sa deaktivuje GPS aj merač tepu. Nastavíte si dĺžku bazéna, počet kôl, ktoré plánujete odplávať a môžete sa do toho pustiť. Druhým variantom pre plavcov je režim pre vonkajšie plávanie, v ktorom zostáva GPS aktívna.
 

Navyše Huawei Watch GT pri plávaní automaticky deaktivujú dotykový displej, nemusíte sa tak obávať, že by na ňom voda spôsobila škodu.


Samotná GPS je presná a s jej fungovaním sme boli spokojní, rovnako ako s meraním tepu na zápästí. To by malo byť pre väčšinu rekreačných športovcov úplne postačujúce. Po dokončení športovej aktivity vám potom hodinky zobrazia dosiahnuté výsledky v prehľadných grafoch a štatistikách. Raz sa nám síce stalo, že si hodinky pomiešali aktivity a mapu zobrazujúcu jednu aktivitu priradili omylom k druhej, išlo však o výnimku, ktorá navyše mohla byť spôsobená predfinálnou verziou softvéru.

Vyhodnotenia sú naozaj detailné. Plavci sa tak napríklad dozvedia nielen základné info o čase a vzdialenosti, ale napríklad aj o počte kôl, preferovanom plaveckom štýle, priemernom čase na 100 m a atď. Bežci pracujúci na zlepšovaní svojej kondície zase rozhodne ocenia údaj VO2max, ktorý meria aeróbnu kapacitu organizmu (maximálnu spotrebu kyslíka).

Taktiež môžete využiť vstavaného trénera. Ten vám pomôže k zlepšeniu fyzickej kondície a dosahovaných výsledkov. Na výber máte zo štyroch lekcií podľa obťažnosti. Celkovo je táto funkcionalita spracovaná veľmi dobre. Reálneho trénera síce nenahradí, rozhodne však môže pomôcť k lepšej výkonnosti a dať veľa cenných informácií začínajúcim športovcom. Športovú časť hodiniek Huawei Watch GT rozhodne chválime.

Excelentná výdrž

Veľkú pochvalu si hodinky Huawei Watch GT zaslúžia tiež za svoju výdrž. Tá sa logicky veľmi líši podľa toho, ako hodinky využívate, rozhodne je však výrazne nadpriemerná. Začneme tým najextrémnejším prípadom. Ak budete hodinky využívať skutočne naplno, s aktivovanými všetkými režimami a zapnutú GPS, prežijú s vami 16-hodinovú aktivitu. Pri bežnom používaní, zahŕňajúcim cca 90 minút športovania týždenne a nepretržité meranie tepu, zvládnu hodinky bez nabíjania 14 dní. Ak meracie funkcie úplne vypnete, vydržia vám hodinky až mesiac. Navyše aj samotné nabíjanie je rýchle, z nuly na 100 % ich nabijete približne za dve hodiny.

Vo výdrži sú jednoducho Huawei Watch GT na úplnej špičke.

Záver

Veľmi atraktívne hodinky, ktoré však nemusia uspokojiť každého, tak by sa v stručnosti dali charakterizovať Huawei Watch GT. Na jednej strane sa pýšia nádherným vzhľadom, špičkovým displejom a perfektnou výdržou, na druhú stranu im však chýba širšia ponuka inteligentných funkcií a možnosť doinštalovať nové aplikácie. Skvele funguje monitoring spánku, meranie tepovej frekvencie a celkový prístup k fitness funkciám je na vysokej úrovni. Huawei Watch GT primárne cielia na aktívnych užívateľov, ktorí si potrpia na elegantný vzhľad a nepotrebujú neprebernú škálu inteligentných funkcií. A podľa nášho názoru veľmi kvalitne.

Klady (+): Zápory (-):
+ Veľmi dobrá výdrž - Obmedzené možnosti komunikácie s telefónom
+ Atraktívny vzhľad - Slabšia ponuka inteligentných funkcií
+ Skvelý AMOLED displej - Chýbajúca podpora slovenského jazyka
+ Množstvo športových režimov a štatistík  
+ Detailný monitoring spánku  
+ Kontinuálne snímanie tepovej frekvencie  
+ Kompaktné rozmery a nízka hmotnosť  
+ Možnosť ľubovoľne meniť remienok  


Huawei Watch GT_tlacidlo

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov