tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Recenzia Logitech G700s: Dokonalá pre hráčov aj do kancelárie

21. 12. 2016 - Zdeněk Císař - Produkty
Drôtová, alebo bezdrôtová? Pre náruživých hráčov, alebo uťahaných účtovníkov? Logitech G700s je jedna z mála myší, pri ktorej si na obe otázky odpoviete: Obidve. Testovali sme ju pre vás päť rokov.

Logitech G700s

Logitech G700 som si kúpil v marci 2012, v novembri 2014 som si kúpil ľahko vylepšeného nástupcu G700s. Nákup mi síce poriadne prevetral peňaženku, ale pretože mám myš vlastne prirástnutú k ruke, nechcel som šetriť. 

Hráči chcú to najlepšie, a verím, že G700s uspokojí aj tých najnáročnejsích. Za tých pár rokov mi pri testovaní prešlo rukami veľa počítačových myší, ale ku svojej vlastnej sedemstovke od Logitechu sa stále vraciam – slúži mi denne pri práci aj v čím ďalej vzácnejších chvíľach, kedy sa odreagovávam v hre. Čím si ma tak získala? 

Dizajn pre hráča aj na pracovný stôl

Logitech G700s

Myš je skôr väčšia, ruka ju pohodlne obopína.

Model G700s je trochu extravagantnejší než pôvodný G700. Aj cez niekoľko futuristických geometrických obrazcov na vrchnej strane myši mám ale pocit, že nebude mimo misu ani v kancelárií vysoko postaveného manažéra – nejde o žiadne krikľavé „hráčske“ príslušenstvo s červeným podsvietením. Nečakajte ale ani vyberateľné závažie a podobné hráčske špeciality.

Veľkostne sa G700s radí k väčším myšiam, ktoré dobre padnú do dlane. Z hľadiska ergonómie chválim, že keď na ňu položíte ruku, ide (aspoň v mojom prípade) o podobnú polohu, ako keď ruku voľne položím na stôl. Zrovna pri ergonómií záleží na vašich konkrétnych potrebách, ale osobne používam G700s už bezmála päť rokov a nikdy som nemal problém s namáhavými šľachami – len pozor, je len pre pravú ruku. Nesklamal ma ani povrch, ani po dennom používaní sa povrch behom rokov neošúpal. Ruka po myši nekĺže a mierne zdrsnený povrch výklendu pre palec istotu úchopu ešte zvyšuje.

Možno o kúsošek pohodlnejšia je Microsoft Sculpt Ergonomic Mouse, ktorú som taktiež niekoľko týždňov skúšal, ale Logitech má niekoľko és v rukáve: extra tlačidlá, bezkonkurenčné koliečko dva režimy chodu

Prídavne tlačidlá sa hodia

Menej skúsených užívateľov často ani nenapadne, že by na myši mohli používať niečo viac než ľave a pravé hlavné tlačidlá a koliečko (v prípade Logitechu päťsmerové, teda s možnosťou kliknúť a posúvať aj do strán). O veľa prichádzate, verte mi.

Nakupujeme s prídavnými tlačidlami
Zmienil som, že programovateľné tlačidlá
veľmi využívam v prehliadači. Predstavte
si trebárs, že v e-shope vyberáte mobil.
Klikaním koliečkom myši otvoríte desať
panelov s desiatimi modelmi, a miesto aby
ste medzi nimi prepínali pomocou kurzora,
len ľahko klikáte palcom. Ľúbi, ideme ďalej,
nepáči, zavriem, nepáči, zavriem – moment,
to som nechcel, znova otvorím –, páči,
idem ďalej... Miesto aby ste kurzorom
myši prechádzali po monitore sem tam, stačí
päť kliknutí.

Vo výklenku na ľavej strane Logitechu G700s máte v dosahu palca štyri programovateľné tlačidlá. Ďalšie tri sú na ľavom časti v dosahu ukazováka, jedno ďalšie nájdete pod koliečkom. Môžete im priradzovať rôzne funkcie, napríklad klávesové skratky. Nejde o žiadnu teoretickú výhodu, ktorou sa možno pochválite kamarátom a nikdy ju nepoužijete – prídavné tlačidlá využívam denne, neustále.

Najčastejšie nájdem pre extra klávesy využitie v prehliadači, kde mám otvorených vždy niekoľko panelov/kariet (každý prehliadač tomu hovorí inak). Dvojicou tlačidiel pre palec bližšie k sebe listujem medzi panelmi doľava a doprava. Spodným, vzdialenejším panel zavriem, vrchným obnovím ten, ktorý som zavrel omylom alebo predčasne. Je to oveľa rýchlejšie, než keby som mal kurzorom nabiehať na malé krížiky v rohoch alebo vyťukával klávesove skratky. Práve tie som priradil tlačidlám na myši (CTRL + Page Down pre nasledujúci panel apod.). 

V hre stačí prepnúť profil a klávesové skratky sa menia. V RPG tak bočným tlačidlám priradím obľúbené kúzla a predmety, v strielačke nimi nabíjam. Nastavenie robíte v prehľadnom ovládacom panely softvéru, ktorý je v češtine. Prvé nastavenie síce zaberie niekoľko minút, ale následne ušetrí veľa prechádzania a klikania. Ba čo viac! Myš si môže profily ukladať priamo do vlastnej pamäte, takže keď ju zapojíte do počítača v práci alebo u kamaráta, budú klávesy fungovať rovnako ako u vás doma. Aj preto so sebou svoju myš väčšinou nosím.

Logitech G700s

Zabudnite na úpravy registrov a ďalšie pikle, G700s nastavíte jednoducho v grafickom rozhraní.

Lepšie koliečko nepoznám

Aj iní výrobcova myší majú skvelé myši, ale v jednom ohľade Logitech kraľuje – koliečka ich lepších hlodavcov majú dva režimy chodu. Prvou možnosťou je, že scrollujete po krokoch, po jednotlivých zuboch. V akčných hrách tak prepínam medzi zbraňami, v kancelárií trebárs medzi snímkami prezentácie, prípadne sa to hodí pri pomalom a prehľadnom posúvaní veľkých tabuliek alebo približovania obrázkov. Prídavná klávesa môže jedným kliknutím zavrieť okno, zosíliť zvuk, skopírovať text do srchránky, zvýšiť citlivosť myši... Čokoľvek, čo chcete.

Stačí ale stlačiť tlačidlo priamo pod koliečkom a mechanika prepne do voľného režimu so zotrvačníkom. Koliečko tak umožňuje dokonale plynulý pohyb, pohodlný trebárs pri čítaní článkov na internete, a zároveň vám dáva možnosť ho poriadne „roztočiť“. Jedným pohybom prostredníka tak bez problémov prejdete na koniec dlhej webovej stránky, na stranu 70 diplomovej práce... a v hre na hrdinov sa v inventáry tisícich predmetov hravo dostanete až dolu k Zoltanovmu kladivu. Je to rýchlejšie a pohodlnejšie než pracovať s klávesami (Page Up/Down, End…) alebo s posuvníkom na okraji obrazovky.

Tlačidlom prepínate medzi krokovým chodom a zotrvačníkom. 

Funkcie šité na mieru (nielen) hráčom

Veľmi praktická je možnosť odpojiť kábel a používať myš s miniatúrnym vysielačom, bezdrôtovo. Hráči majú radi istotu, že sa im behom online zápasu myš nevybije, tak preferujú drôtový režim. Mne navyše drôt obecne neprekáža, takže doma pri stolnom počítači mám myš vždy pripojenú.

V notebooku mám ale trvalo zasunutý maličký USB prijímač a keď niekam idem, hlodavca len odpojím od desktopu a hodím do tažky. Batéria vydrží dosť dlho (a môžete použiť nabíjací) a pretože je kábel zakončený klasickým micro USB konektorom, môžete kľudne v prípade potreby použiť kábel od nabíjačky k mobilu. Mimochodom, prijímač sa dá schovať do tela myši, takže ho nestratíte, ani keby ste ho nechceli nechávať v laptope.

Logitech G700s

Koliečko môžete prepínať medzi dvoma režimami. 

Bavíme sa ale stále o hernej myši, takže nesmiem vynechať informáciu o snímači. Je laserový, reaguje presne a spolahlivo, a podporuje nastavenie citlivosti v rozmedzí 200 – 8200 dpi. Čo to znamená? Buď môžete jemnými pohybmi ruky máchať kurzorom po celom monitore, alebo aj veľkým gestom posuniete obraz o centimeter. Samozrejme ale citlivosť prepínať nemusíte, alebo ich prepínanie nastaviť na nie príliš používané tlačidlo, takže nehrozí, že by vám kurzov preskočil na iné nastavenie nechcene. Len na skle táto myška nefunguje, na to by ste potrebovali model s Bluetrack senzorom.

Záver

Keď ste s nejakým produktom päť rokov spokojní, píše sa recenzia sama. Logitech G700s stojí veľa peňazí, ale pokiaľ ste pri počítači často – či už ako hráč, alebo pracovne – vyplatí sa do periférie investovať. Na monitor každý deň hodiny kukáte, na klávesnici hodiny píšete, na stoličke hodiny sedíte... a myš držíte hodiny v dlani.

Osobne za najväčšiu konkurenčnú výhodu Logitechu považujem dvojrežimové koliečko. Ako pokročilý užívateľ potom nedám dopustiť na programovateľné tlačidlá a oceňujem, že má myš odpojiteľný kábel vnútornú pamäť, kam si ukladá nastavenie, takže ju môžem nosiť kedykoľvek so sebou.

 

Klady (+): Zápory (-):
Prakticky umiestnené prídavné tlačidlá - Vyššia cena; za kvalitu sa platí
Koliečko s dvoma režimami - Prvotné nastavenie zaberie čas
Možnosť používania drôtovo aj bezdrôtovo - Laserový snímač nefunguje na skle
Ergonomická a spolahlivá
Štýlová, ale stále dosť konzervatívna
Prehľdný softvér v češtine 

Autor článku

Zdeněk Císař

Najčastejšie nájdete moje meno spojené s recenziami produktov alebo predstavením technológií. Neviem, ako sa to stalo, možno ma maminka ako malého upustila na hlavu v obchode s elektronikou, ale zaujímajú ma bežné spotrebiče i tie najpodivnejšie technologické hračky. Škrabka na zemiaky so vstavaným satelitným prijímačom? Sem s ňou! Snažím sa ale písať odľahčene a vžiť sa do role užívateľov, ktorí nespia s klávesnicou pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Páčil sa vám článok? Podeľte sa s ostatnými

Vybrané produkty

Najpredávanejšie produkty

C-TECH Empusa GM-17 červené...
drôtová myš

C-TECH Empusa GM-17 červené...

10,98 €
C-TECH Empusa GM-17 modré...
drôtová myš

C-TECH Empusa GM-17 modré...

11,90 €
Trust GXT 152 Illuminated
Myš

Trust GXT 152 Illuminated

25,99 €
V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty
X