basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Recenzia Xiaomi Amazfit Verge: Nenápadné hodinky, ktoré ťa ovládnu

8. 2. 2019 - Radek Bařina - Produkty
Vo svete inteligentných hodiniek patrí Xiaomi medzi významných hráčov. Najnovší model, ktorý sa snaží zaujať zákazníkov, nesie názov Xiaomi Amazfit Verge. Dostali sme príležitosť tieto inteligentné hodinky niekoľko dní testovať a musíme priznať, že napriek nesmelému začiatku si nás nakoniec naozaj získali. Zaujíma vás viac?

Xiaomi Amazfit Verge_1

Najnovší model inteligentných hodiniek od známej čínskej značky Xiaomi – Xiaomi Amazfit Verge.

Mätúci prvý dojem

Xiaomi Amazfit Verge - technické parametre:
Displej: 1,3" AMOLED (360x360)
Procesor: Dvojjadrový procesor 1,2 GHz
Operačná pamäť: 512 MB RAM
Interní pamäť: 4 GB
Batéria: 390 mAh
Technológie: Bluetooth 4.0, GPS, GLONASS, IP68
optický snímač tepu, kompas, akcelerometer, krokomer
senzor okolitého osvetlenia atď.
Kompatibilné s OS: Android 4.4 a vyšší; iOS 9.0 a vyšší
Rozmery a hmotnosť: 43 × 43 × 12,6 mm, 46 g
Farby: biela, modrá, sivá

Plastový vzhľad a jednoducho riešený ciferník prezrádzajú, že hodinky Xiaomi Amazfit Verge cielia na športovcov a používateľov, ktorí uprednostňujú praktickosť pred dizajnom. Do módneho sveta jednoducho nie sú určené, ale nie vždy sa vyplatí hodnotiť z prvého dojmu, ako to bolo v našom prípade. Vzhľad hodiniek je poplatný cene, ktorá je veľmi sympatická a plasty majú navyše aj jednu veľkú výhodu – sú ľahké. Hodinky tak na ruke takmer ani neucítite (len 46 gramov), čo ocenia nielen športovci.

Dizajn hodiniek si môžete zdokonaliť pomocou výmeny remienka. Tá je jednoduchá a vďaka klasickému priemeru 14 mm pokojne kúpite taký remienok, ktorý bude dokonale ladiť s vaším vkusom. Poteší aj kompaktnosť ciferníka. Oproti väčšine konkurentov je jeho priemer menší, avšak rozhodne sa nemusíte báť, že by bol displej neprehľadný a údaje nečitateľné. Hodinky sú tak vhodné aj pre malé zápästia.

Xiaomi Amazfit Verge_4Na hodinkách Xiaomi Amazfit Verge nájdete jediné tlačidlo – oranžové a je umiestnené vpravo hore. Jeho spracovanie nám neprišlo úplne šťastné. Je pomerne malé, navyše schované za hornou hranou hodiniek – nedostáva sa k nemu práve najpohodlnejšie. Obzvlášť to platí pri nasadených rukaviciach, keď sa zároveň bez tlačidla nezaobídete, dotykový displej sa v klasických rukaviciach pochopiteľne nedá ovládať.

Na pravej strane nájdete ešte mikrofón, naľavo potom hlasný reproduktor, ktorý poslúži nielen pre telefónne hovory, ale aj pre počúvanie hudby či hlasového trénera. Na spodnej strane hodiniek narazíte na napájanie a optický snímač tepovej frekvencie. Ten je mierne vystúpený, pri bežnom nosení sme však tento výstupok nevnímali. Celkové spracovanie pôsobí pevne a kvalitne. Trochu sklamaní asi budú milovníci vody. Hodinky spĺňajú certifikáciu IP68, neprekáža im teda prach ani dážď, ale pobyt v bazéne by pre nich mohol byť smrtiaci.

Hoci hodinky Xiaomi Amazfit Verge disponujú certifikáciou IP68 a pár kvapiek vody im neublíži, plávanie však nezvládnu…

Vydarený displej

Obrazovka bude pravdepodobne druhou vecou, na ktorú narazíte. A veríme, že si šplhne. Hodinky Xiaomi Amazfit Verge disponujúce 1,3" AMOLED displejom s rozlíšením (360×360) a sklom Gorilla Glass 3 s antireflexnou vrstvou vyzerajú naozaj výborne. Navyše, vďaka senzoru okolitého osvetlenia, sa jas obrazovky dokáže prispôsobovať vonkajším podmienkam, jeho čitateľnosť je tak veľmi dobrá aj na priamom slnku. Displej je v základnom nastavení zhasnutý, pokiaľ ale zdvihnete ruku a natočíte ciferník k očiam, automaticky sa rozsvieti čas.

Touto akciou sa síce rozsvieti obrazovka, ale neaktivuje sa dotykové ovládanie. To sprevádzkujete ešte len dvojitým poklepaním na displej alebo stlačením tlačidla. Táto ochrana pred nevedomým používaním dotykového displeja má rozhodne význam, predovšetkým pri športovaní by ste určite neocenili, ak by ste omylom deaktivovali záznam aktivity a pod.

Xiaomi Amazfit Verge_2

Ak vám nevyhovuje, že displej je v základnom nastavení zhasnutý (nezobrazuje sa ani čas), môžete si aktivovať funkciu Screen Lock, ktorá sa postará o to, aby bol čas nonstop viditeľný.

Čo nájdete vo vnútri?

O naozaj svižný chod hodiniek Xiaomi Amazfit Verge sa stará dvojjadrový procesor s frekvenciou 1,2 GHz. Operačná pamäť má 512 MB a úložný priestor 4 GB, pričom zhruba polovicu máte k dispozícii pre užívateľské dáta – aplikácie, hudbu a pod. Pre sledovanie pohybových aktivít sú hodinky Xiaomi Amazfit Verge vybavené navigačnými systémami GPS a Glonass, nechýba ani Wi-Fi, Bluetooth 4.0 či NFC. Medzi ďalšími senzormi potom nájdete akcelerometer, krokomer, kompas či gyroskop. Zamrzí len chýbajúca podpora technológie ANT+, ktorou sa pripájajú externé snímače (tepu, kadencie a atď.).

Xiaomi Amazfit Verge_6

Pohybové aktivity pod dohľadom

Postupne sme sa dostali k jednej z najväčších predností hodiniek – meranie športových (pohybových) aktivít. V základe ich hodinky Xiaomi Amazfit Verge ponúkajú viac ako 10 – od behania a cyklistiky cez lyžovanie až po tenis, jazdu na rotopede alebo cvičenie na elliptical. Chýbajú len vodné športy – ako sme už spomenuli, hodinky nie sú určené na plávanie.

Xiaomi Amazfit Verge_4

Pri meraní výkonov hodinky Xiaomi Amazfit Verge nezaostávajú za klasickým športtesterom. Podľa zvolenej aktivity hodinky zaznamenávajú celú škálu údajov – vzdialenosť, maximálnu/priemernú/aktuálnu rýchlosť, čas pohybu, celkový čas aktivity, tepovú frekvenciu atď. Sami si navyše môžete zapnúť najrôznejšie upozornenie, napríklad na okruhy/úseky, tepovú frekvenciu… Po ukončení aktivity si môžete výsledky prezrieť v prehľadných tabuľkách a grafoch, po synchronizácii so smartfónom sa vám všetky informácie zobrazia aj v aplikácii.

Meranie jednotlivých činností je naozaj dobre vyladené. Pri zjazdovom lyžovaní napríklad hodinky zaznamenávajú aktivitu iba vo chvíli, keď naozaj schádzate z kopca dole. Vo chvíli, keď dôjdete do radu pod lanovkou, sa meranie automaticky zastaví a spustí sa zase až vo chvíli, keď odštartujete ďalší zjazd. Vďaka tomu získate neskreslené údaje a dozviete sa napríklad to, že z troch hodín lyžovania ste samotnou jazdou po zjazdovke strávili len necelú polhodinu. „Nuž, pravda býva niekedy krutá.“

Xiaomi Amazfit Verge_5

Neochvejná presnosť

Xiaomi Amazfit Verge_9
Hodinky Xiaomi Amazfit Verge dokážu sledovať aj vašu bežnú každodennú aktivitu.

Pri hodinkách nás potešila aj presnosť merania. Pri teste sme ju porovnávali s jedným z najlepších športtesterov na trhu a výsledky boli takmer identické – líšili sa maximálne v jednotkách percent. Jedinou výnimkou bola nameraná nadmorská výška, čo je ale pochopiteľné, pretože Xiaomi Amazfit Verge nemajú barometrický výškomer. Celkovo je na zaznamenané údaje rozhodne spoľahnutie a platí to aj pre optický senzor tepu. Ten je taktiež presný a spoľahlivý… teda v prípade, že nešportujete v mraze. Tu ale nejde o nedostatok hodiniek, ale technológie.

Optické meranie tepu na podchladenom zápästí všeobecne nefunguje príliš presne a veľa tu závisí aj od fyziológie každého človeka. V mojom prípade optický snímač ukazoval výrazne nižšie hodnoty, ale úplne rovnakú skúsenosť som mal so všetkými optickými snímačmi, ktoré sa mi v zime dostali na ruku. Ak je pre vás presná tepovka dôležitá aj v mrazivých dňoch, je tu riešenie v podobe hrudného pásu, ktorý s hodinkami prepojíte cez Bluetooth.

Okrem športovania Xiaomi Amazfit Verge sledujú aj vašu bežnú aktivitu. Každý deň vám spočítajú prejdené kroky (mobilná aplikácia dokonca vyhodnotí, či (a ako dlho) ste išli rýchlo, bežným tempom alebo pomaly). Spočítajú vám tiež vystúpené poschodia či spálené kalórie. Permanentne môžete sledovať svoju tepovú frekvenciu a jej vývoj počas dňa a dokonca sú hodinky aktívne, aj keď spíte. V tých chvíľach sledujú váš spánok – o koľkej ste zaspali, kedy ste sa prebudili, koľko času ste strávili v hlbokom spánku a koľko hodín zase naopak v ľahkom atď. Aj tieto údaje môžete následne analyzovať.

Xiaomi Amzfit Verge_7
Celkovo športové funkcie rozhodne chválime. Vrcholovým športovcom možno bude chýbať meranie kondície (VO2 Max), automatická synchronizácia so športovými aplikáciami (Strava a pod.) alebo možnosť pripojiť externé snímače cez technológiu ANT+. Ale väčšinu rekreačných športovcov by mali inteligentné hodinky Xiaomi Amazfit Verge úplne uspokojiť. My sme boli veľmi príjemne prekvapení.

Inteligentné funkcie pre maximálne pohodlie

Xiaomi Amazfit Verge_3
Hodinky Xiaomi Amazfit Verge je možné spárovať so smartfónom a analyzovať dosiahnuté výsledky pomocou aplikácie Amazfit Watch.

Pri inteligentných hodinkách Xiaomi Amazfit Verge sa, samozrejme, predpokladá ich úzka spolupráca s mobilným telefónom. Xiaomi Amazfit Verge k tomu vyžadujú smartfón vybavený operačným systémom Android 4.4 (a novším) alebo iOS 9.0 (a novším).
Navyše je potrebné mať v mobile nainštalovanú aplikáciu Amazfit Watch. Cez ňu prebieha párovanie hodiniek, nastavenie užívateľského konta, aktualizácia hodiniek, inštalácia aplikácií, zmeny ciferníka, nastavenie notifikácií a samozrejme aj vyhodnocovanie vašich aktivít, jednoducho všetko podstatné. Samotná aplikácia je pekná a prehľadná, synchronizácia dát medzi hodinkami a telefónom fungovala taktiež na výbornú.

Vo chvíli, keď sa vo vašom mobile objaví notifikácia, okamžite vám vyskočí aj v hodinkách (samozrejme, ak ju máte povolenú). Notifikácie môžete čítať, rovnako tak je možné prostredníctvom hodiniek prijímať telefónne hovory. Nechýba predpoveď počasia, hudobný prehrávač, stopky či kompas, a naopak nám v základnej ponuke chýbal kalendár.

Musíme spomenúť aj ochranu proti strate telefónu. Ak máte mobil s hodinkami synchronizovaný, tak vo chvíli, keď sa od neho vzdialite na viac ako 10 metrov, budete upozornení. Už sa teda nestane, že by vám telefón vypadol z vrecka bez toho, aby ste sa o tom včas dozvedeli.

Jedna skutočnosť však mnohého našinca nepoteší – chýbajúci slovenský jazyk. Pre väčšinu užívateľov by to nemal byť zásadný problém, hodinky Xiaomi Amazfit Verge sú prehľadné a ponuky menu zmysluplné a intuitívne, môžu sa však nájsť aj takí, ktorým rodná reč môže chýbať. Dá sa však predpokladať, že s niektorou z aktualizácií dorazí do hodiniek aj slovenčina.

Xiaomi amazfit Verge_10

Intuitívne ovládanie 

Základnú obrazovku hodiniek Xiaomi Amazfit Verge tvorí ciferník. Po odomknutí dotykového displeja (stlačením tlačidla alebo poklepaním) môžete listovať medzi ďalšími obrazovkami. Ťahom prsta smerom dole sa vám zobrazia základné prepínače – môžete tu napríklad (de)aktivovať lietadlo, upravovať jas a hlasitosť alebo hodinky reštartovať/vypnúť. Ťah prstom hore zobrazí aktuálne notifikácie a ak prejdete prstom sprava doľava, zobrazia sa vám widgety predinštalovaných aplikácií a atď.

Ovládanie hodiniek je teda veľmi jednoduché a logické, takže si ho osvojíte už v priebehu pár dní.

Veľmi dobrá výdrž

Xiaomi Amazfit Verge_12
Hodinky Xiaomi Amazfit Verge s nabíjacou základňou.

Výdrž hodiniek Xiaomi Amazfit Verge je výrazne ovplyvnená tým, ako hodinky používate. Výrobca udáva päť dní, pokiaľ ale nebudete zapínať GPS, prípadne nebudete využívať kontinuálne snímanie srdcového tepu, môžete túto hodnotu pretiahnuť až na 14 dní. A samozrejme naopak, pri celodennej športovej aktivite so všetkými zapnutými snímačmi dáte baterke rýchlo „na frak“. Ale minimálne deň v maximálnom zaťažení hodinky zvládnu. Podčiarknuté, sčítané, bežní používatelia športujúci niekoľko hodín týždenne sa na výrobcom udávaných päť dní bez problémov dostanú a naša skúsenosť hovorí, že by túto métu mohli aj prekonať. Aj výdrž tak môžeme hodnotiť pozitívne.

Trochu komplikovanejšie je to s nabíjaním. Hodinky musíte vložiť do základne, čo ešte nie je najhoršie, vytiahnuť ich po nabíjaní von však dá celkom prácu. Rozhodne si dokážeme predstaviť prívetivejšie spôsoby. Samotné nabíjanie je pomerne rýchle, z 0 na 100% nabijete hodinky za cca hodinu.

Záver

Hodinky Xiaomi Amazfit Verge nás príjemne prekvapili. Po rozpačitom prvom dojme u nás až do konca testovania zbierali takmer isté kladné body. Vydarený displej, intuitívne ovládanie, dobrá výdrž, inteligentné funkcie a veľmi kvalitné a podľa našich poznatkov aj presné meranie športových aktivít, to všetko sú dôvody, pre ktoré si nás tieto hodinky postupne získali. Pokiaľ si potrpíte na dizajn, týmto hodinkám sa vyhnite, ale ak stavíte predovšetkým na praktickosť a chcete inteligentné hodinky s množstvom športových funkcií a atraktívnou cenou, Xiaomi Amazfit Verge sú výbornou voľbou!

 

Klady (+): Zápory (-):
+ Vydarený displej - Užívateľsky menej pohodlné nabíjanie
+ Bezchybná komunikácia s telefónom - Chýbajúci slovenský jazyk
+ Športové funkcie - Iba certifikácia IP68 (nie sú vodotesné)
+ Inteligentné funkcie - Menej atraktívny vzhľad
+ Kontinuálne snímanie tepovej frekvencie  
+ Dobrá výdrž  
+ Atraktívna cena  

Xiaomi Amazfit Verge tlacidlo

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov