basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Samsung QLED 2019: Nová generácia televíznej zábavy

12. 4. 2019 - Zdeněk Císař - Produkty
Špičkové televízory Samsung QLED prinášajú v roku 2019 opäť celý rad inovácií. Pozrite sa s nami na najpokročilejšie a najzaujímavejšie funkcie.

Samsung qled_1
Dokonalý obraz, pokročilé funkcie a špičkový moderný dizajn naprieč všetkými modelovými radmi. To je Samsung QLED.

Samsung každý rok ohromuje na poli mobilných telefónov, domácich spotrebičov i televízorov. Práve na poslednú spomínanú kategóriu sa zameriame v tomto článku. QLED je už zavedené označenie na televízory od juhokórejského giganta ponúkajúce v roku 2019 nové funkcie a vylepšené parametre, ktoré si rozhodne zaslúžia dôkladnejšie predstavenie.

Jednotlivé modelové rady sa odlišujú výbavou a vrcholový model Q900R, ktorý má tie najlepšie funkcie v najlepšom spracovaní, stojí trochu mimo. Žiadny z QLED ale nie je „priemerný“. Televízory ponúkajú špičkový obraz aj mimoriadne pokročilú funkčnú výbavu, takže namiesto „horší a lepší“ sa hodí skôr porovnanie „skvelý a ešte skvelejší“.

Nové QLED zobrazia viac ako miliardu farieb a môžu zdobiť vašu domácnosť aj vo chvíli, keď sú vypnuté.

Úžasná obrazová kvalita

Ešte pred nejakými desiatimi rokmi nebolo „štandardom“ (v zmysle bežnej výbavy pri všetkých televízoroch) ani rozlíšenie Full HD (1920×1080 px) – bežne ste mohli zaobstarať aj veľký televízor s ešte nižším rozlíšením. Full HD sa síce následne masívne rozšírilo, avšak na trhu sa príliš neohrialo, pretože v lepších televízoroch sa rozlíšenie v priebehu posledných niekoľkých rokov ešte štvornásobne zvýšilo. Novým štandardom pri dobrom paneli je 4K Ultra HD, teda rozlíšenie 3840×2160 px.

A potom je tu Samsung. Ten pri najlepšom modeli QLED ponúka ešte štyrikrát jemnejšie 8K. Neuveriteľné rozlíšenie 7680×4320 pixelov predstavuje šestnásťnásobok Full HD. Úmernosť je v tomto prípade priama: Na rovnakej ploche uvidíte pri použití dostatočne kvalitného zdrojového obrazu šestnásťkrát viac detailov. Pixely sú aj na obrích uhlopriečkach tak drobné, že ich prakticky nemáte šancu vidieť.

Obraz je vďaka tomu neuveriteľne realistický a ešte lepšie vás vtiahne do deja.

Samsung qled_2
Obraz ešte nikdy nebol tak detailný. Na 8K paneloch prakticky nemáte šancu vidieť jednotlivé pixely.

Samsung qled_3Samotný počet pixelov pritom samozrejme nestačí. QLED panely využívajú technológiu Quantum Dots, čo sú dokonale vyladené miniatúrne nanočastice, ktoré premieňajú svetlo na celok s viac ako miliardu farebných odtieňov. QLED Samsung taktiež vďaka týmto časticiam zobrazujú 100% farebný objem, čo znamená, že si dokonalé farby plnohodnotne užijete aj pri vysokom jase, keď iné panely môžu zobrazovať mdlý, presvetlený obraz.

Nedočkáte sa žiadnych obmedzení ani pri pozorovacích uhloch. QLED ponúka dve špeciálne vrstvy, ktoré sústredia svetlo tak, aby ste si vychutnali precízne zobrazenie farieb zo všetkých uhlov.

Na mimoriadne vysokej úrovni je aj zobrazenie kontrastu a jasu, ktoré koniec-koncov musia ísť s farbami ruka v ruke, pretože spoluvytvárajú celkový dojem z obrazu. Tak populárne HDR, pri Samsungu Quantum HDR, pracuje s mimoriadne vysokými úrovňami jasu, zatiaľ čo inteligentné riešenie Direct Full Array zväčšuje kontrast a detailnosť tým, že v jednotlivých sektoroch panela riadi podsvietenie tak, aby zodpovedalo potrebám obrazu.

Čierne scény sú teda naozaj čierne, zatiaľ čo jasné scény sú extrémne žiarivé, ale nepresvietené. Všetko je dokonale detailné a vyzerá presne tak, ako si to želal režisér daného filmu – či už spolu s hrdinami bežíte rozžiareným veľkomestom, alebo sa s nimi trasiete od strachu v temnej miestnosti hororového domu.

Ako sme hovorili v úvode, jednotlivé riešenia a funkcie sa samozrejme líšia v závislosti od modelového radu. Najlepší model Q900R ponúka rozlíšenie 8K, Q HDR 4000, čo odkazuje na jas až 4 000 nitov, a podsvietenie Direct Full Array Elite, ktoré kontroluje každú jednotlivú svetelnú jednotku. „Civilnejšie“ varianty, ako je táto špecialita, ovládajú podsvietenie v určitom počte sektorov (napríklad je obrazovka rozdelená na 16 alebo 8 samostatne riadených sektorov) a majú nižšie maximálne hodnoty jasu a úrovne HDR. Líšia sa pochopiteľne tiež dizajnovo, aj keď nádherné spracovanie ponúkajú aj najnižšie rady.

Samsung qled_4

Vychutnajte si dokonalý kontrast medzi tmavými a svetlými časťami scény a neprekonateľnú detailnosť zobrazenia.

Televízor s umelou inteligenciou

Srdcom alebo skôr mozgom televízora je nový Quantum procesor (4K alebo pri najvyššom modeli 8K). Ten využíva pokročilú umelú inteligenciu a strojové učenie k tomu, aby analyzoval scénu a dôsledne vylepšoval obraz i zvuk.

Dokáže tak napríklad vylepšiť štandardný obraz až na úroveň blízku 4K (resp. 8K). Odstraňuje šum, obnovuje detaily a zostruje hrany, aby každý záber v každej scéne vyzeral čo najlepšie. Televízor tiež rozpoznáva druh programu (napríklad koncert, večerné správy, futbalový zápas…) a upravuje nastavenia zvuku tak, aby ste vždy najlepšie počuli to, čo máte počuť – napríklad hlas moderátora.


Samsung myslel aj na hráčov, pre ktorých je hranie videohier na obrovskej uhlopriečke a v skvelých farbách s luxusným rozlíšením splnený sen. Televízory podporujú funkciu FreeSync (VRR), ktorá eliminuje trhanie a sekanie obrazu a znižuje dobu odozvy. Tiež pre vás Samsung dokonale vyladí herné zvuky a zlepšuje viditeľnosť v tmavých scénach (funkcia Dynamic Black Equalizer), aby ste sa pri hraní lepšie orientovali a cítili sa viac vo víre akcie.

Pusťte si obyčajné televízne vysielanie, superkvalitný obsah z internetu alebo napríklad videohru s vyladeným zobrazením.

Inteligentné funkcie pre inteligentnú domácnosť

Samsung qled_5Samozrejme, môžete na svojom novom QLED sledovať bežné vysielanie alebo k nemu pripojiť všemožné prehrávače. Ale tým sa možnosti využitia zďaleka nekončia.

Pripojte prístroj k internetu a už nikdy sa nebudete nudiť. Seriály a filmy v skvelom rozlíšení môžete streamovať z rôznych online videoték, ako je Netflix, alebo zrkadliť zo svojich telefónov, tabletov a ďalších inteligentných zariadení. Majitelia zariadení od firmy Apple sa môžu tešiť z podpory AirPlay 2 – prehrávanie obsahu na veľkej uhlopriečke nemôže byť jednoduchšie. Hlasovej asistentky Bixby sa zase môžete anglicky pýtať napríklad na informácie o svojom obľúbenom filme.

Všetky funkcie potom pohodlne ovládate univerzálnym a moderným ovládačom One Remote, ktorý si dokonca poradí s ovládaním ďalších zariadení, ako sú konzoly alebo soundbary.

Ak máte v domácnosti ďalšie inteligentné prístroje SmartThings, môžete využiť rovnomennú aplikáciu od Samsungu a premeniť televízor na centrum svojho intligentného domova. Spustite robotický vysávač, skontroluje detskú opatrovateľku alebo chladničku, prípadne si nechajte zobraziť upozornenie, že o poschodie nižšie vám doprala inteligentná práčka. Všetko rýchlo a pohodlne.

Samsung qled_6

Dizajnový skvost naprieč všetkými radmi a uhlopriečkami

Samsung qled_7Samsung si dal extrémne záležať aj na dizajnovom spracovaní, ktoré je moderné a minimalistické. Dokonale tenké sú rámčeky, ale tiež samotné televízory. Nech už sa ich rozhodnete postaviť na dizajnové stojančeky alebo zavesiť na stenu, perfektne zapadnú do štýlu vašej miestnosti.

Najvyššie modely dokonca podporujú špeciálne držiaky No Gap Wall Mount, ktoré televízor pripevnia na stenu tak tesne, že naozaj pôsobí ako obraz.

Samozrejme z neho v takom prípade nemusia visieť ani nevzhľadné káble – môžete využiť riešenie One Invisible Connection, keď televízor a špeciálne skrytý box spája len jediný tenký kábel. Box skryjete napríklad do skrinky a až doň zapojíte ostatné prístroje, ako sú soundbar, prehrávače, konzoly a pod.

Špecialitou je režim Ambient. Keď televízor Samsung nie je zapnutý, môže vyzerať oveľa lepšie ako iba čierny obdĺžnik.

QLED môžu kopírovať dekór vašej steny, aby do dizajnu izby perfektne zapadli, ale dokážu tiež zobrazovať štýlové svetelné efekty, premietať vaše vlastné fotografie alebo replikovať slávne umelecké diela. Len si dajte pozor – až vaši hostia uvidia na stene vašej obývačky slávny obraz, ktorý bude na 4k/8K paneli vyzerať nádherne realisticky, možno vás obvinia z vylúpenia umeleckej galérie…

Samsung qled_8

Samsung qled_9

***

Zaujali vás nové QLED pre rok 2019? Nižšie ponúkame porovnanie jednotlivých radov. Následne stačí už len zvoliť vhodnú uhlopriečku a nádherné moderné panely môžu zdobiť aj vašu domácnosť. Zábava nebude mať konca.

QLED 8K Q900R

Q900R

QLED 4K Q90R

Q90R

85"  |  75"  |  65"

75"  |  65"  |  55"

Rozlíšenie 8K
Qantum Proseccor 8K
Qantum HDR 32x
100% farebný objem
Režim Ambient
Direct Full Array 16x
Ultra Viewing Angle
One Invisible Connection
No Gap WMT

Rozlíšenie 4K
Quantum Processor 4K
Quantum HDR 16x
100% farebný objem
Režim Ambient
Direct Full Array 16x
Ultra Viewing Angle
One Visible Connection
No Gap WMT

 

QLED 4K Q80R

Q80R

QLED 4K Q70R

Q70R

QLED 4K Q67R a Q60R

Q60R

65"  |  55"

82"  |  75"  |  65"  |  55"  |  49"

Q67R:  65"  |  55"  | 49"
Q60R: 82" | 75" | 65" | 55" | 49" | 43"

Rozlíšenie 4K
Quantum Processor 4K
Quantum HDR 12x
100% farebný objem
Režim Ambient
Direct Full Array 8x
Ultra Viewing Angle

Rozlíšenie 4K
Quantum Processor 4K
Quantum HDR 8x
100% farebný objem
Režim Ambient
Direct Full Array 4x

Rozlíšenie 4K
Quantum Processor 4K
Quantum HDR 4x
100% farebný objem
Režim Ambient
Q67RA exkluzívne u nás

***

Autor článku

Zdeněk Císař

Najčastejšie nájdete moje meno spojené s recenziami produktov alebo predstavením technológií. Neviem, ako sa to stalo, možno ma maminka ako malého upustila na hlavu v obchode s elektronikou, ale zaujímajú ma bežné spotrebiče i tie najpodivnejšie technologické hračky. Škrabka na zemiaky so vstavaným satelitným prijímačom? Sem s ňou! Snažím sa ale písať odľahčene a vžiť sa do role užívateľov, ktorí nespia s klávesnicou pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov