basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Sony MHC-V72D a V42D: Párty sa môže začať!

15. 3. 2019 - Zdeněk Císař - Produkty
Už v druhej polovici apríla sa môžete tešiť na párty reproduktory Sony MHC-V72D a MHC-V42D, ktoré okrem špičkového zvuku a inteligentných funkcií lákajú aj na svetelnú šou. Jediný stĺpový audiosystém môže hravo ozvučiť celú veľkú miestnosť alebo záhradu.

reproduktor_1
Párty sa môže začať. Sony MHC-V72D sa postará o zábavu v celom svojom okolí – hrá aj svieti v 360°. 

V dnešnom článku si predstavíme dva audiosystémy Sony z kategórie produktov, ktoré majú trochu nešťastné označenie „párty reproduktory“. Nešťastné preto, že to vyzerá, ako keby Sony MHC-V72D a MHC-V42D mohli oceniť výhradne tínedžeri na divokej nočnej párty pri bazéne. Pre tých sú, samozrejme, „repráčky“ ako stvorené, ale napriek názvu „párty“ audiosystémy Sony nadchnú aj akéhokoľvek iného užívateľa rôzneho veku, ktorý si potrpí na kvalitný zvuk a pokročilé funkcie.

Oba modely sú si veľmi podobné, ale MHC-V72D je lepšie vybavený, ako ostatne naznačuje už vyššie číslo v názve. Má lepšiu reproduktorovú výbavu, šikovnejšiu konštrukciu a navyše pár inteligentných funkcií. Ale najskôr sa pozrime, čo oba reproduktory majú spoločné.

Párty reproduktor ocení rozjarený tínedžer aj starý konzervatívny „dospelák“.

Skvelý zvuk aj zábavné funkcie

Základom audiosystému je, samozrejme, zvuk. Z priehrštím inteligentných funkcií a technológií, ktoré si zaslúžia zmienku, začnime pri DSEE (Digital Sound Enhancement Engine). Táto technológia sa veľmi úspešne pokúša obnovovať detaily zvuku, ktoré sa normálne stratia pri kompresii, aby aj komprimované hudobné súbory (menovite MP3) zneli tak dobre ako CD. Experti v japonskom Sony s tým majú bohaté skúsenosti – firma koniec-koncov stojí za prvým walkmanom, za ktorým nasledovali moderné MP3/MP4 prehrávače, ale aj Hi-Fi systémy, slúchadlá a množstvo ďalších zariadení a príslušenstva (nielen) z oblasti audia a videa.

O základnú zvukovú kvalitu je teda postarané, avšak pri ozvučovaní veľkých miestností sú dôležité tiež zvukové efekty, ktoré vylepšujú celkový dojem z audia. Obľúbenou funkciou, ktorú reproduktory ponúkajú, je živý zvuk (Live Sound), ktorý vytvára dojem, že ste na živom koncerte alebo festivale. Nemenej populárne sú silné basy, ktoré vďaka technológii Jet Bass Booster nielen počujete, ale dokonca aj pocítite.

reproduktor_2
Sony MHC-V72D a MHC-V42D: Osvedčí sa na divokej zábave aj pri večernom sledovaní filmu pri TV.

Ďalšou kľúčovou kategóriou pri párty reproduktoroch je ovládanie, ktoré by malo byť nielen funkčné, ale aj zábavné. Po prvé máte k dispozícii tlačidlá. To je jasné. Okrem toho ale môžete reproduktor ovládať aj cez mobil. O základ sa stará aplikácia Sony | Music Center, a ak túžite aj po vymoženostiach, ako je hlasové ovládanie, poslúži vám aplikácia Fiestable. To by síce bohato stačilo, ale Sony pridalo ešte jeden plnohodnotný spôsob kontroly prehrávania aj nastavenia – gestá. Jednoduchým pohybom ruky môžete napríklad preskočiť skladbu alebo upraviť hlasitosť, ale možností je oveľa viac.

reproduktor_3Ovládajte oba modely jednoduchými gestami.

Čerešničkou na torte zábavných funkcií je následne podpora karaoke, a to poriadna. Nielenže máte k dispozícii hneď dva vstupy na mikrofón, aby ste mohli s partnerom (alebo parťákom) spievať duety. Tiež môžete k reproduktoru pripojiť jeden mikrofón a elektrickú gitaru, ba dokonca zapojiť basgitaru, pre ktorú bude audiosystém fungovať ako plnohodnotný zosilňovač s efektmi overdrive.

Navyše oba reproduktory lákajú na svetelné efekty, na ktoré sa však pozrieme neskôr, pretože sa v nich oba modely trochu odlišujú. Spomeňme snáď len, že sa dajú úplne vypnúť a môžete ich ovládať nielen na tele reproduktora, ale aj prostredníctvom už spomínanej mobilnej aplikácie Fiestable.

Široké možnosti pripojenia a prehrávania

Nie, kdeže, už žiadne rozhodovanie, či si kúpite reproduktor s podporou CD, alebo radšej ten s USB, alebo snáď ten Bluetooth… Sony MHC-V72D a MHC-V42D podporujú zjednodušene povedané „všetko“.

Začnime u dnes asi najpopulárnejšieho Bluetooth, vďaka ktorému môžete do reproduktora streamovať pesničky napríklad z mobilu alebo tabletu, a to bez použitia jediného kábla. Technológia LDAC navyše zaručí, že sa medzi zariadeniami bude prenášať viac dát a bezdrôtový prenos bude mimoriadne kvalitný. O superrýchle a zjednodušené škárovanie jednoduchým dotykom mobilu a reproduktora sa následne môže postarať technológia NFC, pokiaľ ju váš smartfón podporuje. Veľmi užitočná je možnosť spárovať naraz až tri mobilné telefóny, takže budete mať k dispozícii oveľa väčší výber pesničiek.

Z ďalších spôsobov pripojenia spomeňme USB, ktoré opäť nemá žiadne hlúpe kompromisy, ale plne využíva svojich možností. Nielenže môžete prehrávať skladby z pripojených flashdiskov a ďalších zariadení – tiež vám reproduktor môže dobíjať telefón.

reproduktor_4

Veľkou špecialitou je potom „CD“ mechanika. V úvodzovkách ju píšeme preto, že síce máte možnosť prehrávať klasicky hudbu zo svojich obľúbených CD, ale zďaleka to nie je všetko – mechanika si poradí s videodiskami DVD. Audiosystémy môžete cez HDMI prepojiť s televízorom, na ktoré pobeží obraz, zatiaľ čo zvuk si vychutnáte v oveľa lepšej kvalite, než akú zvyčajne dokážu ponúknuť štandardné ploché televízory.

Šikovným detailom je aj možnosť prepojiť viac kompatibilných domácich audiosystémov pomocou Bluetooth. Môžete mať na jednej záhrade napríklad štyri reproduktory, ktoré budú mať synchronizované svetlo i zvuk. Celkom možno takto prepojiť až 50 kusov.

Užite si špičkové párty osvetlenie… Ale pokojne ho môžete aj vypnúť.

Skvelý a ešte lepší: MHC-V42D vs. MHC-V72D

Konečne sa dostávame k porovnaniu jednotlivých modelov. Sony neurobilo ani jednu z dvoch základných chýb – niekedy výrobcovia predstavia jeden zlý model a jeden dobrý, inokedy je zasa aj ten základný natoľko vydarený, že za drahšie nikto nechce priplácať. V našom prípade sa dá povedať, že MHC-V42D je veľmi dobrý a funkčne aj zvukovo na úrovni, ale MHC-V72D je zároveň o toľko lepší, že stojí za zváženie.

Vyšší model V72D má väčšie reproduktory, a to navyše vo väčšom počte. Ponúka jeden 30cm basový reproduktor a k tomu hneď štyri 5cm výškové a dva 12cm stredové reproduktory kužeľovitého typu. Model V42D je naproti tomu osadený „len“ 25cm basovým reproduktorom, dvomi 4cm výškovými a dvoma 8cm stredovými reproduktormi.

Oba modely teda ponúkajú dva predné výškové reproduktory, ktoré ozvučia aj široký priestor, ale MHC-V72D má ešte dva zadné, rovnako kvalitné. Navyše je zadná strana otvorená, aby sa zvuk lepšie šíril do všetkých uhlov. Inak povedané model V72D vám dopraje naozaj 360° priestorový zvuk.

To isté sa týka svetiel. Oba modely ponúkajú štýlové párty osvetlenie, ktoré z vašej izby urobí nočný klub a zo záhrady vonkajší festival, ale vyšší variant V72D ponúka osvetlenie do všetkých strán, teda 360°. Zelené, červené a modré párty svetlá podporujú rôzne efekty, ako je blikanie alebo zmena farieb v súlade s hudbou. Zároveň vás ale môžeme upokojiť – na trhu sa už objavilo zopár zariadení, ktoré svietia trvalo, ale ako pri modeli V42D, tak aj pri vyššom variante V72D môžete osvetlenie vypnúť, ak naň nemáte práve náladu.

reproduktor_5
Modely sa líšia okrem iného aj pokrytím zvukom a svetlom. Vyššie verzie V72D ozvučia a ožiaria okolie v 360°.

reproduktor_6Odolnosť proti striekancom sa hodí počas párty aj pri údržbe.

Oba modely majú praktickú rukoväť – sú koniec-koncov priamo určené na prenášanie na párty. Vyšší (a tiež väčší) model V72D má navyše odolné kolieska, takže ho stačí naklopiť a môžete ísť, bez námahy. Výhodou je tiež jeho ovládací panel odolný proti striekajúcej vode, čo sa môže hodiť nielen na divokých večierkoch, ale aj pri údržbe. Vďaka tlačidlu Party Lock môžete všetky ostatné tlačidlá na svojom audiosystéme V72D vypnúť na čas 30 sekúnd a ľahko ho vyčistiť.

Posledné tri zásadnejšie rozdiely sa týkajú funkčnej výbavy. Vyšší model MHC-V72D prijíma FM rádio a ponúka zábavný režim TAIKO. Poklepaním na horný panel aktivujete samplovače vrátane bonga, djembe, surda a japonského bubna Taiko, a môžete hrať do rytmu hudby. Režim tiež ponúka zábavnú párty hru, ktorá pomocou svetiel otestuje váš postreh a zmysel pre rytmus. Ak vo vás drieme DJ, oceníte zase štyri špeciálne efekty, ktoré vám v kombinácii s aplikáciou Fiestable umožnia ovládnuť hudobnú zábavu.

***

Už viete, ktorý model je pre vás najlepší? Obaja majú niečo do seba a pri rozhodovaní môže záležať aj na veľkosti priestoru, ktorý chcete ozvučiť. Nech už zvolíte ktorýkoľvek model (a či už len jeden kus, alebo viacero), párty sa môže začať!

Oba párty reproduktory Sony budú dostupné od druhej polovice apríla!

Autor článku

Zdeněk Císař

Najčastejšie nájdete moje meno spojené s recenziami produktov alebo predstavením technológií. Neviem, ako sa to stalo, možno ma maminka ako malého upustila na hlavu v obchode s elektronikou, ale zaujímajú ma bežné spotrebiče i tie najpodivnejšie technologické hračky. Škrabka na zemiaky so vstavaným satelitným prijímačom? Sem s ňou! Snažím sa ale písať odľahčene a vžiť sa do role užívateľov, ktorí nespia s klávesnicou pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhľadať v článkoch

Články a recenzie

Ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu?

Ako vyčistiť rýchlovarnú kanvicu?

- Poradca

25. 3.Rýchlovarná kanvica je nepochybne jedným z najpoužívanejších domácich spotrebičov. Ranná káva, čaj o piatej alebo horúca voda na...Celý článok

Recenzia Honor Watch Magic – Skutočne štýlové hodinky

Recenzia Honor Watch Magic – Skutočne štýlové hodinky

- Produkty

22. 3.Elegantné hodinky, ktoré zmerajú vaše športové pohybové aktivity, sprostredkujú vám notifikácie z telefónu alebo vám napríklad...Celý článok

Samsung Galaxy Fold: Ohybná mobilná revolúcia

Samsung Galaxy Fold: Ohybná mobilná revolúcia

- Produkty

21. 3.Výraz „revolúcia“ sa v IT občas trochu nadužíva. Parametre telefónov, počítačov i televízorov sa väčšinou zlepšujú...Celý článok

Recenzia Honor View 20 – Najlepší Honor s výborným fotoaparátom

Recenzia Honor View 20 – Najlepší Honor s výborným fotoaparátom

- Produkty

18. 3.Honor sa do roku 2019 pustil pekne zostra a hneď v jeho úvode predstavil svoj nový TOP smartfón. Honor View 20 túži zaujať vysokým...Celý článok

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov