Recenzia: Kávovar Nivona CafeRomatica 759 pripravuje excelentnú kávu

19. 11. 2020 - Zdeněk Císař - Recenzie
Otestovali sme pre vás automatický kávovar Nivona CafeRomatica 759, s ktorým pripravíte všetko od espressa po lahodné cappuccino s jemnou mliečnou penou. A to ľahko, rýchlo a pohodlne.

Kávovar Nivona

V dnešnom článku vám predstavíme automatický kávovar Nivona CafeRomatica 759, ktorý sme niekoľko týždňov poctivo testovali v domácom prostredí. Papierovo ponúka všetko, čo by ste od luxusného domáceho kávovaru mohli chcieť – mlynček s nastavením hrubosti mletia, prípravu širokého spektra nápojov vrátane možnosti prípravy dvoch šálok kávy naraz alebo mliečnych špecialít... 

A čo je dôležitejšie než parametre – Nivona sa osvedčila v praxi. V nasledujúcich odsekoch vám predstavíme všetko, čo sa nedočítate v technických parametroch, od uvedenia do prevádzky cez voľby nastavení prípravy v praxi (vrátane unikátneho systému Barista in a box), skúsenosti s ovládaním a údržbou po reálne dojmy z pripravovaných nápojov.

Obsah článku:

Zakladatelia nemeckej značky chceli vyrábať (prinajmenšom) rovnako kvalitné kávovary,
ako dovtedy ponúkali iba Švajčiari či Taliani. Výsledkom sú špičkové prístroje Nivona.

Praktický dizajn a ľahké uvedenie do prevádzky

NIVONA CafeRomatica 759
automatický kávovar • 9 druhov nápojov: 
rôzne druhy kávy, kávové mliečne nápoje 
(stlačením jedného tlačidla), teplé 
mlieko, teplá voda, vlastný recept 
• Aroma Balance System (Barista in a box) 
– rôzne aromatické profily • 3-stupňové 
nastavenie tichého, kónického mlynčeka 
• 3-stupňové nastavenie teploty a intenzity
kávy • tlak čerpadla 15 barov • 2,2-litrová
nádobka na vodu • farebný displej 
• Bluetooth (spárovanie s aplikáciou) 

Nivona CafeRomatica 759 je rozumne veľký, elegantný a moderne vyzerajúci kávovar. Dizajn je prepracovaný a krásne jednoduchý.

Hore sú dvoje dvierka. Jedny chránia 2,2-litrovú nádobu na vodu pred nečistotami. Pod druhými dvierkami je násypka na kávové zrná, ktorá vedie ku (skrytému) kónickému mlynčeku z kalenej ocele. K mlynčeku ešte zo strany vedie násypka na mletú kávu. Hore na vyhradenú plochu môžete postaviť šálky a nechať ich nahriať zvyškovým teplom zo zahriatia kávovaru.  

Minimalistická je aj predná strana kávovaru. Na nej, samozrejme, dominuje výpust kávy, ktorý je výškovo nastaviteľný. To je veľmi praktická vlastnosť. Pod výpust sa vojde vyšší pohár na mliečnu špecialitu. Avšak ak ho posuniete dole, nestane sa, že by espresso pripravované do maličkého hrnčeka striekalo všade okolo, pretože by tieklo z veľkej výšky. Úplne hore je prehľadný farebný TFT displej a vedľa neho sú dva otočné gombíky – viac nepotrebujete.

Dno kávovaru tvorí (skrytá) odkvapkávacia miska s vyberateľnou nádobkou na zvyšky kávy. Na strane ešte nájdete vypínač, ak miesto úsporného režimu preferujete úplné vypnutie.

Prvé spustenie prakticky okamžité

Na test sme dostali nový kávovar, a to nie náhodou. Cieľom bolo ukázať, ako je sprevádzkovanie jednoduché, a môžem to rád potvrdiť. Nastavíte tvrdosť vody (súčasťou balenia je domáci rýchlotest), rozhodnite sa, či budete kávovar používať s filtrom vody alebo bez neho... A to je vlastne všetko. Technicky do toho ešte môžeme započítať párovanie s mobilnou aplikáciou (pozrite nižšie), ale od otvorenia škatule do prípravy prvej šálky kávy (vrátane prvotného prečistenia) hovoríme o minútach.   

Kávovar Nivona

Presne podľa vašej chuti alebo Barista in a box

Kávovar Nivona CafeRomatica 759 môžeme veľmi pochváliť za širokú ponuku pripravovaných nápojov a ešte viac ho chválime za precízne možnosti nastavenia parametrov každého z nich.Unikátnu funkciu a zároveň veľkú výhodu predstavuje systém Barista in a Box; oficiálne Aroma Balance System.

Ak sa vo svete kávy aspoň trochu orientujete, tak určite viete, že pri extrakcii kávy (za tepla a pod daným tlakom) má na chuť okrem iného značný vplyv rýchlosť prietoku vody a dĺžka sparovacieho procesu. Spôsob prípravy má jednoducho pri použití rovnakých zŕn vplyv na kyslosť/horkosť a ich intenzitu, ako aj na silu kávy a pod. – to nie je ani teória, ani „marketing“, to je veda.

Kávovar Nivona

A vy máte vďaka spomenutému systému možnosť nastaviť si na každom nápoji presne taký chuťový profil, ktorý vám vyhovuje. Rozdiely sú skutočne citeľné, nemusíte mať žiadne vycibrené chuťové poháriky.  

Rozhodne odporúčame experimentovať. Ja som si vždy myslel, že preferujem „hlavne veľkú“ kávu,
ale Nivona ma naučila milovať malé, silné espresso.


Široká ponuka nápojov a ich prispôsobenie

V DARART-e máme kávu veľmi radi – koniec koncov o káve pre vás píšeme neúrekom článkov a ponúkame našu vlastnú sériu kávy Nero Caffé. Preto oceňujeme, že máte u Nivony k dispozícii Espresso, kávu Creme, Lungo, Caffé Americano, Cappucino, Latte macchiato, možnosť naprogramovať si úplne vlastnú kávu a ešte možnosť prípravy iba teplej vody (napr. na čaj) a teplého mlieka.

Pri nemliečnych receptúrach môžete pripravovať dve šálky naraz. Asi by vám to ani nenapadlo, ale zdôrazňujeme, že máme na mysli dve plnohodnotné šálky, tzn. kávovar naplní šálky do polovice stanoveného objemu, potom znovu namelie čerstvú kávu a riadne sparí druhú polovicu dávky.

Kávovar Nivona

Vzhľadom na to, že sa Nivona CafeRomatica 759 síce používa jednoducho a zvládne ju ovládať každý, no zároveň je určená aj pre milovníkov kávy, patrí sa dodať, že si na mlynčeku môžete zvoliť tri hrubosti mletia. (A ako sme spomínali, do kávovaru môžete sypať aj mletú kávu, a to do špeciálnej násypky.)

Aroma Balance System sme spomínali vyššie, ale tým sa možnosti nastavenia nekončia.  

Geniálne ovládanie iba s dvomi gombíkmi

Možno sa pýtate, ako strašne komplikované musí byť ovládanie, keď máte k dispozícii toľko možností. Pokročilejšie voľby nájdete v prehľadnom nastavení a v mobilnej aplikácii, ktorú si predstavíme o pár odsekov nižšie. Na bežné každodenné používanie vám ale stačia dva otočné gombíky iné ovládacie prvky (okrem vypínača) na kávovare koniec koncov ani nenájdete.  

Technicky by vám pokojne stačil pravý gombík. Jeho otáčaním vyberáte druh kávy, prípadne inú položku na displeji (napr. navrhované čistenie). Stlačením začnete prípravu nápoja, resp. potvrdíte jeho výber. Druhé stlačenie (pri mliečnych receptúrach) nastaví prípravu dvoch káv naraz. S týmto tlačidlom ešte zrušíte prípravu nápoja.

Kávovar Nivona
Dva otočné ovládače – viac vám netreba.

Ľavé tlačidlo ale padne vhod tiež. Otáčaním meníte objem kávy v mililitroch jednotlivých receptúr. Stlačením vyberáte silu kávy (na displeji sa ukazujú symboly kávového zrna). Tiež sa stlačením vraciate v nastavení do predchádzajúcej ponuky. Úplne jednoduché a priamočiare.

Kávovar sa osvedčil aj pri písaní článku. S dobrou kávou sa tisíc znakov textu píše jedna radosť.


Praktická mobilná aplikác
ia

Za veľkú výhodu považujem šikovnú mobilnú aplikáciu (samozrejme, bezplatnú). Kávovar sa s ňou spáruje cez Bluetooth, a tak získate prístup k príprave kávy, rôznym praktickým článkom a informáciám, servisným kontaktom… a hlavne ku kompletnému nastaveniu.

Skeptickejším čitateľom možno napadne, na čo je „diaľková“ príprava kávy v aplikácii, keď sa chce kávovar po zapnutí aj tak vyčistiť, musíte dať pod výpust šálku... Kúzlo je v možnostiach nastavení. Vyššie sme uviedli, ako pohodlne a rýchlo sa kávovar ovláda otočnými ovládačmi. V aplikácii máte ešte viac volieb (vrátane tých, ktoré sú normále „skryté“ až v nastavení).

Kávovar Nivona
Cez mobilnú aplikáciu máte okrem iného prístup k nastaveniam kávovaru.

Na telefóne stačí klik klik klik, a máte úplne presne nastavenú silu (spomeňte si na „kávové zrná“), druh arómy (Barista in a box) aj objem; pri mliečnych receptúrach vrátane detailného nastavenia množstva mlieka.

Pohodlná je aj zmena globálneho nastavenia (máte prístup všade) alebo napríklad programovanie vlastného kávového receptu.

Kávovar Nivona
Prispôsobte si kávu cez mobil do posledného mililitra. Recept môžete meniť pri každej príprave alebo si ho uložiť.

Dôsledná údržba, ktorá dáva zmysel

Kávovar Nivona

Keď si kúpite „skutočný“ kávovar, teda taký, ktorý pracuje s ozajstnou kávou, a ideálne si ju (ako v prípade dnes recenzovanej Nivony) zomelie zo zrniek rovno sám, musíte sa zmieriť s tým, že si bude vyžadovať aj určitú mieru pravidelnej údržby. 

Prepláchnutie je vo vašom záujme

Napríklad sa tak po každom zapnutí zobrazí výzva „Prosím, prepláchnite“. Najskôr môže neustále zobrazovanie pokynov na displeji pôsobiť pomerne otravne, ale Nivona ma presvedčila, že jej želania majú zmysel. Dokonca to po vrátení recenzovaného modelu začnem robiť aj s mojím kávovarom, aj keď to odo mňa nechce.

Čistenie je dôležité, pretože v systéme, samozrejme, zostávajú nečistoty po prechádzajúcej príprave kávy. Kávovar sa zastaví, keď máte hotovú šálku, ale voda s rozpustenou kávou, zostane v rúrkach. Nie je škodlivá (môžete si koniec koncov pripraviť aj päť šálok po sebe bez medzičistenia), no čistá určite nie je – prinajmenšom zopár prvých niekoľko desiatok mililitrov je ešte zakalených od minulej prípravy.  

A mne sa páči, že kávovar chce, aby bola vaša káva perfektná. Aby už prvú kvapku, ktorá spadne do šálky, tvorila čistá teplá voda, respektíve celkom čerstvá káva. Preto ma čistenie veľmi rýchlo prestalo „štvať“, a naopak som pri každom zapnutí s úsmevom pozoroval, čo mi nenatečie do šálky. Mimochodom, prepláchnutie môžete aktivovať aj pri vypnutí.  

(A drobná odbočka: Som rád, že ma kávovar nekomanduje, ale žiada. Kedykoľvek sa na displeji zobrazí zdvorilá inštrukcia, tak Nivona poprosí. Chápem, že deviatim z desiatich čitateľov na tom asi nezáleží, ale ja mám rád, keď sa ku mne elektronika správa slušne).

Kávovar Nivona

Ľahká a rýchla každodenná údržba

Aj ostatná pravidelná údržba je priamočiara. Z času na čas musíte vyliať spodný zásobník na odpadkovú vodu a vysypať použitú kávu (nie do drezu/umývadla, tam by sa káva mohla usadzovať). Odporúčam to robiť skôr častejšie, aj keď si to kávovar od vás ešte nepýta. Voda, samozrejme, nepretečie, ale niekoľkokrát sa mi stalo, že mi do nej prepadol „koláčik“ mletej odpadkovej kávy zo svojej, už plnej, vyhradenej nádobky, čo čistenie zbytočne skomplikovalo. Inak stačí misku len vybrať, vyliať a kávu vyhodiť, zaberie to možno 15 sekúnd.  

Za veľmi vydarené považujem čistenie kapučinátora (k niektorým modelom je pribalená aj nádobka na mlieko, testovaný mal hadičku, ktorá sa zasúva priamo do škatule s mliekom – obe riešenia sú technologicky rovnaké a celkom funkčné). V prvom rade chválim, že systém si čistenie nielen vypýta, ale dokonca pripraví položku v hlavnej ponuke. Nemusíte ísť ručne do nastavení a hľadať v rôznych podmenu príslušnú voľbu... Čistenie je priamo medzi ponukou nápojov a stačí ho potvrdiť pravým tlačidlom.

Hadičku necháte zapojenú a jej druhý koniec (ten, ktorý čerpal mlieko) pripnete ku spodnej odpadkovej nádržke. Aj to vám kávovar pripomenie. Potom hadičku a celý systém sám vyčistí. Na svojom vlastnom kávovare musím hadičku vždy ručne preplachovať pod vodou alebo v umývačke, takže ma skutočne nadchlo, že sa Nivona o vyčistenie (a to dôkladné, stopercentné) postará sama.

Kávovar Nivona

To je z „každodennej“ údržby všetko. Filter sme spomínali pri inštalácii, na nutnosť jeho výmeny (najneskôr po dvoch mesiacoch) vás kávovar upozorní. Rovnako si po dlhšom čase vypýta aj dôkladné vyčistenie celého systému. Návod ku kávovaru hodnotím ako prehľadný, ale od prvotnej inštalácie som ho nepotreboval – displej vás vždy navedie a ani čistenie nie je výnimkou.

Záver

Kávovar Nivona

Nie som žiadny certifikovaný kávový degustátor, ale kávu pijem denne a rád – a to mi ani tak nejde o kofeín, pijem ju iba preto, lebo mi chutí. Nivona CafeRomatica 759 ma nadchla kvalitou pripravovaných nápojov, ktorú by som porovnal s tým, čo si kúpim v dobrej kaviarni. Samozrejme, záleží aj na použitej káve, určite odporúčam experimentovať s rôznymi druhmi, zmesami, príchuťami... Aj z našej úplne normálnej zrnkovej kávy „z akcie zo supermarketu“ vytvoril kávovar vynikajúci nápoj.

Oceňujem množstvo druhov nápojov, a hlavne na mňa veľký dojem urobila možnosť vyladiť si kávu naozaj presne na mieru podľa chuti. Keď som zo skrinky vytiahol väčšiu šálku a mal som chuť na viac vodovú, ale objemnejšiu kávu, dal som si napríklad lungo, a ešte ho nastavil tak, aby šálku naozaj naplnilo. Keď ma o piatej ráno prebudila dcéra a už nemalo zmysel zaľahnúť späť, pripravil som si espresso s maximálnou silou a intenzitou chuti.

Za vynikajúce považujem aj ovládanie. Všetko vybavíte s prehľadom, rýchlo a hlavne jednoducho s dvomi tlačidlami (a de facto stačí jeden), prípadne môžete využiť parádnu mobilnú aplikáciu. Jediné, čo je v úvodzovkách „obťažujúce“, je údržba – zdôrazňujem ale úvodzovky. Ide o štandardné procesy, ktoré jednoducho patria k prevádzke skutočného kávovaru na zrnkovú kávu, a hlavne dávajú zmysel. Navyše vymyslela Nivona čistenie tak, že je skutočne priamočiare a rýchle.  

Kávovar CafeRomatica 759 (a súvisiace modely) teda môžem po viac než 150 uvarených a vypitých kávach odporučiť.

Klady (+): Zápory (-):
+ vynikajúca káva v pohodlí domova - domáce kávovary sú náročnejšie na priebežnú údržbu
+ široká ponuka pripravovaných nápojov - z misky na použitú namletú kávu občas 
  prepadáva káva do nádržky na odpadkovú vodu
+ unikátne možnosti nastavenia chuti
   (Barista in a box)
+ celkovo obrovské množstvo nastavení
+ mimoriadne jednoduché ovládanie
+ inteligentne riešené čistenie kapučinátora
+ veľmi šikovná mobilná aplikácia
+ elegantný, jednoduchý dizajn
Kávovar Nivona

Autor článku

Zdeněk Císař

Najčastejšie nájdete moje meno spojené s recenziami produktov alebo predstavením technológií. Neviem, ako sa to stalo, možno ma maminka ako malého upustila na hlavu v obchode s elektronikou, ale zaujímajú ma bežné spotrebiče i tie najpodivnejšie technologické hračky. Škrabka na zemiaky so vstavaným satelitným prijímačom? Sem s ňou! Snažím sa ale písať odľahčene a vžiť sa do role užívateľov, ktorí nespia s klávesnicou pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhľadať v článkoch

Vybrané produkty

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov