Recenzia: Tradičná Pečenka od značky ETA boduje aj dnes

1. 4. 2021 - Marie Nováková - Recenzie
Asi by sme nenašli väčšiu českú klasiku medzi kuchynskými spotrebičmi, než je elektrický hrniec na pečenie. Sú to práve naše babičky, ktoré naň nedajú dopustiť. Môžeme preň nájsť uplatnenie aj dnes, v časoch smart domácností, alebo zaujme mladšiu generáciu? Prečítajte si našu recenziu hrnca na pečenie od značky ETA.

 

eta_pecenka_uvod

O čom sa dočítate:

Technické parametre ETA Pečenky Max:
Príkon: 475 W
Objem nádoby: 4,3 l
Displej: bez displeja
Nastaviteľná teplota: nie
Funkcie: varí, griluje, zapeká, pečie
Časovač/minútka: nie
Hmotnosť: 3,23 kg
Rozmery: 277 × 277 × 112 mm

Trocha z histórie tradičnej Pečenky

Značka ETA svoju prvú verziu Pečenky uviedla na trh už v roku 1962. Výrobu však potom prerušila na niekoľko desiatok rokov. Svetlo sveta Pečenka opäť uzrela až v roku 2014. Zo svojho pôvodného návrhu si ponechala typický štvorcový tvarpraktický priezor. Kvalita materiálu sa však od 60. rokov posunula vpred. Bielu smaltovú misu, ktorá bola pre Pečenku typická, vymenili za nepriľnavý povrch z teflónu. Osviežili aj dizajn nadväzujúci na 60. roky. Nové moderné vyhotovenie v neutrálnej kombinácii nerezu a čiernej farby sa bude hodiť do všetkých kuchýň. 

eta_pecenka_1

Prvá ETA Pečenka v 60. rokoch so svojím typickým štvorcovým tvarom.

Prvé dojmy pri rozbaľovaní Pečenky

Pečenku si môžete zaobstarať v 3 nasledujúcich variantoch:  

1. Pečenka Mini vo veľkosti 210 × 210 × 74 mm a celkovom objeme 3 l.

2. Pečenka, ktorá disponuje rozmermi 277 × 277 × 112 mm a objemom 4,3 l.

3. Pečenka Max, ktorá má rovnaké rozmery 277 × 277 × 112 mm a objem 4,3 l, ale má príslušenstvo, ktoré rozširuje možnosti jej využitia v kuchyni.

My sme na testovanie dostali Pečenku Max. Po rozbalení krabice sme v nej našli podstavec, ktorý slúži ako základňa pre nádobu, potom veko, v ktorom je vykurovacie teleso a nádobu z nepriľnavého teflónového materiálu. Pečenku sprevádzalo aj spomínané príslušenstvo. Stredová forma na pečenie bábovky, grilovací rošt na zdravú prípravu potravín, 5 kusov nerezových ihlíc na špíz a podnos, ktorý vám môže poslúžiť aj ako veko na zakrytie jedla po uvarení. Príjemným prekvapením je kuchárska kniha Pečenka, kde nájdete klasické slovenské, ale aj zahraničné recepty, ktoré sú upravené práve na prípravu v hrnci na pečenie.

eta_pecenka_2

Variant ETA Pečenky Max sprevádza príslušenstvo na rozšírenie možností jej využitia.

Poskladanie Pečenky a bezpečnostné prvky

Poskladať Pečenku je ľahké. Do stojančeka vložíte nádobu na pečenie. Vykurovacie teleso sa nachádza vo veku, preto prívodný kábel vedie práve z veka Pečenky. Jeho dĺžka je 1,5 m, čo celkom stačí. Pečenku zapojíte do elektrickej zásuvky a zapnete ju tlačidlom ON/OFF. ETA Pečenka má bezpečnostnú poistku, ak teda veko nezaklapnete správne, nespustí sa. Rukoväť je odizolovaná, rovnako aj držadlá Pečenky. Rozhodne však počas prevádzky nechytajte veko, bude totiž rozpálené. Značka ETA ponúka aj predĺženie záruky na 5 rokov zadarmo, a to na vykurovacie teleso. Stačí sa zaregistrovať na webových stránkach značky.

eta_pecenky_3

ETA Pečenka v elegantnom čierno-nerezovom vyhotovení s praktickým priezorom.

Využitie ETA Pečenky v kuchyni je univerzálne

ETA uvádza, že v Pečenke môžete variť, piecť, grilovať aj dusiť. My sme skúsili z každého niečo, aby sme ju poriadne otestovali. Začali sme zľahka, a to grilovaním kuracieho mäsa. Na grilovanie stačí vložiť do nádoby nerezový rošt. Okienko v strede sa ukázalo ako veľmi praktické. Hrniec na pečenie totiž nemá časovač ani regulátor teploty. Môžete tak aspoň priebežne kontrolovať, čo sa v hrnci deje.

eta_pecenka_4

Vďaka priezoru Pečenky budeme mať priebeh varenia, pečenia či grilovania vždy pod kontrolou.  

Je dobré si uvedomiť, že Pečenka pracuje oveľa rýchlejšie než rúra. Je to logické, nádoba je malá a zahreje sa rýchlejšie. Po asi 20 minútach bolo hotovo. Mäso vnútri zostalo šťavnaté a nevysušilo sa. Aj keď sme nepoužili olej, mäso sa na rošt nelepilo a šlo z neho dole ľahko a bez problémov. Grilovanie teda dopadlo na jednotku.
 

Ušetriť prácu si môžete aj tak, že na grilovací rošt dáte mäso a do nádoby napr. zeleninu. Zabijete tak 2 muchy jednou ranou a za 20 minút budete mať skvelý zdravý obed.


Na ďalšie testovanie sme už chceli skúsiť niečo zložitejšie a na inšpiráciu sme zalistovali v priloženej kuchárskej knihe. Zaujal nás recept na hovädzie. Kto pripravuje hovädzie a iné mäsá, vie, že aby bolo mäso šťavnaté, musí sa najskôr prudko opiecť na panvici. Ani tu sme sa tomu nevyhli, takže sme okrem samotnej Pečenky museli vytiahnuť aj panvicu, na ktorej sme mäso najskôr sprudka opiekli. Výsledok ale za ušpinenie panvice stál. Po hodine bol proces pečenia hotový a mäso bolo dokonale mäkké a chutilo vynikajúco.

eta_pecenka_5

V priloženej kuchárskej knihe Pečenka nájdete skvelé recepty, napríklad na dusené hovädzie.  

Na skúšku pečenia sme zvolili klasickú bábovku a klasické české „Honzovy“ buchty. S bábovkou sme trochu improvizovali a nedržali sa žiadneho konkrétneho receptu, takže sme cesto museli počas pečenia kontrolovať. Ak máte Pečenku mini, dajte si pozor na množstvo cesta. Určite nie je dobré naplniť nádobu cestom až po okraj. Bábovka sa rozhodne upiekla skôr než v rúre. Zhruba po 34 minútach sme Pečenku vypínali. V rúre by bábovka potrebovala minimálne 50 minút, pričom by ste ju ešte museli predhrievať. Skvelo sa osvedčil aj podnos, ktorý na formu sadne dokonale a vďaka ktorému sa vám bábovka bude ľahko vyklápať. 

eta_pecenka_6

Pri príprave bábovky a použití strednej formy si vyberte asistenta, ktorý vám ju pridrží pekne v strede. Inak sa vám pri vylievaní cesta do formy posunie do strany ako nám. 


České buchty sme robili podľa receptu v kuchárskej knihe, a to aby sme presne trafili množstvo na Pečenku. Trochu nás zamrzelo, že pri ingredienciách do náplne nie je uvedené množstvo. Ten, kto buchty ešte nepiekol, si bude musieť informácie dohľadávať. Inak k samotnému receptu nemáme žiadne výhrady. Práca s kysnutým cestom môže byť niekedy výzva. Toto sa však aj ručne spracovalo jednoducho a dohladka. Pekne vykyslo a po uplynutí odporúčaného času pečenia bolo hotové – sfarbené dozlatista a chutilo famózne.

eta_pecenka_7

Buchty sa v Pečenke podarili na jednotku!

Ako je na tom Pečenka a spotreba energie?  

Ako sme už spomínali, priestor na vyhrievanie je v porovnaní s klasickou rúrou veľmi malý, preto sa rozohreje rýchlo a jedlo sa v nej pripraví rýchlejšie a s oveľa nižšou spotrebou energie. Spotreba energie za hodinu prevádzky je v prípade Pečenky iba 475 W. Na porovnanie uvádzame, že klasická rúra za hodinu spotrebuje okolo 2 400 W, dostávame sa teda na 80 % úsporu energie. A to je veľký rozdiel.  

Záver

Obstojí v dnešných smart domácnostiach také jednoduché zariadenie, ako je tradičná Pečenka? Určite áno. Aj keď sa nám hrnce na pečenie spájajú s našimi babičkami, možno ich dnes uplatníme viac než kedykoľvek predtým. Krása Pečenky spočíva v jednoduchosti a kompaktnosti.

Hrniec na pečenie ETA Pečenka je praktický, ak máte malý byt, ste v podnájme alebo na internáte, nemáte rúru alebo do nej nechcete investovať. Bude pre vás ideálny aj vtedy, keď cez víkendy utekáte na chalupu či chatu, cestujete napríklad karavanom alebo radi trávite dovolenku v kempe. Vďaka nízkej spotrebe, kompaktným rozmerom a jednoduchosti sa dokonale hodí práve na tento typ dovolenky. Navyše jeho neutrálny moderný dizajn v kombinácii s nerezom a čiernou farbou sa skvelo šikne hodí do novej modernej kuchyne, ale aj na chalupu.

eta_pecenka_8

Určite ním potešíte napríklad začínajúcich kuchárov alebo ľudí, ktorí v kuchyni uprednostňujú rýchlosť a nenáročnosť. Pravda, na Pečenke si síce nemôžete nastaviť teplotu ohrevu, je to však naozaj nevýhoda? Niekomu, kto rád varí a pečie, sa to na prvý pohľad môže javiť ako veľký nedostatok. Hneď po prvom použití ale zistíte, že je na tom niečo oslobodzujúce. Aj milovníci varenia si totiž niekedy radi oddýchnu a uľahčia prácu.   

Klady (+): Zápory (-):
+ Univerzálne využitie - Časovač
+ Až 80 % úspora energie  - Regulácia teploty
+ Rýchlosť prípravy pokrmov  
+ Pokrmy zostali šťavnaté a nevysušili sa   
+ Nádoba z nepriľnavého materiálu   
+ Jednoduchosť prípravy pokrmov  
+ Je skladný a prenosný  
+ Prepracované bezpečnostné prvky  
+ Predĺžená záruka 5 rokov   

+ Rozmanité príslušenstvo

 

eta_pecenka_button

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov