basket tree star-empty icon-apple error-404 time-24 edit smile-5 smile-1 smile-3 smile smile-2 location www order-edit people target check-rounded arrow-up arrow-down transport-light datart-store connect transport-dark gift check star sale Sell Out arrow-circle-up arrow-circle-left arrow-left arrow-right contact faq auction chat datart-store-dark order-check search-colored basket-full cross catalog cross-circle-full mail phone cross-circle-empty time basket-empty map-pin search menu

Samsung Galaxy S11: Aký bude ďalší top model Samsungu?

28. 11. 2019 - Zdeněk Císař - Recenzie
Budeme ho volať Samsung Galaxy S11? Alebo ponesie označenie Samsung Galaxy S20? Do vydania jedného z najočakávanejších smartfónov roka ostáva už len pár dní. A s tým samozrejme narastá aj množstvo špekulácií. Podľa tých najnovších sa zdá, že telefón príde v troch verziách – Galaxy S20, Galaxy S20+ a Galaxy S20 Ultra. Cena najlacnejšieho modelu by mala štartovať okolo sumy 800 €, najdrahší z prístrojov bude stáť približne 1 300 €. A aké ďalšie špekulácie sa objavujú? 

Neoficiálne rendre Galaxy S11 (Zdroj: 91mobiles a @OnLeaks)Neoficiálne rendre Galaxy S11 (Zdroj: 91mobiles a @OnLeaks)

Nové modely zo špičkového radu Galaxy S predstavuje Samsung každý rok… A každý rok nimi dobýva svet. Vôbec sa neopúšťajme do diskusie, či je lepší iPhone, Samsung, alebo napríklad Xiaomi – objektívnou pravdou zostáva, že Galaxy S10, S9, S8, … aj Galaxy S boli vo svojej dobe vždy top modelmi pre najnáročnejších používateľov, ktoré svojimi inováciami posunuli mobilný svet dopredu.

Niet preto divu, že každoročné novinky sú s napätím očakávané. Analytici, novinári, iní odborníci i bežní užívatelia hľadajú čriepky informácií a snažia sa v prvom rade kvalifikovane odhadovať, kam sa výbava a vzhľad posunú, a v rade druhom zistiť, či Samsungu v predstihu neunikli nejaké informácie.

Poďte sa s nami pozrieť na súhrn doterajších špekulácií a nepotvrdených únikov o nových modeloch radu Samsung Galaxy S11.

Budúci rok sa možno dočkáme veľkých inovácií.

Odhalenie: Samsung Galaxy S11 sa ukáže vo februári 2020

Je to už tradícia: Vo februári Samsung predstavuje modely Galaxy S, o pol roka neskôr potom väčší a ešte trochu vyladenejší rad Galaxy Note, ktorý ale z aktuálnej generácie „S“ vychádza.

Virtuálne aj papierové pozvánky bude kórejský gigant rozosielať až o dlhú dobu, ale niet pochýb o tom, že na novom Galaxy S11 sa pracuje, a neexistuje dôvod, prečo by sa na februárovom dátume malo niečo meniť. Konkrétne sa hovorí o 18. februári 2020 v San Franciscu.

Galaxy Unpacked 2019Samsung predstavuje modely Galaxy S už niekoľko rokov za sebou vždy vo februári na akcii Unpacked.

Veľké inovácie: Možno áno

Ak svet mobilných telefónov trochu sledujete, tak zrejme viete, že Samsung spravidla „masívne“ inovuje po dvoch rokoch. Nie že by „medzigeneračné“ modely neboli vylepšené (dosť to býva vidieť pri fotoaparátoch), ale predsa len je na prvý pohľad zrejmé, že model Galaxy S7 vychádzal z Galaxy S6, Galaxy S9 inovoval Galaxy S8…

Nemal by teda Galaxy S11 vychádzať z Galaxy S10? Na jednej strane Samsungu ani veľmi nič iné nezostáva – prednú časť takmer úplne pokrýva displej, takže tam sa bude prinajmenšom dizajnovo logicky inovovať „málo“. Na druhej strane Samsung nesmie poľaviť, konkurencia je veľká.

Mobilné zariadenia sú všeobecne čím ďalej lepšie vybavené, krajšie, výkonnejšie… Pokiaľ si chce juhokórejský výrobca udržať náskok, mal by sa „každý rok“ dosť snažiť. Očakávame teda aspoň niekoľko výrazných vylepšení a úniky a špekulácie to len potvrdzujú.

Samsung Galaxy S vývojOd prvého Galaxy S k súčasnému Galaxy S10 sme prešli poriadny kus cesty.

Špekulácia: Väčší, väčší, väčší

Po „takmer istom“ dátume odhalenia a úvahe o možnom vývoji sa konečne pozrime na teórie a údajné úniky. Niektoré parametre (napríklad rozlíšenie snímača) pôsobia na prvý pohľad až „bulvárne“, ale v skutočnosti vychádzajú zo serióznych zdrojov a zakladajú sa na reálne predstavených produktoch, takže dúfať určite môžeme.

 

Dizajn: Trojica ešte väčších variantov a viac farieb

Modely Samsung Galaxy S10
Trojica modelov radu Galaxy S10.

Pri Galaxy S10 sa osvedčila trojica modelov (S10, väčší S10+ a zakladanejší S10e), takže sa predpokladá, že Samsung zostane pri rovnakom rozdelení aj v roku 2020 pri novej generácii. De facto by ale mohlo byť unikátnych variantov viac, pretože sa špekuluje o dostupnosti viacerých farieb – od elegantných Aura Glow, ktoré ponúka Note10, po pastelovejšie a veselšie prevedenia.

Čo sa týka displejov, uniknuté testy neznámeho zariadenia Samsung naznačujú, že sa možno dočkáme pomeru strán 20 : 9 (oproti 19 : 9 súčasných Galaxy S10). Natiahnuté displeje sa osvedčili, a zatiaľ čo do šírky telefóny príliš rásť nemôžu, aby sa pohodlne držali v dlani, na výšku ešte užívatelia nejaké centimetre zvládnu (a ocenia).

Nehovoríme to len tak, ale kvôli tomu, že podľa únikov informácií ponúknu nové modely väčšiu uhlopriečku, umožnenú okrem iného práve „natiahnutím“ celého tela. Modely S11e, S11 a S11+ by mali ponúknuť uhlopriečky 6,4" (oproti 5,8" súčasnej generácie), 6,7" (oproti 6,1") a 6,9" (oproti 6,4"). Rozlíšenie najskôr zostane, pretože je dostačujúce. Pozitívne je, že väčší displej a väčšie telo znamenajú tiež väčšiu kapacitu batérie.

Najnovšie úniky a rendery priniesol web 91mobiles.com spolu s leakerom @OnLeaks. Dokonca uvádzajú údajné rozmery telefónu: 161,9 × 73,7 × 7,8 mm (vrátane fotoaparátu 8,9 mm). Rámčeky by mali byť kovové, zadná strana sklenená.

 

Dizajn: Samsung Galaxy S 11 bez slúchadlového konektora

Musíme kráčať s dobou.. Pred rokmi bolo odvážne až drzé (a kritizované), keď niekto vyrobil smartfón bez 3,5 mm jack konektora, ale dnes sú kvalitné bezdrôtové slúchadlá a streamovanie všeobecne také populárne, že klasické káble a konektory sú na ústupe

Výrobcovia to okrem toho nerobia z rozmaru, ale preto, že chýbajúci konektor im umožní napríklad pridať ďalší objektív fotoaparátu alebo navýšiť kapacitu batérie.

Jack nemá ani súčasná vlajková loď Samsungu, Galaxy Note10, takže tento vývoj sa dá predpokladať tiež pri rade S11. Ideálne by síce bolo mať všetko, ale to sa, prirodzene, nedá.

Neoficiálne rendre od 91mobiles a @OnLeaks už s 3,5 mm jackom nepočítajú.

Dizajn: Priestrel v „ešte bezrámčekovom“ displeji

Displeje sa už pri minulej (teda súčasnej) generácie takmer zbavili rámčekov, nová generácia by ich mala mať ešte tenšie.

Otáznik visel nad „priestrelom“ predného fotoaparátu v displeji, ktorý pred rokom nahradil doteraz používané výrezy. Aby nebola plocha displeja naozaj ničím narušená, volia niektorí výrobcovia napríklad otočný alebo výsuvný fotoaparát.

Samsung podľa všetkého ešte zostane pri priestrele, len ho presunie do stredu ako pri Galaxy Note10. Pri dvanástej generácii sa tak možno dočkáme „neviditeľného“ fotoaparátu schovaného priamo v displeji.

Samsung Galaxy Fold
Tentokrát očakávame klasický telefón, nie špecialitu, akou je ohybný model Galaxy Fold.

Fotoaparát: Galaxy S 11 dostane 108 Mpx snímač s podporou 8K videa

Dostali sme sa k spomínanému „šokujúcemu a bulvárnemu“ parametru: Nový rad S11 by mal ponúknuť 108 Mpx snímač.

Nejde o prosté (a lacné a neodborné) násobenie čísel v technických špecifikáciách, ale o kvalifikované odhady (okrem iného od 9to5Google), ktoré vychádzajú napríklad z informácií XDA a leakera Ice universe. Podložené sú okrem iného aj tým, že Samsung v lete skutočne verejne predstavil 108 Mpx snímač, ktorý by sa mal objaviť v smartfónoch Xiaomi a ktorý vraj hodlá použiť aj vo svojich vlastných top modeloch.

Dodajme len, že nebudete vytvárať stomegapixelové fotky. Snímač získa informácie v ultra vysokom rozlíšení a inteligentný software ich následne prepočíta na nejaké menšie rozlíšenie (hovorí sa o až 27 Mpx snímkach), avšak s úžasnými a ostrými detailmi.

Snímač s vysokým rozlíšením sa tiež hodí pri zoome, kde ale, samozrejme, hrá rolu tiež optika. Samsung vraj pracuje na novom ultrazoomovom objektíve, ktorý by ponúkol rekordne vysoké optické zväčšenie. Celkovo možno bude objektívov až päť – pravdepodobne ale len na najväčšom modeli S11+.

Reálne tiež pôsobí špekulácia, že by nový smartfón mohol natáčať videá v superjemnom rozlíšení 8K (7 680 × 4 320 pixelov). Štandardom je síce stále ešte „len“ 4K, ale vývoj ide dopredu až neuveriteľne rýchlo, takže vylúčiť to rozhodne nemôžeme.

Samsung Q950R
Bežné to ešte zďaleka nie je, ale s 8K rozlíšením sa už pri najlepších paneloch stretnete – napríklad práve pri Samsung TV Q950R.

Výkon: Lepší procesor, luxusná pamäť

Narásť by mal, samozrejme, výkon. Súčasný procesor Exynos 9820 nahradí nová verzia 9830 (respektíve Qualcomm Snapdragon 855 nahradí nová verzia 865).

Pamäť RAM by určite nemala klesnúť z 8 GB, možno sa dočkáme dokonca 12 GB. Pri internej pamäti očakávame tradičnú možnosť 128 GB a násobky, možno sa do predaja dostane aj terabajtový model (1 024 GB).

Samsung Wireless PowerShareOpäť očakávame čítačku otlačkov prstov a ďalšiu „štandardnú“ výbavu, ale tiež unikátne funkcie, ako je bezdrôtové zdieľanie energie.

 


Tešíte sa?

Do februára a s vami určite ešte podelíme o ďalšie potvrdené i nepotvrdené úniky a špekulácie. Každopádne sa na nové smartfóny Galaxy S11 tešíme a budeme vývoj okolo nich starostlivo sledovať.

Aká výbava by pri nových modeloch potešila vás?

Autor článku

Zdeněk Císař

Najčastejšie nájdete moje meno spojené s recenziami produktov alebo predstavením technológií. Neviem, ako sa to stalo, možno ma maminka ako malého upustila na hlavu v obchode s elektronikou, ale zaujímajú ma bežné spotrebiče i tie najpodivnejšie technologické hračky. Škrabka na zemiaky so vstavaným satelitným prijímačom? Sem s ňou! Snažím sa ale písať odľahčene a vžiť sa do role užívateľov, ktorí nespia s klávesnicou pod hlavou.

Všechny články od tohoto autora

Vyhľadať v článkoch

Články a recenzie

Recenzia: S klimatizáciou Electrolux ChillFlex Pro sa tepla báť nemusíte

Recenzia: S klimatizáciou Electrolux ChillFlex Pro sa tepla báť nemusíte

- Recenzie

10. 7.Zatočte s teplom. Otestovali sme mobilnú klimatizáciu Electrolux EXP34U338HW „ChillFlex Pro“, ktorá ochladí aj...Celý článok

Autel EVO II: Najpokročilejšia dronová platforma?

Autel EVO II: Najpokročilejšia dronová platforma?

- Produkty

9. 7.Do sveta dronov prilieta horúca novinka Autel EVO II. Skladací dron s úžasnými parametrami – ako z pohľadu záznamu, tak...Celý článok

Recenzia notebooku Honor MagicBook: perfektný kompromis

Recenzia notebooku Honor MagicBook: perfektný kompromis

- Recenzie

8. 7.Originálny vzhľad. Kompaktné rozmery. Veľmi dobrý výkon. Ak sú pre vás tieto parametre notebooku zásadné, tak by vašej pozornosti...Celý článok

Samsung Galaxy Note20: Všetko, čo vieme o novom supertelefóne

Samsung Galaxy Note20: Všetko, čo vieme o novom supertelefóne

- Produkty

8. 7.Prinášame súhrn únikov, špekulácií a odborných dohadov a odhadov ohľadom nových smartfónov z rodiny Galaxy Note20. Aké parametre...Celý článok

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov