Recenzia: Inteligentné hodinky Amazfit GTS 2 – budete ich na rukách nosiť

13.09.2021

Veľa ľudí si už bez inteligentných hodiniek ani nevie predstaviť plnohodnotný život. Telefonovanie, počítanie kalórií aj krokov, meranie srdcového tepu,... Je neuveriteľné, čo všetko dokáže taký malý prístroj. Ešte donedávna som žiadne inteligentné hodinky nevlastnila, o to zvedavejšia som bola, keď som mala možnosť vyskúšať práve Amazfit GTS 2. Svoje skúsenosti som pre vás spísala do tejto recenzie.

Amazfit GTS 2

O čom sa dočítate:

  1. Dizajn
  2. Displej a pamäť
  3. Výbava
  4. Funkcie
  5. Batéria
  6. Aplikácie
  7. Záver

Dizajn pre fajnšmekrov

Technické parametre

Prepojenie so smartfónom: Kompatibilné s Android 5
a vyššie a iOS 10 a vyššie; mobilná aplikácia Zepp
Displej: 1,65", 348 × 442 px; AMOLED
Rozmery: 42,8 × 35,6 × 9,7 mm; 24,7 g
Funkcie: Bluetooth 5.0, WLAN 2,4 GHz, GPS/GLONASS,
krokomer, čas, budík, vibrácie, meranie okysličenia krvi,
monitor stresu, výpočet spálených kalórií, meranie tepovej
frekvencie, spánok, meranie rýchlosti, meranie vzdialenosti,
hudobný prehrávač, hovor, SMS, e-mail, sociálne siete
Batéria: 246 mAh; nabíjania pomocou Docku

Výrobca Amazfit GTS 2 stavil na obdĺžnikový tvar a už na prvý pohľad je zrejmá inšpirácia od Apple Watch. Hranatý tvar je pre inteligentné hodinky absolútne ideálnou voľbou, neprichádzate tak o cenné miesto v okrajoch ako pri okrúhlych hodinkách. Dizajn je veľmi štýlový a moderný. Hodinky s rozmermi 42,8 × 35,6 × 9,7 mm lemuje prakticky neviditeľný rámček. Bočné strany hodiniek sú vyrobené zo zliatiny hliníka a spodná strana z plastu.

Čo sa týka remienka, výrobca zvolil pohodlný silikón. Hodinky sa na ruke nešmýkajú ani nešúchajú. Navyše vážia príjemných 24,7 g, takže takmer ani neviete, že ich máte na ruke! Na ľavej strane nájdete jediné tlačidlo tohto zariadenia. Je z veľkej časti zabudované do rámu, preto sa nezachytáva o oblečenie, čo je veľké plus. Vpravo je umiestnený mikrofón, s ktorým môžete napríklad telefonovať alebo púšťať hudbu. Ale k tomu sa dostanem neskôr.

Amazfit GTS 2 sú dostupné v troch farebných vyhotoveniach – čierne, sivé a zlaté. Podľa mňa testovaný sivý variant nepôsobí tak luxusne a prémiovo, no tak či onak je stále výrazný, čo iste ocení mnoho ľudí.

Amazfit GTS 2

Skvelá čitateľnosť a dobrá pamäť Amazfit GTS 2

Uhlopriečka displeja činí 1,65" a má rozlíšenie 348 × 442 px. Potešil ma aj vsadený AMOLED panel, pretože zaručil skvelú čitateľnosť, a to dokonca aj v zhoršených svetelných podmienkach. S obrazovkou sa mi pracovalo fakt dobre. Na dotyk reagovala skvelo a všetko fungovalo hladko a plynulo. Samozrejme, dochádzalo k preklikom kvôli rozvrhnutiu drobných ikon, ktoré sú občas až priveľmi blízko seba, ale nepovažujem to za významnú prekážku.

Informácie o procesore si Amazfit nechal pre seba. Zariadenie má pamäť celé 3 GB. Neznie to síce prevratne, ale znamená to napríklad to, že do hodiniek v pohode zvládnete stiahnuť niekoľko pesničiek, napríklad na beh. Telefón tak môžete nechať doma – teda znova bodíky pre Amazfit GTS 2. Rovnako musím pochváliť vodoodolnosť do 5 barov, takže vás hodinky nenechajú „v štichu“ ani pri plávaní v plytkých vodách. Ak ste však nadšený potápač, radšej ich nechajte na brehu.

Amazfit GTS 2

Malé, ale ohromne šikovné!

Presuniem sa k jednej z kľúčových častí, ktorá hrá na inteligentných hodinkách asi tú najdôležitejšiu úlohu – funkcie. A tých ponúka toto zariadenie ozaj požehnane. Po prvé s Amazfit GTS 2 sa rozhodne nestratíte. Môžete využiť zaznamenávanie trasy s GPS, ale hodinky podporujú aj ruský GLONASS. Ďalej v prístroji nájdete Bluetooth 5.0. Táto funkcia sa oplatí napríklad na zdvíhanie telefonátov. Aby som to však upresnila, ak si pôjdete zabehať alebo si vyjdete na vychádzku, nikto sa vám nedovolá. Ale cez Bluetooth budete so svojím mobilom v spojení až na 20 m. Kvalitu zvuku považujem za mierne nadpriemernú, takže s volaním nie je problém.

V hodinkách ešte nájdete senzor na meranie tlaku vzduchu a BioTracker 2 PPG od Huami, ktorý slúži na meranie srdcového tepuokysličenia krvi. Meranie tepu bolo pomerne presné, aj keď na kardiu som zaznamenala isté odchýlky. Hodinkám chvíľu trvá, než sa „zorientujú“, a preto ich odporúčam skôr na vytrvalostné športy a pokojnejšie aktivity. Okysličenie krvi som brala ako čisto orientačnú záležitosť. Keby však niečo nebolo v poriadku, s Amazfit GTS 2 by som to zistila.

Amazfit GTS 2

Zmerajú vám kroky aj postrážia váš spánok

Jedným z dôvodov, prečo sa zákazníci rozhodujú práve pre inteligentné hodinky, býva meranie počtu krokov. A v tom Amazfit GTS 2 bodujú. Výsledky boli dosť presné, odchýlky boli maximálne tak 80 krokov (z 8 000 to vôbec nie je zlé). Okrem toho hodinky ponúkajú možnosť nastavovania budíkov. V práci vám napríklad oznámia, že je čas ponaťahovať sa alebo sa ísť trochu prejsť.

Nemôžem opomenúť notifikácie, ktoré hodinky zobrazujú. Zobrazia ale iba náhľad, na správy sa odpovedať nedá a ani oznámenie si neprečítate v celom rozsahu. Niekto ocení aj hlasové ovládanie s Google Alexa. A ešte raz musím vyzdvihnúť ochranu proti vode až do 50 m hĺbky.

Amazfit GTS 2

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí bez hudby ani nevyjdú z domu, no nechce sa vám nosiť si so sebou mobil? Žiaden problém! Hodinky, ako som už spomenula vyššie, umožňujú nahranie až 3 GB obsahu a púšťanie buď cez mikrofón, alebo pomocou Bluetooth pripojenia do bezdrôtových slúchadiel.

K dispozícii je tiež meranie spánku. Síce sa mi niekoľkokrát stalo, že sa začiatok spánku posunul o niekoľko desiatok minút, ale meranie kvality dýchania počas spánku sa hodí napríklad pri podozrení na syndróm spánkového apnoe.

Amazfit GTS 2

Batéria Amazfit GTS 2 – 3 dni na max, 10 dní v light režime

Kapacita batérie je 246 mAh. Hodinky stačí umiestniť na nabíjací Dock, ktorý je súčasťou balenia. Z nuly na sto si počkáte približne 2 hodiny. Môže sa to zdať dlho, ale na druhej strane sa Amazfit GTS 2 nemusia nabíjať každý deň. Malé mínus si však hodinky vyslúžili za absenciu bezdrôtového dobíjania, predsa len by som ho na zariadení za túto sumu očakávala.

A ako je to s výdržou batérie? Pri priemernom používaní mi zariadenie vydržalo necelých 7 dní. Musela som však hodinky aspoň trochu potrápiť, a tak som pozapínala všetky možné funkcie, čo sa dali (GPS, krokomer, meranie okysličenia krvi, meranie spánku, meranie tepovej frekvencie atď.). Batéria sa držala 3 dni. Skúsila som im aj trochu uľaviť, obmedziť niektoré funkcie a prejsť na miernu záťaž. Dostala som sa na 10 dní bez nabíjania. Výdrž batérie sa mi zdá pomerne dobrá. Na druhej strane výrobca uvádza výdrž až 20 dní. Neprišla som však na to, ako som sa mala na taký čas vyšplhať.

Amazfit GTS 2

Je tá appka na niečo krátka?

Aplikácia Zepp, vďaka ktorej svoje inteligentné hodinky prepojíte s mobilom, je novinka. Vznikla po tom, čo sa Amazfit odtrhol od Xiaomi. Môžete ju využívať, ak máte mobilný telefón so systémom Android 5 a vyšším alebo iOS 10 a vyšším. Príjemne ma prekvapil vzhľad aplikácie, ale aj jej prehľadnosť. Ale má aj svoje muchy. Pomerne často napríklad „padala“, občas mala problémy s prepojením s hodinkami, no predovšetkým ma sklamala kvalita lokalizácie.

Na druhej strane sa výrobca aplikáciu postupne snaží zlepšovať. Ešte pred dvoma mesiacmi nebola výnimkou miešanina češtiny a angličtiny. Oceňujem aj možnosť zdieľať svoje údaje na Google Fit alebo Stravu pridávanie priateľov, ktorí využívajú rovnakú aplikáciu.

Amazfit GTS 2

Záver

Hodinky na mňa celkovo zapôsobili veľmi presvedčivo. Predviedli zaujímavé portfólio funkcií, ktoré sú k dispozícii. Radosť mi robil krokomer, meranie okysličenia krvi, pokračovala by som fajn mobilnou aplikáciou cez prijímanie hovorov až po počúvanie hudby. V neposlednom rade stojí za reč aj vydarený vzhľad. Profi športovcom by som síce hodinky úplne neodporúčala, lebo odchýlky sú pri meraní tepovej frekvencie pri rýchlych a výbušných športoch znateľné. Ak však potrebujete spoľahlivé hodinky na bežný pracovný deň či oddych spojený so športovými aktivitami, budete hodinky Amazfit GTS 2 na rukách nosiť od prvej sekundy.

Klady Zápory
+ vodoodolnosť - priemerná výdrž batérie
+ 3 GB úložisko - notifikácie napol cesty
+ meranie tepu - absencia bezdrôtového nabíjania
+ krokomer  
+ GPS, GLONASS   

 

Ďalšie aktuality