×

Sú tu nové vlajkové slúchadlá Sony WH-1000XM5

12.05.2022

Posledné roky si na poli slúchadiel čoraz viac získavajú väčšiu pozornosť produkty od spoločnosti Sony. Doteraz na pomyslenom tróne kraľovali vlajkové slúchadlá WH-1000XM4, ktoré sa po dvoch rokoch konečne dočkali svojho nástupcu – WH-1000XM5. Ako sa líšia od svojho predchodcu a čo nové ponúkajú? Presne na to sa dnes spolu pozrieme.

Technické parametre:

Typ slúchadiel: cez hlavu (cirkumaurálne)
Mikrofón: áno
Typ pripojeniaBluetooth 5.0, NFC
Frekvencia: 4 – 40000 Hz
Veľkosť meniča: 30 mm
Výdrž: 30 h s ANC, 38 bez ANC
Hmotnosť: 250 g

O čom sa dočítate:

 

Sony na trhu so slúchadlami skutočne žiari. Táto japonská spoločnosť uviedla na trh jedny z najlepších slúchadiel s potlačením hluku, a to v segmente slúchadiel do uší, ale aj slúchadiel cez uši. Práve v tom druhom prípade Sony zabodovalo v roku 2018 s modelom WH-1000XM3 a v roku 2020 na ne naviazali ešte lepšími WH-1000XM4. Čo po dvoch rokoch prinesie piata generácia náhlavných slúchadiel WH-1000XM5? Očakávania sú bez pochýb veľké.

Nový minimalistický dizajn

Dizajn tohtoročnej novinky naozaj prekvapil. Rozdiel medzi WH-1000XM3 a WH-1000XM4 bol takmer neviditeľný, WH-1000XM5 však spoznáte na prvý pohľad. Slúchadlá majú celkom novú odľahčenú konštrukciu vo veľmi čistom a elegantnom vyhotovení.

Veľkou premenou prešiel hlavový most, ktorý je teraz oveľa užší, okrúhlejší a má čalúnenie po celej svojej dĺžke. Premeny sa dočkal aj vzhľad mušlí, ktoré sú v porovnaní s modelom XM4 podstatne minimalistickejšie. Viditeľná je tiež zmena uchytenia náušníkov k náhlavnému mostu.

Väčšie a mäkšie náušníky a zväčšený priestor v slúchadlách sľubujú viac priestoru a ešte pohodlnejšie nosenie. Na bočných dotykových plochách náušníkov nájdete aj ovládanie slúchadiel.  

Slúchadlá sú vyrobené z ľahkého recyklovaného plastu a vážia 250 g. Na výber sú dve farby, a to čierna a béžová. V balení okrem slúchadiel nájdete aj kábel na nabíjanie, audio kábel a ochranné puzdro.

Prémiové funkcie

WH-1000XM5 sú bezdrôtové slúchadlá cez hlavu s najlepším aktívnym potláčaním hluku na trhu. Slúchadlá sa pripájajú cez Bluetooth 5.0 a okrem toho majú aj NFC na rýchlejšie spárovanie.

Sony XM5 majú 30 mm vnútorný reproduktor s karbónovou membránou a frekvenčnou odozvou 4–40 000 Hz. Slúchadlá podporujú zvuk vo vysokom rozlíšení Hi-Res Audio, priestorový zvuk 360 Reality Audio a navyše umožňujú aj prenos dát vo formáte LDAC, AAC a SBC

Potešia vás tiež technológiou DSEE Extreme, ktorá „dopočítava” komprimovanú hudbu z akéhokoľvek zdroja na kvalitu zvuku blízku vysokému rozlíšeniu, a to aj bezdrôtovo. V aplikácii Sony Headphones Connect ako zvyčajne nájdete široké možnosti nastavenia jednotlivých funkcií a ekvalizéra.

Srdcom WH-1000XM5 je inovovaný čip QN1 a nový čip Bluetooth. Slúchadlá sa dajú vďaka viacbodovému pripojeniu pripojiť k dvom zariadeniam naraz. WH-1000XM5 sa pýšia aj 4 senzormi a novo vyvinutým algoritmom na ešte výkonnejšie ANC.

Aktívne potlačenie hluku si môžete ďalej prispôsobiť v aplikácii Sony Headphones Connect. K Adaptive Sound control si môžete zapnúť taktiež Personal NC Optimizer, s ktorým prispôsobíte potláčanie okolitého ruchu svojim ušiam. To oceníte, ak napríklad pravidelne nosíte okuliare. A hneď ako slúchadlá pripojíte k telefónu, môžete aktivovať funkciu rozpoznania aktuálneho pohybu alebo lokáciu a prepnúť predvolenú intenzitu ANC.

Keď budete potrebovať byť opäť v spojení s okolitým svetom, môžete ANC jednoducho vypnúť a prípadne zapnúť Ambientný režim na lepšie zvýraznenie okolitých zvukov. Slúchadlá ponúkajú aj nanovo skonštruovanú redukciu hluku vetra a optimalizáciu na okolitý tlak vzduchu, ktorá vám zaistí pohodlnejšie počúvanie hudby napr. v lietadle. 

Ak vás zaujíma, ako presne funguje ANC či aké má výhody, prečítajte si náš článok Ako funguje aktívne potláčanie hluku.

 

Slúchadlá ďalej disponujú režimom Quick Attention, ktorý vám umožní jednoduchým priložením dlane na vonkajšiu stranu slúchadla rozprávať sa s niekým bez toho, že by ste si museli dať dole slúchadlá.

WF-1000XM5 sú ďalej vybavené funkciou Speak-to-Chat, ktorá automaticky pozastaví hudbu, len čo sa s niekým začnete rozprávať. Ak slúchadlá nezaznamenajú váš hlas počas 15 sekúnd, budú predpokladať, že sa konverzácia skončila, a hudba sa znova zapne.

Môžete sa tešiť aj na ešte komfortnejšie hovory vďaka funkciám HD Voice, Echo Cancellation a štyrom mikrofónom snímajúcich hlas.  

Samozrejmosťou je podpora hlasových asistentov Siri, Alexa a Google Assistant.

Čo nové prinášajú XM5?

Čo nové ponúkajú Sony WH-1000XM5 v porovnaní so svojím predchodcom? Piata generácia obľúbených slúchadiel prináša:

- celkom novú odľahčenú konštrukciu

- väčšie a mäkšie náušníky na zvýšené pohodlie pri nosení

- o 50 % lepšie aktívne potlačenie hluku

- 8 mikrofónov na ešte lepšie ANC

- nanovo skonštruovanú redukciu vetra

Nabíjanie a výdrž batérie

Čo sa týka výdrže batérie, nové slúchadlá Sony WH-1000XM5 ponúkajú 30 hodín s podporou ANC a 38 hodín bez ANC. Slúchadlá sa nabíjajú štandardne cez USB-C kábel, pričom maximálny čas nabíjania je 3 hodiny. 

Ak sa vám cez deň stane, že sa slúchadlá predsa len vybijú, funkcia Quick charge zaistí 3 hodiny počúvania hudby po 3 minútach nabíjania na USB PD nabíjačke a 5 hodín počúvania po 10 minútach na klasickej nabíjačke. Stav batérie môžete sledovať v aplikácii Sony Headphones Connect alebo po stlačení tlačidla zapnutie. Slúchadlá sú totiž vybavené diódou, ktorá indikuje stav nabitia batérie. 

Ak vám však bezdrôtová prevádzka nevyhovuje, môžete slúchadlá pripojiť cez 3,5 mm (jack-jack) kábel. 

Sony WH-1000XM5 sa môžu pochváliť novou konštrukciou, špičkovou kvalitou počúvania a o 50 % lepším ANC.

Záver

Nové WH-1000XM5 ponúkajú prvotriedny zvuk s celým množstvom funkcií a technológií. WH-1000XM5 sa navyše oproti svojim predchodcom môžu pochváliť najlepším aktívnym potláčaním hluku na trhu a 8 mikrofónmi na ešte lepšie ANC a hovory.

Slúchadlá ponúkajú aj skvelú výdrž batérie, ktorá činí 30 hodín s podporou ANC a 38 hodín bez ANC, pričom ich na 3 hodiny počúvania nabijete iba za 3 minúty.

Ďalej musíme oceniť nový dizajn slúchadiel. Tou najvýraznejšou zmenou je iste tenší okrúhly hlavový most a minimalistickejší dizajn mušlí. Sony sa zameralo aj na pohodlie vašich uší, preto vybavilo piatu generáciu slúchadiel zo série WH-1000XM väčšími a mäkšími náušníkmi.

Mohlo by vás zaujímať

Ako vybrať slúchadlá?

Ako vybrať herné slúchadlá?

Ako vybrať slúchadlá na šport?

True wireless slúchadlá: Bezdrôtové a nekompromisné

Lacné a kvalitné slúchadlá? Sony sa to podarilo

Ďalšie aktuality

Práčka Whirlpool FreshCare+ za vás postráži sviežosť bielizne až niekoľko hodín po vypraní

Práčka Whirlpool FreshCare+ za vás postráži sviežosť bielizne až niekoľko hodín po vypraní

Neviete, kam skôr skočiť? Veľkú úľavu vám v každodennom zhone môže priniesť okrem iného aj výber domácich spotrebičov, na ktoré sa môžete na sto percent spoľahnúť. Často tak ušetríte čas, kompletne za...... Celý článok
Ako vybrať batérie?

Ako vybrať batérie?

Tužkové batérie a akumulátory rámujú pokladne snáď všetkých obchodov s elektro sortimentom. Pýtate sa prečo? Rozhliadnite sa doma a uvidíte diaľkové ovládanie, hračky na baterky, ručné svietidlá a mno...... Celý článok
Recenzia: Novou pýchou Microsoftu je tablet Surface Pro 8!

Recenzia: Novou pýchou Microsoftu je tablet Surface Pro 8!

Kvalitný notebook sa dnes hodí každému. Rovnako tak je „slušný“ tablet ideálnym spoločníkom na zábavu aj prácu, obzvlášť na cestách. Je fajn mať oboje, ale ešte lepšie je mať kombináciu oboch v jednom...... Celý článok
Už ste počuli o LG ThinQ?

Už ste počuli o LG ThinQ?

LG ThinQ, ktorá ešte prednedávnom niesla názov LG Smart ThinQ, zmení vašu domácnosť na inteligentnú. Je súčasťou mnohých produktov LG a umožní vám celkom prepojiť vašu domácnosť. Spotrebiče navyše môž...... Celý článok
Hoďte sa do pohody s aplikáciami pre zdravý životný štýl

Hoďte sa do pohody s aplikáciami pre zdravý životný štýl

Chcete mať kontrolu nad svojim životným štýlom? S tým vám môžu pomôcť aplikácie do vášho mobilného telefónu. Vybrali sme ich pre vás hneď niekoľko, a to tie, ktoré vám uľahčia byť fit a udržať si psyc...... Celý článok