Recenzia Xiaomi Redmi 9: Cenovo dostupné telefóny majú zmysel

09.09.2020

Pozrite sa s nami na nedávno predstavený smartfón Xiaomi Redmi 9. Za dostupnú cenu ponúkne vydarený dizajn, skvelý displej, dostatok výkonu aj prekvapivo dobrý fotoaparát.

Xiaomi Redmi 9Cenovo dostupný, ale elegantný a dobre vybavený – to je Xiaomi Redmi 9.

Cez prázdniny sme pre vás otestovali novinky od Xiaomi. Dnes sa pozrieme na najlacnejší model Redmi 9 s cenou pod 200 € (v čase písania recenzie stál 189 €). O jeho testovanie sme mali veľký záujem, pretože sme si chceli potvrdiť teóriu, že ešte pred niekoľkými rokmi znamenal lacný mobil množstvo kompromisov, ale dnes ide o zariadenie, ktoré vás rozhodne nebude „štvať“ – naopak často príjemne prekvapí.

Rovno prezradíme, že Redmi 9 tieto očakávania naplnil. Smartfón za dvoj-, troj- alebo sedemnásobnú cenu je, samozrejme, lepší a výkonnejší, o tom sa nedá pochybovať (a koniec koncov vám onedlho ponúkneme recenziu cca dvakrát drahšieho modelu Redmi Note 9 Pro). Pointa ale je, že aj mimoriadne cenovo dostupný Redmi 9 ponúka vydarený dizajn, pekný displej, plynulý chod, inteligentné funkcie, dosť pamäte a prekvapivo dobrý fotoaparát.

Som rozmaznaný recenzent, ktorý často testuje telefóny, ktoré sú aj sedemkrát drahšie.
O to pôsobivejšie je, že som Redmi 9 bez problémov používal a ničím ma netrápil.

Vydarený dizajn a krásny displej

Dizajn je prvým z parametrov, podľa ktorého ste kedysi spoznali „lacný“ telefón. Dnes sú ale tehly s hrubými okrajmi minulosťou aj v nižších triedach. Xiaomi Redmi 9 vás poteší veľmi tenkými rámčekmi po stranách displeja, decentnou „bradou“ a drobným výrezom hore na predný fotoaparát. Pomer obrazovky k čelnej ploche je vynikajúci – aj preto môže smartfón ponúknuť úžasnú uhlopriečku 6,53", a napriek tomu vám pohodlne padne do ruky.

Telo je síce plastové, ale elegantnétenké. Zadnú stranu zdobí len veľmi mierne vystupujúci fotoaparát… A veľkú pochvalu si zaslúžia neopozerané farebné vyhotovenia. My sme testovali zelený variant (Ocean Green), ale v predaji je tiež fialový (Sunset Purple) a sivý (Carbon Grey) variant.

Xiaomi Redmi 9

Rozmiestneniu tlačidiel niet čo vytknúť. Na spodnej strane poteší nielen prítomnosť moderného obojstranného konektora USB-C, ale tiež slúchadlového 3,5 mm jacka.

Priamo v balení nájdete základný silikónový kryt, ktorý chráni telefón zozadu a zo strán, pričom necháva voľný prístup k tlačidlám, konektorom a fotoaparátom.

Xiaomi Redmi 9
Priamo v balení dostanete silikónový ochranný kryt.

Pri IPS displeji sme už zmienili luxusnú uhlopriečku 6,53", ale to zďaleka nie je jediná oblasť, v ktorej si zaslúži pochvalu. Síce nejde o luxusný typ panelu, ale farby zobrazuje veľmi pekne. Navyše má krásne jemný obraz – rozlíšenie 2340 × 1080 px (Full HD+) by neurazilo ani pri oveľa, oveľa drahších modeloch. Čerešničkou na torte je znížené vyžarovanie modrého svetla, ktoré spôsobuje únavu očí a v krajnom prípade i poruchy spánku; ide o modernú funkciu, ktorú ponúkajú top telefóny, takže Xiaomi si zaslúži veľkú pochvalu.

Ak by sme mali byť kritickí, tak asi v jedinej oblasti, a tou je svietivosť. Keď som fotil skúšobné fotky na ostrom letnom slnku, bol veľmi viditeľný rozdiel medzi drahými telefónmi, na ktoré bolo skvele vidieť, a najlacnejším Redmi 9, ktorý si s priamym a dosť silným slnečným svitom veľmi dobre neporadil; displej bol tmavý a zle čitateľný. To je asi jediná výčitka, inak sa obrazovka naozaj veľmi podarila.

Xiaomi Redmi 9
Displej je naozaj veľmi vydarený, jedine na slnku by mohol byť lepšie čitateľný. Na obrazovke vidíme aplikáciu fotoaparátu.


Xiaomi Redmi 9
Vďaka zníženému vyžarovaniu modrého svetla displej menej unavuje vaše oči.

Plynulý chod, moderná výbava, pôsobivá výdrž

Na začiatok je nutné upozorniť, že Xiaomi Redmi 9 sa predáva v dvoch variantoch. My sme testovali model so 4 GB operačnou pamäťou (RAM) a 64 GB úložiskom. Existujú tiež 3 GB/32 GB modely. Rozhodne odporúčame si mierne priplatiť za vyššiu verziu – ani nie tak kvôli úložisku (telefóny podporujú pamäťové karty microSD), ale práve kvôli RAM, pri ktorej pocítite každý gigabajt navyše. Telefón je plynulejší a lepšie si poradí s viacerými otvorenými aplikáciami. Hodnota 4 GB je plne dostačujúca, 3 GB už odporučiť veľmi nemôžeme.

Procesor MediaTek G80 je veľmi slušný. Je výkonnejší než predchádzajúce generácie (čo je samozrejmé), ale poteší aj inteligentným riadením výkonu pri hraní mobilných hier a zaisťuje podporu LTE (4G) a Bluetooth v modernej a úspornej verzii 5.0. Testovaný model podporuje tiež NFC, ktoré umožňuje napríklad bezkontaktné platby alebo rýchle párovanie s príslušenstvom, a Dual SIM, ak si napríklad chcete na dovolenke zakúpiť miestnu SIM s výhodnejšou tarifou alebo používate pracovné a súkromné číslo a nechcete nosiť dva telefóny. Podporu microSD kariet sme už spomínali; rozhodne sa teda nemusíte báť, že by ste mali málo miesta na dáta.

Xiaomi Redmi 9

Pokiaľ chcete, môžete telefón komfortne odomykať pomocou čítačky odtlačkov prstov, ktorá je umiestnená vzadu priamo pod fotoaparátmi. Celý čas fungovala spoľahlivo a rýchlo.

Veľmi dobrá je výdrž batérie s kapacitou 5 020 mAh. Percentá prakticky neklesajú, keď telefón „nepoužívate“ (myslíme tým, keď napríklad celý deň pobehujete po pracovisku a mobil máte vo vrecku). Výdrž je skvelá aj pri hraní hier, sledovaní videí, surfovaní po internete… A keď batérii nakoniec začne dochádzať dych, môžete využiť podporu rýchleho, 18 W nabíjania, takže percentá začnú naskakovať naozaj veľmi, veľmi rýchlo.

Xiaomi Redmi 9
Na zadnej strane, priamo pod objektívmi, nájdete čítačku odtlačkov prstov.

Softvér plný inteligentných možností

Ak si ešte pamätáte staré časy, keď softvér Xiaomi prekladali „fanúšikovia na kolene“, takže ste v ňom občas mohli naraziť na nezmysly alebo na čínske znaky… tak môžete byť úplne bez obáv; to je dávna minulosť. Softvér je nielen aktuálny vrátane bezpečnostných aktualizácii a perfektne preložený, ale tiež moderný a plný šikovných vychytávok.

Estéti ocenia napríklad možnosť meniť motívy; a je nutné dodať, že vzhľad telefónu sa mení naozaj dôkladne. Náročnejšieho používateľa potešia detaily, ako napríklad možnosť zmeniť poradie virtuálnych tlačidiel v spodnej časti displeja alebo ovládanie gestami.

Xiaomi Redmi 9

Za nadštandard môžeme považovať aj rodičovskú kontrolufiremný režimherný režim Game Turbo či možnosť vytvoriť „Druhý priestor“, teda oddelenú a zabezpečenú časť úložiska – druhý telefón vo vašom telefóne – kde môžete mať aplikácie a fotografie oddelené od ostatných.

Vynikajúca a veľmi žiadaná funkcia je tiež Tmavý režim, kedy sa celý telefón (teda systémové menu, notifikačná lišta a vybrané aplikácie) prepnú do tmavého zobrazenia. Výhodou je napríklad to, že vám v noci telefón menej svieti do očí; niektorí používatelia navyše tmavé zobrazenie preferujú aj kvôli vzhľadu. Tmavý režim sa môže automaticky zapínať a vypínať v daný čas, alebo ho môžete zapnúť natrvalo.

Pokiaľ ste začiatočníci, môžete telefón používať hneď po vybalení z krabice a do zmeny predvolieb sa radšej nepúšťať… Ale skúsenejším používateľom nehádže Xiaomi polienka pod nohy; naopak umožňuje, aby si systém prispôsobili podľa seba.

Xiaomi Redmi 9Xiaomi Redmi 9

Fotoaparát ako veľmi príjemné prekvapenie

Pri fotoaparáte je nutné napísať úvodnú vetu opatrne. Na jednu stranu ide o „najslabšiu časť výbavy“, na stranu druhú veľmi príjemne prekvapil a nezaslúži si kritiku; naopak.

Ako to myslíme? Mobilné fotoaparáty sa každoročne posúvajú vpred míľovými krokmi. Keď si kúpite ten najluxusnejší smartfón za bezmála 1 500 €, tak bude vytvárať skutočne skvostné snímky, a to dokonca (v posledných rokoch) aj v zlom svetle. Ide o súčasť výbavy, kde sa najviac prejavuje rozdiel medzi triedami telefónov, takže najlepší model Xioami je o galaxiu ďalej, než Xiaomi za 500 €, ktoré je omnoho lepšie než Xiaomi za 300 €, ktoré je stále oveľa lepšie než Redmi 9 za 189 €.

Ale… Redmi 9 vôbec nefotí zle.

Ešte nedávno boli fotoaparáty v lacných smartfónoch skôr „do počtu“. Aj v našich produktových popisoch sme radšej uvádzali, že síce má „8 megapixelov, wow“, ale hodí sa skôr ako núdzový nástroj, napríklad „na odfotenie otváracej doby obchodu“.

Fotoaparát v lacnom Redmi 9 je jasným dôkazom, že to už neplatí. Dokonca aj predná, 8 Mpx kamera vytvára pekné autoportréty. Hlavný fotoaparát vzadu si požičiava funkcie z top modelov, a ako uvidíte vzápätí, odfotíte ním veľmi pekné snímky.

Ide o štvornásobný fotoaparát s umelou inteligenciou, ktorá – zdá sa – naozaj funguje. Na zadnej strane konkrétne nájdete:

• hlavný 13 Mpx širokouhlý objektív (f/2,2, uhol snímania 75,2°, AF)

• 8 Mpx ultra širokouhlý objektív (118°, f/2,2, FF)

• 2 Mpx hĺbkový objektív (f/2,4, FF)

• 5 Mpx makro objektív (f/2,4, FF, od 4 cm)

Xiaomi Redmi 9
Vzadu nájdete hneď štvoricu špecializovaných objektívov.

Xiaomi Redmi 9
Profil telefónu je krásne tenký, fotoaparát vystupuje iba veľmi mierne.

Pri fotení tak napríklad máte (laicky povedané) možnosť meniť priblíženie, ako si ukážeme na fotografii nižšie. Uprostred je klasická snímka kočíka odfotená hlavným objektívom, vpravo 2× (digitálny) zoom, ktorý aktivujete jedným kliknutím, a vľavo snímka z ultra širokouhlého objektívu, vďaka ktorému sa do záznamu vojde o poznanie väčšia časť okolia (hodí sa napríklad na fotenie panorám, monumentálnej architektúry, veľkých skupín ľudí…).

Xiaomi Redmi 9 foto

Zároveň môžete vidieť, že keď fotíte pri dobrom osvetlení (kočík a dekoratívnu mačku sme fotili za slnečného dňa), tak je snímka rozumne detailná, farebne dosť verná… a celkovo je s prehľadom dosť kvalitná na to, aby ste si ju trebárs vytlačili na fotopapier a zarámovali.

Xiaomi Redmi 9 foto
Fotografia vytvorená hlavným objektívom.

Xiaomi Redmi 9 foto
Výrez 1 : 1

Xiaomi Redmi 9 foto

Umelá inteligencia rozpozná, že fotíte list (teda „prírodu“) a upraví farby tak, aby lepšie vyzneli. Makrofotky sú, mimochodom, ďalšou kategóriou, v ktorej fotoaparát exceluje. Na snímkach nižšie si všimnete nielen rozdielne farby, ale tiež to, že kvet je pekne ostrý, ale pozadie štýlovo rozostrené. Aj lacný telefón teda zvládne zužitkovať vyššie uvedený hĺbkový objektív; nejde len o „marketingový“ štvrtý objektív „do počtu“.

Xiaomi Redmi 9 fotoXiaomi Redmi 9 foto

Vyššie uvedené snímky navyše vznikali „autenticky“ – žiadny statív alebo pomocné príslušenstvo. Mal som po vreckách tri telefóny, vždy som jeden vytiahol, odomkol, namieril a stlačil spúšť. Pokiaľ teda budete na letnej dovolenke alebo budete vystrájať s deťmi na záhrade, Redmi 9 vám dobre poslúži.

Musíte však počítať s tým, že so zhoršujúcim sa svetlom pribúda na fotkách šum a miznú detaily; vzhľadom na cenovú kategóriu je to očakávané a úplne odpustiteľné. Ako dobrá ukážka mi prišla vhod fotka kníh „pohodených“ na zemi v izbe so zatiahnutými závesmi. Snímky sú použiteľné, rozpoznateľné… ale, samozrejme, nijak extra kvalitné.

Xiaomi Redmi 9 foto
Snímka vytvorená v zhoršenom svetle.

Xiaomi Redmi 9 foto
Výrez 1 : 1.

Pochvalu si však zaslúži softvér, teda aplikácia fotoaparátu. Je prehľadná a jednoduchá, ale zároveň ponúka obrovské množstvo funkcií a nastavení, ak sa s fotením chcete pohrať.

Xiaomi Redmi 9 foto

Aký je teda záver časti o fotoaparáte? Ide o veľmi príjemné prekvapenie; stačí na bežné použitie, momentky z dovolenky, „praktické fotky“ (napr. keď predávate tovar v online bazári a chcete si ho pekne nafotiť) a pod. Kritizovať môžeme kvalitu večerných fotiek (nočné nie sú vôbec použiteľné), ale telefónu to skutočne nemôžeme mať za zlé; tie ťažko zvládajú aj top modely.

Ak je pre vás fotenie naozaj zásadné (napríklad sa vám narodí dieťa a chcete si ho odmala fotiť na pamiatku), mali by ste si priplatiť za najdrahší mobil, aký si môžete dovoliť – rozdiel uvidíte. Na bežné fotenie ale Redmi 9 bohato stačí.

Záver: Menej náročným používateľom radi odporúčame

Ak ste veľmi náročnými používateľmi, ktorí „na mobile robia dosť zložité veci“ (používate ho na prácu, dokáže vám do určitej miery nahradiť laptop, intenzívne a „profesionálne“ fotíte a pod.), určite by ste mali raz za dva-tri roky investovať do drahšieho telefónu vyššej strednej alebo vyššej triedy. Smartfóny za 500, 900 aj 1 500 € majú pre veľa ľudí zmysel a sú, samozrejme, výkonovo aj výbavou oveľa ďalej než základné modely. Ak by ste si ich chceli porovnať, pozrite sa napríklad na nádherný Xiaomi Mi 10.

Ale hlavným záverom dnešnej recenzie je to, že aj lacný smartfón, keď si dá výrobca záležať, môže byť fajn. Kedysi platilo, že keď ste chceli telefón do 200 €, museli ste sa zmieriť s množstvom nedostatkov, a napríklad fotoaparát bol vo výbave často viac-menej do počtu a použiteľnú snímku vytvoril skutočne len v ideálnych podmienkach. Xiaomi Redmi 9 je dôkazom toho, že to už, našťastie, vôbec neplatí. Telefón si, mimochodom, vyskúšala aj manželka, aj jej sa páčil a odporučili sme ho jej mame, ktorá potrebovala po rokoch nový, základný telefón (do záznamu uvádzam, že máme so svokrou dobré vzťahy, takže šlo o dobre mienený tip a je s telefónom spokojná).

Taká je totiž ideálna cieľová skupina. Menej nároční alebo menej skúsení používatelia, ktorí chcú volaťčetovať s blízkymi, používať niekoľko vybraných aplikácií, prípadne si zahrať jednoduchšiu hru, a občas si nejakú spomienku uchovať v podobe fotografie… Tým môžeme s pokojným svedomím odporučiť aj cenovo dostupný model, akým je Redmi 9. Hodí sa aj ako služobný telefón pre zamestnancov. Ponúkne pohodlné, plynulé používanie, pri ktorom „nebude robiť problémy“ (napr. večným nedostatkom pamäte), a príjemne prekvapí aj pri fotení.

Klady (+): Zápory (-):
+ elegantný dizajn, ktorý nepôsobí lacno - horšie čitateľný displej na priamom slnku
+ veľmi vydarený displej s jemným rozlíšením - horšia kvalita snímok za šera
+ dobrý výkon  
+ dostatok pamäte a podpora microSD karet  
+ výborná výdrž a podpora rýchlonabíjania  
+ vydarený softvér plný vychytávok  
+ prekvapivo dobrý štvornásobný fotoaparát  


Xiaomi Redmi 9 foto

Tento telefón, žiaľ, už nie je skladom, ale môžete sa pozrieť na ďalšie modely od značky Xiaomi

Ďalšie aktuality