DAB+: Nalaďte si Digitálne rádio

27. 2. 2020 - Tomáš Zálešák - Technológie
Odzvonilo analógovému vysielaniu FM? Digitálne vysielanie pomaly preniká aj do našich končín. V čom sú jeho hlavné prednosti?

DAB+_radio-03

Čo je digitálne vysielanie?

DAB+ je nástupcom klasického analógového vysielania. Šíri sa naprieč nielen Európou, ale takpovediac po celom svete. Ide o technológiu na pozemný prenos rozhlasových staníc. Prečo postupne vytláča analógové vysielanie? Dôvod je jednoduchý. Kmitočty FM sú plne vyčerpané, to znamená, že cez FM už nie je možné vysielať nové programy.

DAB+_radio-01

Oplatí sa DAB+ rádio?

Ponúka sa jednoduchá otázka: Na čo je prijímač s podporou DAB+ vlastne dobrý? Aké ponúka prednosti oproti analógovému rádiu?

Hlavné výhody:

  • Oceníte lepšiu zvukovú kvalitu digitálneho vysielania,
  • užijete si zvuk bez šumu a rušivých elementov,
  • DAB+ rádiá podporujú FM vysielanie,
  • naladíte nové rozhlasové stanice, ktoré v analógu nenájdete,
  • získate nové programové ponuky (na dopravné informácie alebo na jednotlivé hudobné žánre),
  • k staniciam získate multimediálne dáta, uvidíte tak logo stanice alebo si prehliadnete mapy počasia,
  • nepotrebujete prístup k internetovému pripojeniu,
  • to všetko bez poplatkov.
     

DAB+_radio-02

DAB+ vysielanie môže naladiť stále viac slovenských domácností.

Pokrytie DAB+ signálom

Na Slovensku aktuálne prebieha experimentálne pozemné DAB+ vysielanie. DAB+ vysielanie tak môžete naladiť v Bratislave a okolí, Nitre, Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline a Dunajskej Strede. V týchto lokalitách si môžete v digitálnej kvalite užiť napríklad Rádio Slovensko, Rádio_FM, rádio Devín alebo Rádio Junior. V blízkej budúcnosti však bude množstvo dostupných staníc, a samozrejme, aj pokrytie DAB+ signálom rýchlo narastať.

DAB+_radio-05

Podpora DAB+ zatiaľ ešte nie je bežnou súčasťou automobilov, u väčšiny modelov je za príplatok. Napríklad u českej Škodovky to platí pri všetkých jej vozidlách. 

Nech žije digitalizácia!

Pomaly, ale isto končí doba analógová a prichádza doba digitálna. Množstvo obľúbených rozhlasových staníc už tento trend začína reflektovať a podporujú DAB+ signál. Prejdite na vysielanie budúcnosti aj vy. Vyberte si u nás v DATARTe z bohatej ponuky rádií s podporou DAB+ a presvedčte sa o kvalite digitálneho vysielania na vlastné uši.
 

Tlacitko_DAB+

Autor článku

Vyhľadať v článkoch

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov