Ako funguje pamäť Intel Optane?

12. 10. 2018 - Technológie
Máte vo svojom počítači moderný procesor Intel Kaby Lake radu Core i3, i5 alebo i7? A nemôžete ho naplno využívať, pretože rýchlosť vášho počítača je brzdená klasickým pevným diskom? Máte na výber dve riešenia. Buď si zaobstaráte SSD disk, ktorý je však vo vyšších úložných kapacitách stále veľmi drahý, alebo stavíte na celkom nové riešenie nazývané Intel Optane.

Intel Optane_1

Intel Optane je vysokorýchlostná vyrovnávacia pamäť s kapacitou 16 alebo 32 GB. Tá si automaticky natiahne dáta vašich najpoužívanejších aplikácií a tým dramaticky zvýši rýchlosť ich načítania. Výhodou je, že táto pamäť sama dokáže rozoznať, ktoré aplikácie spúšťate najčastejšie a vyhradí im maximum priestoru. Intel Optane je energeticky nezávislá pamäť, čo znamená, že dáta aplikácií v nej zostanú zachované, aj keď vypnete počítač. Po nasledujúcom spustení si teda pamätá, aké aplikácie ste používali najviac a tomu sa prispôsobí.

Aj keď máte doma iba klasický pevný disk, vďaka Intel Optane môžete dosahovať podobnú rýchlosť načítania ako s moderným SSD diskom. V princípe táto technológia funguje podobne ako hybridná kombinácia malého SSD disku a veľkého HDD disku, s ktorým sa môžete stretávať pri notebookoch.

Pamäť Intel Optane najlepšie využijete pri:

  • hraní hier,
  • tvorbe médií, 
  • každodennej užívateľskej činnosti.
     

Intel Optane_4

Riešenie pre moderné procesory Intel

Intel Optane má aj svoje obmedzenia. Aby ste ho mohli používať, v prvom rade musíte mať vo svojom počítači procesor radu Intel Kaby Lake, prípadne Coffe Lake. Procesory staršej generácie Intel a AMD túto rýchlu vyrovnávaciu pamäť nepodporujú. Nevýhodou je taktiež vyššia spotreba. Tá je v pokojnom stave 1 W, zatiaľ čo SSD disky majú v pokoji spotrebu iba 0,1 W.

Výhodou Intel Optane je veľmi priaznivá cena a taktiež efektivita – rýchlosť systému s využitím tejto technológie sa zvýši až o 28 %. Bežná práca vám tak pôjde až 2x rýchlejšie od ruky a rýchlosť otvárania internetového prehliadača je dokonca až päťnásobná. Pozrime sa na porovnanie rýchlosti spustenia/načítania náročných hier na zariadeniach s Intel Optane v nasledujúcom obrázku.

Produkty s pamäťou Intel Optane kúpite tu.

Intel Optane_3

Vyhľadať v článkoch

Články a recenzie

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Vlajková loď zbiera ovácie

Recenzia Samsung Galaxy S21 Ultra 5G: Vlajková loď zbiera ovácie

- Recenzie

3. 3.S rokom 2021 prišiel medzi nás jednotkový rad smartfónov spoločnosti Samsung a teda aj to najlepšie, čo môže ponúknuť...Celý článok

Stiahnutie výrobku – Predlžovací kábel AQ, 230 V, 3-pólový, 3 m, AUDCP93030

Stiahnutie výrobku – Predlžovací kábel AQ, 230 V, 3-pólový, 3 m, AUDCP93030

- Služby

3. 3.Vážení zákazníci, bezpečnosť výrobkov, ktoré vám ponúkame, je pre nás na prvom mieste. Týmto vás informujeme, že Predlžovací...Celý článok

Šetrite peniaze a prírodu. S umývačkami Bosch zvládnete oboje

Šetrite peniaze a prírodu. S umývačkami Bosch zvládnete oboje

- Produkty

2. 3.Rodinná večera, príjemné popoludnie s priateľmi, oslava… to všetko má jedného spoločného menovateľa. Dobré jedlo....Celý článok

Starý Samsung za nový s bonusom

Starý Samsung za nový s bonusom

- Služby

2. 3.Vymeňte starý Samsung za nový a získajte späť až 530 €!Celý článok

V porovnávači máte 0 produktov Porovnať produkty Porovnať 0 produktov