×

DAB+: Nalaďte si Digitálne rádio

11.02.2021

Odzvonilo analógovému vysielaniu FM? Digitálne vysielanie pomaly preniká aj do našich končín. V čom sú jeho hlavné prednosti?

DAB+_radio-03

Obsah článku:

V dnešnom článku vám predstavíme nový európsky štandard vysielania rádia – digitálne rádio DAB+. Ide o zmenu k lepšiemu, aj na Slovensku sa digitálne rozhlasové vysielanie neustále rozširuje. Všetky digitálne rádiá DAB+ podporujú príjem súčasných FM staníc. Ceny základných modelov začínajú na pár desiatkach eur. A rovno si tiež vyvrátime zásadný mýtus: K plnohodnotnému počúvaniu digitálneho rádia DAB+ nepotrebujete internet

Poďme sa teda na to pozrieť podrobnejšie.

Čo je digitálne vysielanie?

Digitálne rádio DAB+ je nástupcom klasického analógového vysielania. Ide o technológiu na pozemný prenos rozhlasových staníc, ktorý sa šíri naprieč nie len Európou, ale takmer po celom svete.

Prečo postupne nahrádza analógové vysielanie? Dôvod je jednoduchý. Kmitočty FM sú úplne vyčerpané, čo znamená, že cez FM už nie je možné vysielať ďalšie nové stanice. Navyše má DAB+ mnoho ďalších výhod spojených s digitálnou distribúciou signálu.

DAB+_radio-01

Vyplatí sa digitálne rádio DAB+?

Aké prednosti teda ponúka digitálne rádio DAB+ oproti analógovému rádiu?

Hlavné výhody:

  • ​digitálne vysielanie má lepšiu zvukovú a prenosovú kvalitu;
  • naladíte nové rozhlasové stanice, ktoré v analógu (FM) nenájdete;
  • ponúka zvuk bez šumu a rušivých elementov;
  • je energeticky šetrné;
  • u prijímačov vyšších tried (s farebným displejom) okrem počúvania získate tiež doplnkové multimediálne služby (uvidíte tak napríklad logo stanice, fotky moderátorov, informácie o hranej pesničke, infografiku dopravného spravodajstva alebo počasie);
  • a to všetko bez poplatkov (avšak naďalej zostáva povinnosť platiť koncecionársky poplatok),
  • všetky digitálne rádiá DAB+ podporujú FM vysielanie, takže môžete počúvať aj svoje obľúbené stanice, ktoré ešte v systéme DAB+ nevysielajú.
     

DAB+_radio-02

Internet vôbec nepotrebujete (ale môže prísť vhod)

Hlavný príjem signlu prebieh pomocou antény (prutová anténa ja zvyčajne súčasťou prijímača) a internetové pripojenie nie je vôbec potrebné. Plnohodnotné DAB+ vysielanie si teda bez obáv môžete zaviesť v domácnosti, na chate, aj kdekoľvek inde, kde internet nemáte k dispozícii. A príjem DAB+ je tak zadarmo. 

DAB+ vysielanie si môže naladiť stále viac slovenských domácností.


Internet môže prísť vhod v prípade vyšších kategórií nových rádioprijímačov, ktoré ponúkajú možnosť prehrávať online rádiá, alebo iný multimediálny obsah, napr. iTunes, alebo Spotify. Vďaka internetovému rádiu sa tak pohodlne pripojíte na domácu Wi-Fi sieť a môžete si naladiť nepreberné množstvo ďalších online staníc.

Pure_Evoke_H4

Lepšie vybavené digitálne rádiá DAB+ ponúkajú napríklad i farebný displej či podporu (voliteľných) internetových funkcií.

Pokrytie DAB+ signálom

V súčasnosti je na Slovensku digitálne rozhlasové vysielanie dostupné zo siedmich vysielačov. DAB+ vysielanie si tak môžete bez problémov naladiť na väčšine územia západného Slovenska a v okolí Zvolena, Banskej Bystrice, Martina, Žiliny a Košíc. Do budúcnosti sa ráta s výstavbou štyroch celoplošných multiplexov. Ako avizoval Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, pre potreby Slovenska by to malo byť dostatočné.

Rozšírila sa aj ponuka staníc, ktoré si môžete vypočuť na vašom digitálnom rádiu DAB+. Pred štyrmi rokmi to boli hlavne stanice verejnoprávnej RTVS (okrem Rádia Regina, ktoré by malo pribudnúť do rodiny digitálneho rozhlasu koncom januára 2021). Zo súkromných staníc môžete v digitálnej kvalite počúvať Rádio Anténa ROCK, Rádio Jemné, Rádio Vlna, Rádio Mária a Rádio Lumen.

pokrytie_dab_twc_2020

Zdroj: RTVS

Akú výbavu potrebujete?

Ako sme už spomínali, potrebujete iba rádioprijímač s podporou DAB+, poprípade ešte anténu. Cena základných modelov sa pohybuje v rozmedzí desiatok eur, ale existujú pochopiteľne aj luxusné prijímače s parádnym zvukom za celé stovky. Máte teda na výber.

Podpora DAB+ navyše môže byť (a býva) súčasťou výbavy Hi-Fi systému a multimediálnych centier, nepotrebujete teda nutne priamo „rádio“.

Mikrosystem_Philips_TAM4505

DAB+ často podporujú aj moderné Hi-Fi systémy.

A čo auto?

Mierne komplikovanejšie je to s automobilmi. Pokiaľ kupujete nové auto, môžete byť pri čítaní tohoto článku už v pokoji – podľa nariadenia EÚ musí byť podpora DAB+ súčasťou základnej výbavy už od decembra 2020.

To samozrejme neznamená, že všetci výrobcovia čakali do poslednej chvíle. U niekoho išlo o výbavu za príplatok, u ďalšieho už viac-menej o štandard. Napríklad ŠKODA ponúka podporu DAB+ v každom vozidle vyrobenom od 10. augusta 2020. Pokiaľ si nie ste istí, ako ste na tom so svojím autom, odporúčame si prečítať manuál/technické špecifikácie, alebo kontaktovať predajcu.

Potešujúce je, že jednou z vlastností DAB+ je vynikajúci mobilný príjem. Zabudnite na nekvalitný šum a výpadky signálu počas jazdy…

DAB+_radio-05

Podľa nových nariadení EÚ musí byť podpora DAB+ vysielania bežnou súčasťou automobilov od decembra 2020.

Nech žije digitalizácia!

Prejdite na vysielanie budúcnosti aj vy. Vyberte si u nás v DATARTe z bohatej ponuky digitálnych rádií s podporou DAB+ a presvedčte sa o kvalite digitálneho vysielania na vlastné uši.

Nové digitálne rádio

Ďalšie aktuality

Tipy na darčeky pre mužov: Ako na Vianoce potešiť aj tých najnáročnejších?

Tipy na darčeky pre mužov: Ako na Vianoce potešiť aj tých najnáročnejších?

Najkrajšie sviatky v roku sa už nezadržateľne blížia. Spolu s nimi však prichádza aj tradičný predvianočný stres. Chceme mať peknú výzdobu, dostatok jedla a k tomu všetkému ešte musíme premýšľať nad d...... Celý článok
Ako reštartovať iPhone?

Ako reštartovať iPhone?

Ťukáte, stláčate, prosíte, dokonca aj hromžíte, doslova tancujete s prstom na displeji, ale nič sa nedeje? Pomôže už len vynútené reštartovanie mobilu. Skúsenosť, ktorú má azda každý. Čo robiť, keď ob...... Celý článok
Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Pozreli sme sa za vás na zvlhčovač vzduchu od spoločnosti Beurer MK 500. Výrobca sľubuje príjemný morský vzduch zbavený väčšiny nečistôt a prachových častíc. Bolo to naozaj tak? Aké špeciálne funkcie ...... Celý článok
Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Povedali ste si, že tento rok konečne vyskúšate upiecť sami nejaké dobroty na vianočný stôl? Máte ale tak trochu obavy, pretože ste sa vždy dostali až k hotovému? Žiadny strach, so správnou prípravou ...... Celý článok
Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Skôr alebo neskôr sa pravdepodobne s klasickými SIM kartami rozlúčime a naplno ich nahradia takzvané e-SIM. Prečítajte si, o čo ide a aké výhody sa s e-SIM spájajú. Tiež vám prezradíme, aké zariadenia...... Celý článok