×

DAB+: Nalaďte si Digitálne rádio

11.02.2021

Odzvonilo analógovému vysielaniu FM? Digitálne vysielanie pomaly preniká aj do našich končín. V čom sú jeho hlavné prednosti?

DAB+_radio-03

Obsah článku:

V dnešnom článku vám predstavíme nový európsky štandard vysielania rádia – digitálne rádio DAB+. Ide o zmenu k lepšiemu, aj na Slovensku sa digitálne rozhlasové vysielanie neustále rozširuje. Všetky digitálne rádiá DAB+ podporujú príjem súčasných FM staníc. Ceny základných modelov začínajú na pár desiatkach eur. A rovno si tiež vyvrátime zásadný mýtus: K plnohodnotnému počúvaniu digitálneho rádia DAB+ nepotrebujete internet

Poďme sa teda na to pozrieť podrobnejšie.

Čo je digitálne vysielanie?

Digitálne rádio DAB+ je nástupcom klasického analógového vysielania. Ide o technológiu na pozemný prenos rozhlasových staníc, ktorý sa šíri naprieč nie len Európou, ale takmer po celom svete.

Prečo postupne nahrádza analógové vysielanie? Dôvod je jednoduchý. Kmitočty FM sú úplne vyčerpané, čo znamená, že cez FM už nie je možné vysielať ďalšie nové stanice. Navyše má DAB+ mnoho ďalších výhod spojených s digitálnou distribúciou signálu.

DAB+_radio-01

Vyplatí sa digitálne rádio DAB+?

Aké prednosti teda ponúka digitálne rádio DAB+ oproti analógovému rádiu?

Hlavné výhody:

  • ​digitálne vysielanie má lepšiu zvukovú a prenosovú kvalitu;
  • naladíte nové rozhlasové stanice, ktoré v analógu (FM) nenájdete;
  • ponúka zvuk bez šumu a rušivých elementov;
  • je energeticky šetrné;
  • u prijímačov vyšších tried (s farebným displejom) okrem počúvania získate tiež doplnkové multimediálne služby (uvidíte tak napríklad logo stanice, fotky moderátorov, informácie o hranej pesničke, infografiku dopravného spravodajstva alebo počasie);
  • a to všetko bez poplatkov (avšak naďalej zostáva povinnosť platiť koncecionársky poplatok),
  • všetky digitálne rádiá DAB+ podporujú FM vysielanie, takže môžete počúvať aj svoje obľúbené stanice, ktoré ešte v systéme DAB+ nevysielajú.
     

DAB+_radio-02

Internet vôbec nepotrebujete (ale môže prísť vhod)

Hlavný príjem signlu prebieh pomocou antény (prutová anténa ja zvyčajne súčasťou prijímača) a internetové pripojenie nie je vôbec potrebné. Plnohodnotné DAB+ vysielanie si teda bez obáv môžete zaviesť v domácnosti, na chate, aj kdekoľvek inde, kde internet nemáte k dispozícii. A príjem DAB+ je tak zadarmo. 

DAB+ vysielanie si môže naladiť stále viac slovenských domácností.


Internet môže prísť vhod v prípade vyšších kategórií nových rádioprijímačov, ktoré ponúkajú možnosť prehrávať online rádiá, alebo iný multimediálny obsah, napr. iTunes, alebo Spotify. Vďaka internetovému rádiu sa tak pohodlne pripojíte na domácu Wi-Fi sieť a môžete si naladiť nepreberné množstvo ďalších online staníc.

Pure_Evoke_H4

Lepšie vybavené digitálne rádiá DAB+ ponúkajú napríklad i farebný displej či podporu (voliteľných) internetových funkcií.

Pokrytie DAB+ signálom

V súčasnosti je na Slovensku digitálne rozhlasové vysielanie dostupné zo siedmich vysielačov. DAB+ vysielanie si tak môžete bez problémov naladiť na väčšine územia západného Slovenska a v okolí Zvolena, Banskej Bystrice, Martina, Žiliny a Košíc. Do budúcnosti sa ráta s výstavbou štyroch celoplošných multiplexov. Ako avizoval Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb, pre potreby Slovenska by to malo byť dostatočné.

Rozšírila sa aj ponuka staníc, ktoré si môžete vypočuť na vašom digitálnom rádiu DAB+. Pred štyrmi rokmi to boli hlavne stanice verejnoprávnej RTVS (okrem Rádia Regina, ktoré by malo pribudnúť do rodiny digitálneho rozhlasu koncom januára 2021). Zo súkromných staníc môžete v digitálnej kvalite počúvať Rádio Anténa ROCK, Rádio Jemné, Rádio Vlna, Rádio Mária a Rádio Lumen.

pokrytie_dab_twc_2020

Zdroj: RTVS

Akú výbavu potrebujete?

Ako sme už spomínali, potrebujete iba rádioprijímač s podporou DAB+, poprípade ešte anténu. Cena základných modelov sa pohybuje v rozmedzí desiatok eur, ale existujú pochopiteľne aj luxusné prijímače s parádnym zvukom za celé stovky. Máte teda na výber.

Podpora DAB+ navyše môže byť (a býva) súčasťou výbavy Hi-Fi systému a multimediálnych centier, nepotrebujete teda nutne priamo „rádio“.

Mikrosystem_Philips_TAM4505

DAB+ často podporujú aj moderné Hi-Fi systémy.

A čo auto?

Mierne komplikovanejšie je to s automobilmi. Pokiaľ kupujete nové auto, môžete byť pri čítaní tohoto článku už v pokoji – podľa nariadenia EÚ musí byť podpora DAB+ súčasťou základnej výbavy už od decembra 2020.

To samozrejme neznamená, že všetci výrobcovia čakali do poslednej chvíle. U niekoho išlo o výbavu za príplatok, u ďalšieho už viac-menej o štandard. Napríklad ŠKODA ponúka podporu DAB+ v každom vozidle vyrobenom od 10. augusta 2020. Pokiaľ si nie ste istí, ako ste na tom so svojím autom, odporúčame si prečítať manuál/technické špecifikácie, alebo kontaktovať predajcu.

Potešujúce je, že jednou z vlastností DAB+ je vynikajúci mobilný príjem. Zabudnite na nekvalitný šum a výpadky signálu počas jazdy…

DAB+_radio-05

Podľa nových nariadení EÚ musí byť podpora DAB+ vysielania bežnou súčasťou automobilov od decembra 2020.

Nech žije digitalizácia!

Prejdite na vysielanie budúcnosti aj vy. Vyberte si u nás v DATARTe z bohatej ponuky digitálnych rádií s podporou DAB+ a presvedčte sa o kvalite digitálneho vysielania na vlastné uši.

Nové digitálne rádio

Ďalšie aktuality

Vybavte si domácnosť výhodnými zostavami spotrebičov

Vybavte si domácnosť výhodnými zostavami spotrebičov

Domáce spotrebiče predstavujú investíciu, ktorá vyžaduje zváženie z viacerých uhlov pohľadu. Porovnávajú sa parametre, rozmery, funkcie, spotreba a dizajn. Pristihli ste sa pri tom, že neviete, akú va...... Celý článok
Karpálny tunel: Prevencia, príznaky a liečba syndrómu

Karpálny tunel: Prevencia, príznaky a liečba syndrómu

Karpálny tunel alebo presnejšie aj syndróm karpálneho tunela je aktuálne najčastejším ochorením hornej končatiny. Prejavuje sa brnením prstov a bolestí zápästia a ak sa včas nezačne liečba, treba ísť ...... Celý článok
Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Niekoľko posledných rokov si na poli slúchadiel získavajú čoraz väčšiu pozornosť produkty od spoločnosti Sony. Doteraz na pomyselnom tróne kraľovali vlajkové slúchadlá WH-1000XM4, ktoré sa po dvoch ro...... Celý článok
Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Iba za tri roky sa na Slovensku (aj v Čechách) objavili hneď tri celosvetovo rozšírené streamovacie služby – online videotéky. Poďte sa s nami pozrieť na najnovšie prírastky HBO Max a Disney+. ...... Celý článok
Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Pomaly ale isto prichádza leto a s ním konečne ďalšia poriadna dávka výletov či zaslúžená dovolenka. Pre všetkých nadšených cestovateľov sme preto pripravili pár tipov, ako si tú svoju užiť v pohode a...... Celý článok