×

HbbTV: Inteligentné interaktívne vysielanie

29.01.2020

Vo filmoch väčšinou „červené tlačidlo“ znamená problémy. Na digitálnom televízory má význam úplne opačný – prináša nové funkcie a obsah, ktorý by sa inak na obrazovku nezmestil.

HbbTV

Kedysi výber televíznych staníc dopĺňal teletext. Z dnešného pohľadu už síce zastaral, ale ani dnes si moderné televízie nevystačia len s ponukou vysielaných kanálov. Snaha ponúknuť divákovi „niečo navyše“ je stále aktuálna.

Aj keď ale prirovnanie k teletextu sedí, príbuzenský vzťah medzi starou a novou technológiou by ste pravdepodobne nespoznali. Čo predtým znamenalo len vyhľadávanie televízneho programu či rýchlych správ, to je dnes v podobe platformy HbbTV obmedzené len hranicami pripojenia k internetu.

Využite domáce internetové pripojenie naplno. V televízii sa nemusíte nutne pozerať na to, čo je práve v programe.

Na čo je HbbTV dobrá?

Aj keď používatelia by asi boli najradšej, keby získali len bonusový interaktívny obsah, červené tlačidlo sa stalo aj vyhľadávaným miestom pre reklamu. Namiesto toho, aby ste sledovali blok spotov, ktoré vás nezaujímajú, môžete si u jedného, ktorý vás zaujme, zobraziť podrobnejšie informácie alebo rovno nakúpiť.

Existuje ale aj spomínané zaujímavejšie využitie. Predstavte si napríklad TV program, v ktorom si môžete pustiť ukážky filmov – to EPG nedokáže. Alebo spravodajstvo, kde si vyberáte reportáže k jednej téme.

Čo je HbbTV?

Táto skratka označuje hybridné televízne:
Časť dát chytáte z pozemného vysielania
a časť z internetu. Televízia si oba kanály
spojí a vhodne ich doplní. Môžete si teoreticky
počas filmu prečítať niečo o hercoch, rovno
si kúpiť produkt z reklamy alebo si pustiť
programy, ktoré má kanál v digitálnom archíve.

HbbTV logo
HbbTV má svoje logo, ale symbolom sa stalo
skôr červené tlačidlo.

Ako si aktivovať hybridnú televíziu?

Vybaviť dnešné televízory technológiou interaktívnej televízie nie je náročné. Väčšina smart televízorov podporuje HbbTV už v základnej výbave, prípadne umožňuje nainštalovať aplikáciu či widget, ktorý prístup k službe umožní.

A keby bol náhodou práve váš televízor výnimkou, môžete dokúpiť a pripojiť vhodný set-top box. Každopádne je nevyhnutné stále a stabilné pripojenie na internet, ako aj príjem správneho druhu vysielania – DVB-T2, káblového či satelitného.

HbbTV má byť prísľubom ľahko prístupných informácií, zábavy aj odpočinku. Preto je spustenie mimoriadne jednoduché a priamočiare – stačí na diaľkovom ovládaní televízora stlačiť červené tlačidlo. To, čo sa stane, záleží od toho, aký kanál a aký obsah práve sledujete.

 

Ponuka sa rozrastá

Prvou stanicou, ktorá HbbTV spustila v ostrom televíznom vysielaní, bola RTVS počas Majstrovstiev sveta v hokeji v roku 2014. Dnes už je ponuka staníc väčšia a ponúkaný obsah často naozaj luxusný. Medzi ďalších hlavných hráčov patrí Markíza, JOJ, Towerconm, Orange, Telekom či Antik. Tento zoznam však určite nie je vyčerpávajúci a nové kompatibilné stanice budú pribúdať, rovnako ako možnosti, ktoré v rámci HbbTV ponúkajú.

HbbTV

Pusťte si z archívu zmeškaný diel detektívky, pozrite si počasie, alebo si zahrajte hru.

Aký je rozdiel medzi Smart TV a HbbTV?

Tieto dva pojmy sa často pletú. Znejú podobne a ich význam sa čiastočne prekrýva. Najväčšia škoda je, že kým o existencii Smart TV väčšina ľudí vie („hlúpy“ televízor už koniec-koncov prakticky nemáte šancu kúpiť), o existencii HbbTV netušia.

Vy každopádne po prečítaní článku budete vedieť, že Smart TV je televízor, ktorý umožňuje pripojenie k internetu a inštaláciu aplikácií. Práve kvôli podobnosti so smartfónmi (inteligentnými telefónmi), sa preň u nás vžilo označenie smart, resp. inteligentný televízor.

Oproti tomu je hybridná televízia „len“ štandard, ako prezentovať internetový obsah v podobe použiteľnej na televízore. Platí síce, že Smart TV väčšinou HbbTV podporujú (či už vo východiskovom nastavení, alebo po inštalácii aplikácie), ale znamienko „rovná sa“ medzi tieto termíny klásť nejde. Rozdiel je tiež v tom, že o menu a možnosti inteligentných televízorov sa starajú samotní výrobcovia, kým HbbTV je „obsah“ poskytovaný televíznou stanicou.

Ak nám odpustíte trocha kostrbatú analógiu, tak rôzne smart televízory sú výbavou, možnosťami, dizajnom, prostredím atď. asi tak rozdielne ako napríklad dva modely notebookov iných značiek. HbbTV je ale ako „webová stránka“ – na všetkých televízoroch vyzerá rovnako.​

Smart hub TV

Na niektorých Smart TV je nutné nainštalovať widget, ktorý HbbTV sprístupní.
 

Chcem nový televízor

Ďalšie aktuality

Tipy na darčeky pre mužov: Ako na Vianoce potešiť aj tých najnáročnejších?

Tipy na darčeky pre mužov: Ako na Vianoce potešiť aj tých najnáročnejších?

Najkrajšie sviatky v roku sa už nezadržateľne blížia. Spolu s nimi však prichádza aj tradičný predvianočný stres. Chceme mať peknú výzdobu, dostatok jedla a k tomu všetkému ešte musíme premýšľať nad d...... Celý článok
Ako reštartovať iPhone?

Ako reštartovať iPhone?

Ťukáte, stláčate, prosíte, dokonca aj hromžíte, doslova tancujete s prstom na displeji, ale nič sa nedeje? Pomôže už len vynútené reštartovanie mobilu. Skúsenosť, ktorú má azda každý. Čo robiť, keď ob...... Celý článok
Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Recenzia: Vďaka zvlhčovaču vzduchu Beurer MK 500 už nemusíte dýchať nepríjemný vzduch

Pozreli sme sa za vás na zvlhčovač vzduchu od spoločnosti Beurer MK 500. Výrobca sľubuje príjemný morský vzduch zbavený väčšiny nečistôt a prachových častíc. Bolo to naozaj tak? Aké špeciálne funkcie ...... Celý článok
Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Poradíme vám – vianočné pečenie pre začiatočníkov

Povedali ste si, že tento rok konečne vyskúšate upiecť sami nejaké dobroty na vianočný stôl? Máte ale tak trochu obavy, pretože ste sa vždy dostali až k hotovému? Žiadny strach, so správnou prípravou ...... Celý článok
Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Čo je e-SIM, v čom spočívajú jej výhody a ako ju získať

Skôr alebo neskôr sa pravdepodobne s klasickými SIM kartami rozlúčime a naplno ich nahradia takzvané e-SIM. Prečítajte si, o čo ide a aké výhody sa s e-SIM spájajú. Tiež vám prezradíme, aké zariadenia...... Celý článok