×

NFC: To je budúcnosť nielen pri platení mobilom

26.06.2018

NFC_1

NFC je konkrétne skratka pojmu Near Field Communication (komunikáciu na blízku vzdialenosť) a slúži na rýchlu a bezpečnú komunikáciu medzi podporovanými zariadeniami umiestnenými do cca 5 cm od seba. Samotný zrod technológie prebehol v roku 2004 a stáli za ním spoločnosti Nokia, Sony a Philips. Technológia sa však začala výrazne presadzovať až neskôr – technológiu začali v roku 2011 využívať napríklad platobné karty MasterCard a dnes je tento spôsob platenia kartou celkom samozrejmý. Technológia sa však ale presadzuje aj ďalej.

K čomu je možné NFC využívať v praxi?

  • platenie v obchodoch
  • superrýchle spárovanie telefónov/tabletov s Bluetooth príslušenstvom
  • otváranie – dverí od domu, dverí od automobilu alebo v hoteli a podobne
  • prenos kontaktov a ďalších dát medzi smartfónmi
  • bohaté možnosti využitia s NFC tagmi – napríklad stačí telefón položiť na stôl pre aktiváciu tichého režimu a nastavenie budíka
  • rýchle načítanie informácií o produkte z obchodu


Platenie mobilom a slovenské banky

V posledných mesiacoch je o NFC počuť predovšetkým v spojení so slovenskými bankovými inštitúciami. Na konci minulého roka sme sa dočkali veľkého oznámenia o službe Android Pay (dnes už premenovaná na Google Pay), ktorú už využívajú zákazníci bánk Slovenská sporiteľňa, mBank, Poštová banka a J&T Banka. A mali by sa pripájať aj ďalšie.

K tomu, aby ste mohli Google Pay vo svojom telefóne používať a platiť bezkontaktne mobilom, potrebujete smartfón (alebo inteligentné hodinky) s NFC technológiouAndroidom vo verzii aspoň 4.4.

Ako sprevádzkovať a používať Google Pay?

  1. Stiahnite si zadarmo aplikáciu z obchodu Google Play.
  2. V nej vyplňte údaje o vašej karte z jednej z podporovaných bánk (v prípade, že máte kartu už spárovanú s obchodom Google Play, vyplní sa všetko automaticky).
  3. Výber zabezpečenia – v prípade, že máte nastavené zamknutie obrazovky, automaticky sa nastaví podľa telefónu (kód, čítačka odtlačku prstov, rozpoznanie tváre, grafický obrazec a pod.).
  4. V prípade transakcií do 20 eur stačí telefón prebudiť a priblížiť k bežnému platobnému terminálu v obchode a je hotovo. V prípade čiastok nad 20 eur je potrebné platbu ešte autorizovať.

Slovenské banky však nespoliehajú výhradne na platenie cez Google Pay, ale veľa z nich má vlastné riešenie. Patrí medzi ne napríklad Tatra banka a ČSOB s vlastnými aplikáciami. A prečo niektoré inštitúcie spoliehajú na vlastné riešenie – väčšinou argumentujú tým, že nechcú informácie o platbách poskytovať tretej strane (Googlu).

A čo Apple?

Asi ste si všimli, že sa stále bavíme o platení mobilnými telefónmi s Androidom. Dôvod je jednoduchý – hoci iPhone (iPhone 6 a novšie) majú zabudovaný čip NFC, Apple dosť obmedzuje jeho možnosti a napríklad bankové inštitúcie s vlastnými aplikáciami ho tak nemôžu využívať.

O sprístupnení služby Apple Pay v SR, ktorá umožní užívateľom iPhonom platiť bezkontaktne, sa síce hovorí už dlhé mesiace, ale zdá sa, že sa tento rok jeho spustenia ešte nedočkáme.

NFC v práčke?

Ako sme už načrtli na začiatku, technológia NFC však nie je „iba“ o mobilných platbách. Stále častejšie sa dostáva aj do ďalších produktov – napríklad do tlačiarní, fotoaparátov, reproduktorov alebo slúchadiel pre geniálne jednoduché párovanie s mobilnými telefónmi/tabletmi, ku ktorému stačí iba letmý dotyk a nie sú potrebné žiadne ďalšie nastavenia.

NFC_2

S NFC sa dá ale stretnúť aj v elektronike, kde by ste to pravdepodobne nečakali – napríklad v práčkach. Opäť pre jednoduché spárovanie, diagnostiku aj pridanie programov. A dá sa čakať, že sa s NFC budeme stretávať stále v širšom spektre produktov.

Nekončiace možnosti s NFC tagmi

NFC tagy sú vlastne prívesky, nálepky alebo ďalšie predmety obsahujúce NFC čip. Ich výhodou je možnosť naprogramovať ich tak, aby napríklad po načítaní telefónom poskytli doplňujúce informácie o tovare, otvorili webovú stránku alebo napríklad v reštaurácii ukázali aktuálne menu.

NFC_3

Môžete ich však používať aj doma. Napríklad si štítok nalepiť na nočný stolček, kam na noc odkladáte mobilný telefón a naprogramovať ho jednoducho tak, aby sa automaticky zapol tichý režim. Rovnako tak môže byť v automobile na držiaku telefónu pre automatickú aktiváciu Bluetooth a po odobratí sa automaticky vypne. A tých možností je oveľa, oveľa viac – záleží hlavne na každého osobných preferenciách. Pre programovanie tagov pritom stačí použiť aplikácie, ako je napríklad NFC Tools, TagWriter a ďalšie.

Ďalšie aktuality

Chybové kódy umývačiek Bosch

Chybové kódy umývačiek Bosch

Umývačky riadu dnes patria medzi neodmysliteľných pomocníkov takmer každej domácnosti. Umývačky Bosch sa vyznačujú flexibilitou košov, skvelým systémom sušenia či inteligentnou aplikáciou Home Connect...... Celý článok
Ľadová káva – dajte horúčavám na frak. 10 osviežujúcich receptov pre všetkých kávomilov

Ľadová káva – dajte horúčavám na frak. 10 osviežujúcich receptov pre všetkých kávomilov

Horúčavy útočia z každej strany, a preto je čas sa poriadne schladiť. Ochutnajte s nami super osviežujúce kávové nápoje! Vezmite poháre do rúk, nasypte ľad a pripravte si to najchutnejšie letné osviež...... Celý článok
Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Niekoľko posledných rokov si na poli slúchadiel získavajú čoraz väčšiu pozornosť produkty od spoločnosti Sony. Doteraz na pomyselnom tróne kraľovali vlajkové slúchadlá WH-1000XM4, ktoré sa po dvoch ro...... Celý článok
Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Iba za tri roky sa na Slovensku (aj v Čechách) objavili hneď tri celosvetovo rozšírené streamovacie služby – online videotéky. Poďte sa s nami pozrieť na najnovšie prírastky HBO Max a Disney+. ...... Celý článok
Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Pomaly ale isto prichádza leto a s ním konečne ďalšia poriadna dávka výletov či zaslúžená dovolenka. Pre všetkých nadšených cestovateľov sme preto pripravili pár tipov, ako si tú svoju užiť v pohode a...... Celý článok