×

NFC: To je budúcnosť nielen pri platení mobilom

26.06.2018

NFC_1

NFC je konkrétne skratka pojmu Near Field Communication (komunikáciu na blízku vzdialenosť) a slúži na rýchlu a bezpečnú komunikáciu medzi podporovanými zariadeniami umiestnenými do cca 5 cm od seba. Samotný zrod technológie prebehol v roku 2004 a stáli za ním spoločnosti Nokia, Sony a Philips. Technológia sa však začala výrazne presadzovať až neskôr – technológiu začali v roku 2011 využívať napríklad platobné karty MasterCard a dnes je tento spôsob platenia kartou celkom samozrejmý. Technológia sa však ale presadzuje aj ďalej.

K čomu je možné NFC využívať v praxi?

  • platenie v obchodoch
  • superrýchle spárovanie telefónov/tabletov s Bluetooth príslušenstvom
  • otváranie – dverí od domu, dverí od automobilu alebo v hoteli a podobne
  • prenos kontaktov a ďalších dát medzi smartfónmi
  • bohaté možnosti využitia s NFC tagmi – napríklad stačí telefón položiť na stôl pre aktiváciu tichého režimu a nastavenie budíka
  • rýchle načítanie informácií o produkte z obchodu


Platenie mobilom a slovenské banky

V posledných mesiacoch je o NFC počuť predovšetkým v spojení so slovenskými bankovými inštitúciami. Na konci minulého roka sme sa dočkali veľkého oznámenia o službe Android Pay (dnes už premenovaná na Google Pay), ktorú už využívajú zákazníci bánk Slovenská sporiteľňa, mBank, Poštová banka a J&T Banka. A mali by sa pripájať aj ďalšie.

K tomu, aby ste mohli Google Pay vo svojom telefóne používať a platiť bezkontaktne mobilom, potrebujete smartfón (alebo inteligentné hodinky) s NFC technológiouAndroidom vo verzii aspoň 4.4.

Ako sprevádzkovať a používať Google Pay?

  1. Stiahnite si zadarmo aplikáciu z obchodu Google Play.
  2. V nej vyplňte údaje o vašej karte z jednej z podporovaných bánk (v prípade, že máte kartu už spárovanú s obchodom Google Play, vyplní sa všetko automaticky).
  3. Výber zabezpečenia – v prípade, že máte nastavené zamknutie obrazovky, automaticky sa nastaví podľa telefónu (kód, čítačka odtlačku prstov, rozpoznanie tváre, grafický obrazec a pod.).
  4. V prípade transakcií do 20 eur stačí telefón prebudiť a priblížiť k bežnému platobnému terminálu v obchode a je hotovo. V prípade čiastok nad 20 eur je potrebné platbu ešte autorizovať.

Slovenské banky však nespoliehajú výhradne na platenie cez Google Pay, ale veľa z nich má vlastné riešenie. Patrí medzi ne napríklad Tatra banka a ČSOB s vlastnými aplikáciami. A prečo niektoré inštitúcie spoliehajú na vlastné riešenie – väčšinou argumentujú tým, že nechcú informácie o platbách poskytovať tretej strane (Googlu).

A čo Apple?

Asi ste si všimli, že sa stále bavíme o platení mobilnými telefónmi s Androidom. Dôvod je jednoduchý – hoci iPhone (iPhone 6 a novšie) majú zabudovaný čip NFC, Apple dosť obmedzuje jeho možnosti a napríklad bankové inštitúcie s vlastnými aplikáciami ho tak nemôžu využívať.

O sprístupnení služby Apple Pay v SR, ktorá umožní užívateľom iPhonom platiť bezkontaktne, sa síce hovorí už dlhé mesiace, ale zdá sa, že sa tento rok jeho spustenia ešte nedočkáme.

NFC v práčke?

Ako sme už načrtli na začiatku, technológia NFC však nie je „iba“ o mobilných platbách. Stále častejšie sa dostáva aj do ďalších produktov – napríklad do tlačiarní, fotoaparátov, reproduktorov alebo slúchadiel pre geniálne jednoduché párovanie s mobilnými telefónmi/tabletmi, ku ktorému stačí iba letmý dotyk a nie sú potrebné žiadne ďalšie nastavenia.

NFC_2

S NFC sa dá ale stretnúť aj v elektronike, kde by ste to pravdepodobne nečakali – napríklad v práčkach. Opäť pre jednoduché spárovanie, diagnostiku aj pridanie programov. A dá sa čakať, že sa s NFC budeme stretávať stále v širšom spektre produktov.

Nekončiace možnosti s NFC tagmi

NFC tagy sú vlastne prívesky, nálepky alebo ďalšie predmety obsahujúce NFC čip. Ich výhodou je možnosť naprogramovať ich tak, aby napríklad po načítaní telefónom poskytli doplňujúce informácie o tovare, otvorili webovú stránku alebo napríklad v reštaurácii ukázali aktuálne menu.

NFC_3

Môžete ich však používať aj doma. Napríklad si štítok nalepiť na nočný stolček, kam na noc odkladáte mobilný telefón a naprogramovať ho jednoducho tak, aby sa automaticky zapol tichý režim. Rovnako tak môže byť v automobile na držiaku telefónu pre automatickú aktiváciu Bluetooth a po odobratí sa automaticky vypne. A tých možností je oveľa, oveľa viac – záleží hlavne na každého osobných preferenciách. Pre programovanie tagov pritom stačí použiť aplikácie, ako je napríklad NFC Tools, TagWriter a ďalšie.

Ďalšie aktuality

Čo všetko dokáže nový kávovar DeLonghi Magnifica Smart ECAM 250.31 SB?

Čo všetko dokáže nový kávovar DeLonghi Magnifica Smart ECAM 250.31 SB?

Precízne pripravená, taká je káva zo špičkového automatického kávovaru De‘Longhi Magnifica Smart ECAM 250.31 SB, ale než sa mu budeme venovať, vrátime sa o kúsok späť. Kde je obľúbený De‘Longh...... Celý článok
LG vás naučí správne čítať pracie štítky

LG vás naučí správne čítať pracie štítky

Prať oblečenie vlastne nie je veľká veda, stačí si pozorne naštudovať príslušný štítok a podľa toho s obľúbeným kúskom nakladať. Avšak každý z nás občas potrebuje poradiť, čo ktorý symbol na štítku zn...... Celý článok
Recenzia fénu Rowenta x Karl Lagerfeld Studio Dry: Sušenie s módnou ikonou

Recenzia fénu Rowenta x Karl Lagerfeld Studio Dry: Sušenie s módnou ikonou

So značkou Karla Lagerfelda ste sa u nás v DATARTe už mohli stretnúť, a to konkrétne napríklad pri produktoch ako ochranný kryt, remienok k hodinkám či puzdro na tablet. Tentokrát sa značka spojila s ...... Celý článok
Buďte v spojení s rodinou a priateľmi. Odhaľte naše tipy na tie najlepšie komunikačné aplikácie

Buďte v spojení s rodinou a priateľmi. Odhaľte naše tipy na tie najlepšie komunikačné aplikácie

Chcete pohodlne komunikovať so svojou rodinou, priateľmi alebo napríklad kolegami v práci? Inšpirujte sa niekoľkými aplikáciami, pomocou ktorých budete môcť posielať textové aj hlasové správy, fotogra...... Celý článok
Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Sledujte to – streamovacie služby vás vtiahnu do deja!

Ak nie ste práve niekde na pláži alebo pri bazéne, môžete si vychutnať nejaký ten napínavý film alebo komédiu v chládku svojej obývačky. Čo ale robiť, ak práve v televízii nič nevysielajú? Presne pret...... Celý článok