×

NFC: To je budúcnosť nielen pri platení mobilom

26.06.2018

NFC_1

NFC je konkrétne skratka pojmu Near Field Communication (komunikáciu na blízku vzdialenosť) a slúži na rýchlu a bezpečnú komunikáciu medzi podporovanými zariadeniami umiestnenými do cca 5 cm od seba. Samotný zrod technológie prebehol v roku 2004 a stáli za ním spoločnosti Nokia, Sony a Philips. Technológia sa však začala výrazne presadzovať až neskôr – technológiu začali v roku 2011 využívať napríklad platobné karty MasterCard a dnes je tento spôsob platenia kartou celkom samozrejmý. Technológia sa však ale presadzuje aj ďalej.

K čomu je možné NFC využívať v praxi?

  • platenie v obchodoch
  • superrýchle spárovanie telefónov/tabletov s Bluetooth príslušenstvom
  • otváranie – dverí od domu, dverí od automobilu alebo v hoteli a podobne
  • prenos kontaktov a ďalších dát medzi smartfónmi
  • bohaté možnosti využitia s NFC tagmi – napríklad stačí telefón položiť na stôl pre aktiváciu tichého režimu a nastavenie budíka
  • rýchle načítanie informácií o produkte z obchodu


Platenie mobilom a slovenské banky

V posledných mesiacoch je o NFC počuť predovšetkým v spojení so slovenskými bankovými inštitúciami. Na konci minulého roka sme sa dočkali veľkého oznámenia o službe Android Pay (dnes už premenovaná na Google Pay), ktorú už využívajú zákazníci bánk Slovenská sporiteľňa, mBank, Poštová banka a J&T Banka. A mali by sa pripájať aj ďalšie.

K tomu, aby ste mohli Google Pay vo svojom telefóne používať a platiť bezkontaktne mobilom, potrebujete smartfón (alebo inteligentné hodinky) s NFC technológiouAndroidom vo verzii aspoň 4.4.

Ako sprevádzkovať a používať Google Pay?

  1. Stiahnite si zadarmo aplikáciu z obchodu Google Play.
  2. V nej vyplňte údaje o vašej karte z jednej z podporovaných bánk (v prípade, že máte kartu už spárovanú s obchodom Google Play, vyplní sa všetko automaticky).
  3. Výber zabezpečenia – v prípade, že máte nastavené zamknutie obrazovky, automaticky sa nastaví podľa telefónu (kód, čítačka odtlačku prstov, rozpoznanie tváre, grafický obrazec a pod.).
  4. V prípade transakcií do 20 eur stačí telefón prebudiť a priblížiť k bežnému platobnému terminálu v obchode a je hotovo. V prípade čiastok nad 20 eur je potrebné platbu ešte autorizovať.

Slovenské banky však nespoliehajú výhradne na platenie cez Google Pay, ale veľa z nich má vlastné riešenie. Patrí medzi ne napríklad Tatra banka a ČSOB s vlastnými aplikáciami. A prečo niektoré inštitúcie spoliehajú na vlastné riešenie – väčšinou argumentujú tým, že nechcú informácie o platbách poskytovať tretej strane (Googlu).

A čo Apple?

Asi ste si všimli, že sa stále bavíme o platení mobilnými telefónmi s Androidom. Dôvod je jednoduchý – hoci iPhone (iPhone 6 a novšie) majú zabudovaný čip NFC, Apple dosť obmedzuje jeho možnosti a napríklad bankové inštitúcie s vlastnými aplikáciami ho tak nemôžu využívať.

O sprístupnení služby Apple Pay v SR, ktorá umožní užívateľom iPhonom platiť bezkontaktne, sa síce hovorí už dlhé mesiace, ale zdá sa, že sa tento rok jeho spustenia ešte nedočkáme.

NFC v práčke?

Ako sme už načrtli na začiatku, technológia NFC však nie je „iba“ o mobilných platbách. Stále častejšie sa dostáva aj do ďalších produktov – napríklad do tlačiarní, fotoaparátov, reproduktorov alebo slúchadiel pre geniálne jednoduché párovanie s mobilnými telefónmi/tabletmi, ku ktorému stačí iba letmý dotyk a nie sú potrebné žiadne ďalšie nastavenia.

NFC_2

S NFC sa dá ale stretnúť aj v elektronike, kde by ste to pravdepodobne nečakali – napríklad v práčkach. Opäť pre jednoduché spárovanie, diagnostiku aj pridanie programov. A dá sa čakať, že sa s NFC budeme stretávať stále v širšom spektre produktov.

Nekončiace možnosti s NFC tagmi

NFC tagy sú vlastne prívesky, nálepky alebo ďalšie predmety obsahujúce NFC čip. Ich výhodou je možnosť naprogramovať ich tak, aby napríklad po načítaní telefónom poskytli doplňujúce informácie o tovare, otvorili webovú stránku alebo napríklad v reštaurácii ukázali aktuálne menu.

NFC_3

Môžete ich však používať aj doma. Napríklad si štítok nalepiť na nočný stolček, kam na noc odkladáte mobilný telefón a naprogramovať ho jednoducho tak, aby sa automaticky zapol tichý režim. Rovnako tak môže byť v automobile na držiaku telefónu pre automatickú aktiváciu Bluetooth a po odobratí sa automaticky vypne. A tých možností je oveľa, oveľa viac – záleží hlavne na každého osobných preferenciách. Pre programovanie tagov pritom stačí použiť aplikácie, ako je napríklad NFC Tools, TagWriter a ďalšie.

Ďalšie aktuality

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružstvo bez kompromisov

Nová outdoorová kamera DJI Osmo Action 3 Adventure Combo: Dobrodružstvo bez kompromisov

Chcete zachytiť zážitky v najvyššej kvalite? Vydajte sa do akcie s novou outdoorovou kamerou DJI Osmo Action 3 Adventure Combo, ktorá sa postará o záznam jedinečných okamihov. Či už ste milovníci adre...... Celý článok
Ako vybrať powerbank?

Ako vybrať powerbank?

Len pekná farba vám nezaručí rýchlo a dostatočne nabitý telefón. Pri výbere powerbanku by ste sa mali sústrediť hlavne na jeho kapacitu, rýchlosť a čas nabíjania. Z praktického hľadiska je dôležité aj...... Celý článok
Predstavujeme vám Samsung Galaxy S23 | S23+ | S23 Ultra

Predstavujeme vám Samsung Galaxy S23 | S23+ | S23 Ultra

Pozrite sa s nami na nové a najlepšie smartfóny Samsung: Galaxy S23, Galaxy S23+ a Galaxy S23 Ultra. Ponúkajú až 200 Mpx fotoaparát, špičkový výkon a dizajn ohľaduplný k prírode. Pozrite sa na ...... Celý článok
Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Keďže sa pomaly blíži koniec roka a začiatok nového, začíname oslavovať aj my v DATARTe. A chvíle v práci sme si spríjemnili čítaním vtipných zákazníckych recenzií, ktoré nás statočne pobavili. Tak sa...... Celý článok
Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Samsung Quick Share na rýchlejšie a jednoduchšie zdieľanie

Majitelia zariadení Samsung Galaxy, pozor. Možno vám počas používania zariadenia ušla jedna skvelá funkcia, ktorá vám uľahčí život. Ide o Quick Share na pokročilé zdieľanie súborov (nielen) nablízko m...... Celý článok