×

Surfujte rýchlo s Wi-Fi 6 (ax). Ponúka ju aj router TP-Link Archer AX10

19.03.2020

Čo je Wi-Fi 6? Má zmysel kupovať nový router? Fungujú na pripojení v novom štandarde IEEE 802.11ax aj staré zariadenia? Na všetko vám odpovieme v dnešnom článku. Predstavíme si aj router TP-Link Archer AX10, ktorý Wi-Fi 6 podporuje.

Wi-Fi 6 pre rýchlejší internet 

Ak nie ste práve IT nadšenci, tak vás možno úplne obchádzajú správy o najnovšie vyvíjaných a nasadzovaných verziách a štandardoch „rôznych počítačových technológií“. Občas sa ale objaví novinka, ktorej by mal svoju pozornosť venovať každý, kto si zaobstaráva alebo kto používa nové inteligentné elektronické zariadenia. Jednou takou je Wi-Fi 6, teda nová verzia bezdrôtových sietí Wi-Fi

V dnešnom článku si zodpovieme hlavné otázky: O čo ide, v čom je „šestka“ lepšia, či na verzii naozaj záleží (áno), či sa máte báť, že vaše staré zariadenia prestanú chytať internet (nie)… Predstavíme si tiež router TP-Link Archer AX10, ktorý už nový štandard podporuje a môže vám nový druh pripojenia zaistiť v domácnosti či v kancelárii. 

A nebojte sa, nebudeme zbytočne technickí. 

Zatiaľ je Wi-Fi 6 novou technológiou, ale veľmi rýchlo sa stane bežnou súčasťou výbavy modernej elektroniky. 

Wi-Fi, Bluetooth, USB… alebo keď na verzii záleží 

Nie je úplne reálne, aby sa každý človek vyznal napríklad v modeloch procesorov… Existuje ale zopár „verzií a štandardov“, ktoré by ste pri výbere elektroniky určite mali zohľadňovať. Nové modely televízorov, mobilov, alebo napríklad zmienených procesorov prichádzajú na trh pokojne aj viackrát do roka, ale množstvo základných (a zásadných) technológií zostáva rovnakých po dlhé roky

O „štandard“ ide vo chvíli, kedy danú technológiu bežne používajú rôzni výrobcovia (pokojne aj rôznych zariadení). Aj preto je vývoj pomalší. O to znateľnejší a dôležitejší je potom príchod novej verzie. 

wifi_6

Ak máte moderný router aj moderný laptop/telefón, môžete si užiť rovnako vysokú rýchlosť ako pri pripojení káblom. 

Nový štandard: Hlavnou výhodou je rýchlosť a stabilita 

Wi-Fi ako „štandard bezdrôtových sieťových technológií“ sme vám stručne predstavovali v článku Ako vybrať router. Nie je nutné zabiehať do technických detailov ani do histórie. Dôležité je len to, že „Wi-Fi 6“ je marketingové označenie, formálny názov štandardu tvorí IEEE 802.11 a písmeno označujúce verziu. Zatiaľ čo stará IEEE 802.11g (Wi-Fi 3) podporovala rýchlosti do 54 Mb/s, dnešná Wi-Fi 4 (802.11n) a v súčasnosti najpoužívanejšia Wi-Fi 5 (802.11ac) umožňovali prenos rýchlosťou až 600, resp. 6 933 Mb/s. 

Wi-Fi 3 prišla na trh v roku 2003, Wi-Fi 4 v roku 2009 a Wi-Fi 5 v roku 2014 – štandardy sa teda naozaj nemenia zo dňa na deň. 

 
Najnovšia Wi-Fi 6 sa reálne začala objavovať v roku 2019 a má označenie IEEE 802.11ax. Než sa pustíme do hlbších rozborov, môžeme stručne povedať, že nie je nevyhnutné kupovať zariadenia s touto špecifikáciou, ale rozhodne ide o žiaduci parameter, takže ak máte na výber, pripravte sa na ďalšie roky a Wi-Fi 6 dajte pri výbere prednosť

V čom je hlavná výhoda? 

Wi-Fi 6 má vyššiu maximálnu rýchlosť (teoreticky až 9 607,8 Mb/s). To je dôležité napríklad preto, že sme zvyknutí bezdrôtovo streamovať obsah do čoraz väčšieho počtu zariadení a zároveň v čoraz väčšej kvalite (teda dátovo náročnejšie). Napríklad rodičia môžu na televízore pozerať film z Netflixu v 4K rozlíšení a ich ratolesti streamovať na nehernom notebooku náročnú videohru trebárs zo serverov Microsoftu nebo Googlu. 

wifi_6

Inteligentných zariadení máte v domácnosti čoraz viac – pripojenie (teda router) si s nimi musí vedieť poradiť. 
 

Navýšenie (teoretické) rýchlosti o 37 % ale nie je hlavným lákadlom. To spočíva v  lepšom riadení pripojenia vo chvíli, kedy sieť využíva viacero zariadení. Technológiu môžete poznať pod označením MU-MIMO a v súčasnej dobe umožňuje optimalizované streamovanie do štyroch zariadení. Wi-Fi 6 umožňuje konfiguráciu až 8×8, teda osem streamov do ôsmich zariadení. 

Prichádza tiež nová technológia, a síce OFDMA. Zatiaľ čo MU-MIMO vytvára separátne streamy, OFDMA dokáže rozdeliť jeden komunikačný blok tak, aby obslúžil viacero zariadení zároveň. To využijete napríklad v miestach, kde sa zíde obrovské množstvo „menej náročných“ zariadení naraz – v hoteloch, na konferenciách, v obchodných domoch, na koncertoch… Bezdrôtové pripojenie bude pri využití Wi-Fi 6 s OFDMA omnoho stabilnejšie. Vďaka Wi-Fi 6 môžete pripojiť viac zariadení bez toho, aby ste počas práce a surfovania pocítili akékoľvek obmedzenia.

Máte v plnej reštaurácii s Wi-Fi problém stiahnuť čo len e-maily? Wi-Fi 6 by to mohla vyriešiť. 

Spätná kompatibilita bez problémov 

Ako sme avizovali už na začiatku, nemusíte sa báť, že by vaše súčasné zariadenia s príchodom novej Wi-Fi prestali fungovať. Wi-Fi 6 je totiž, rovnako ako jej predchádzajúce verzie, spätne kompatibilná. Váš starší telefón, samozrejme, nebude môcť využívať technológie, ktoré nemá, a rýchlosti, na ktoré jeho vstavaný modem nedosiahne, ale k sieti sa pripojí úplne normálne. Pre bezchybné fungovanie spätnej kompatibility je dôležité, aby ste všetky zariadenia podporujúce  Wi-Fi 6 mali pripojené samostatne do jednej siete, aby mohli naplno komunikovať pomocou protokolu Wi-Fi 6. Ostatné zariadenia so štandardami AC a nižšími potom môžete mať pripojené do ďalšej siete. 

Aj po nákupe nového routera teda budete môcť klasicky pripojiť svoje smartfónytelevízory, laptopy, inteligentné žiarovky a ďalšie prístroje, rovnako ako doteraz. 

wifi_6

Rozhodne sa nemusíte báť, že by ste kvôli novému štandardu Wi-Fi museli vymieňať staré zariadenia za nové. 

Súčasť výbavy novej elektroniky 

Nové štandardy majú nielen dlhý vývojový cyklus, ale zároveň pomaly nastupujú na trh. S Wi-Fi 6 sme vás chceli zoznámiť, pretože bude čoraz aktuálnejšou. Zatiaľ ale bola novinka dostupná len pri vyšších modeloch routerov, smartfónov, laptopov a pod., do dostupnejších tried ešte iba začína prenikať. 

Z mobilných telefónov tak Wi-Fi 6 ponúka napríklad rodina smartfónov Galaxy S a starší Note10 a S10, od Apple je to iPhone 11 a 11 Pro (a samozrejme, počítame s podporou aj u očakávaného iPhone 12). 

wifi_6

Najnovšie modely Galaxy S20 od Samsungu patria k smartfónom, ktoré podporujú Wi-Fi 6. 
 

Pri notebookoch a stolných počítačoch musíte hľadať modely s najnovšími procesormi (resp. základnými doskami). Samozrejme si tiež môžete dokúpiť rôzne externé/interné sieťové karty a funkcionalitu si jednoducho „dodať“ k staršiemu hardvéru. 

Pozornejší alebo skúsenejší čitatelia si ale možno všimli, že sme zatiaľ zmienili iba koncová zariadenia, ktoré k sieti pripájate, a vynechali elektroniku, ktorá sieť vytvára a riadi. Hovoríme, prirodzene, o routeroch. Wi-Fi 6 bolo najprv dostupné len pri najlepších (a najdrahších) routeroch na trhu, teraz už ho nájdete aj vo výbave lacnejších modelov. Jedným z nich je TP-Link Archer AX10, ktorý si predstavíme detailnejšie. 

TP-Link Archer AX10: Dostupná Wi-Fi 6 

Archer AX10 je cenovo dostupný router od osvedčeného výrobcu TP-Link, ktorý je na trhu stálicou. Hlavným lákadlom a dôvodom, prečo mu venujeme priestor práve v tomto článku, je podpora Wi-Fi 6 vrátane OFDMA a MU-MIMO

Router je dvojpásmový a ponúka kombinovanú rýchlosť až 1,5 Gb/s; konkrétne 1 201 Mb/s v pásme 5 GHz a 300 Mb/s v pásme 2,4 GHz. Sieť Wi-Fi tak ponúkne rýchlosť porovnateľnú s káblovým pripojením – o tom sme pred rokmi mohli nanajvýš snívať. Samozrejme ale máte k dispozícii aj štyri ethernetové porty, a to aj gigabitové

Už sme spomínali, na čo sú dobré vysoké rýchlosti a technológie riadenia internetovej prevádzky, ale neuškodí zopakovať, že hlavnou výhodou je možnosť využívať dátovo náročné pripojenia na viacerých zariadeniach súčasne. 4K streamovanie na televízore (prijímanie), hranie hry a vysielanie živého záznamu na internet (vysielanie), HD video hovor (prenos v oboch smeroch), … a do toho, samozrejme, môžu byt pripojené k internetu vaše domáce spotrebiče, inteligentné vybavenie a pod. Pokiaľ máte rýchly zdroj internetu, poradí si router s rozdelením bezdrôtového signálu tak, aby všetky zariadenia pracovali optimálne. 

wifi_6

wifi_6Pomáhajú mu aj dodatočné inteligentné technológie. Jednou z nich je beamforming. Archer AX10 je osadený štyrmi výkonnými anténami a dokáže signál smerovať priamo k zariadeniu, ktorá ho práve potrebuje. O hladký chod sa stará trojjadrový procesor s frekvenciou 1,5 GHz. Ten minimalizuje oneskorenie v sieti (latenciu), aby ste si užili bleskurýchlu odozvu. 

Aj ďalšie funkcie radia Archer AX10 medzi moderné routery. Nastavenie je jednoduché a intuitívne a môžete naň okrem webového rozhrania využiť aj prehľadnú mobilnú aplikáciu Tether. Router dokonca podporuje hlasové ovládanie, a to cez virtuálnu asistentku Amazon Alexa. Môžete ovládať aj pokročilejšie funkcie, ako je QoS (Quality of Service, Kvalita služieb – nastavenie priority po konkrétne pripojené zariadenia). K dispozícii máte tiež VPN či rodičovskú kontrolu

wifi_6

Dúfame, že sme vám štandard Wi-Fi 6 predstavili zrozumiteľne. Keď budete vyberať nový router, telefón, notebook a ďalšie zariadenia, ktoré pracujú s Wi-Fi, je podpora „IEEE 802.11ax“ jedným z parametrov, ktoré by ste mali brať do úvahy. 
 

wifi_6

Ďalšie aktuality

Chybové kódy umývačiek Bosch

Chybové kódy umývačiek Bosch

Umývačky riadu dnes patria medzi neodmysliteľných pomocníkov takmer každej domácnosti. Umývačky Bosch sa vyznačujú flexibilitou košov, skvelým systémom sušenia či inteligentnou aplikáciou Home Connect...... Celý článok
Ľadová káva – dajte horúčavám na frak. 10 osviežujúcich receptov pre všetkých kávomilov

Ľadová káva – dajte horúčavám na frak. 10 osviežujúcich receptov pre všetkých kávomilov

Horúčavy útočia z každej strany, a preto je čas sa poriadne schladiť. Ochutnajte s nami super osviežujúce kávové nápoje! Vezmite poháre do rúk, nasypte ľad a pripravte si to najchutnejšie letné osviež...... Celý článok
Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Recenzia: SONY WH-1000XM5 – nové vlajkové slúchadlá s najlepším ANC na trhu?

Niekoľko posledných rokov si na poli slúchadiel získavajú čoraz väčšiu pozornosť produkty od spoločnosti Sony. Doteraz na pomyselnom tróne kraľovali vlajkové slúchadlá WH-1000XM4, ktoré sa po dvoch ro...... Celý článok
Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Disney+ a HBO Max: Ďalšie streamovacie služby dobýjajú Slovensko

Iba za tri roky sa na Slovensku (aj v Čechách) objavili hneď tri celosvetovo rozšírené streamovacie služby – online videotéky. Poďte sa s nami pozrieť na najnovšie prírastky HBO Max a Disney+. ...... Celý článok
Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Vydajte sa za dobrodružstvom bez starostí s aplikáciami pre cestovateľov

Pomaly ale isto prichádza leto a s ním konečne ďalšia poriadna dávka výletov či zaslúžená dovolenka. Pre všetkých nadšených cestovateľov sme preto pripravili pár tipov, ako si tú svoju užiť v pohode a...... Celý článok