×

5G siete v SR: Všetko, čo potrebujete vedieť

08.01.2020

Čo sú to 5G siete? Je to k niečomu dobré? Prestane mi fungovať telefón? Fungujú už niekde na svete? Kedy sa dostanú na Slovensko? Podporujú ich nové smartfóny? Na tieto aj ďalšie otázky vám odpovieme v našom pravidelne aktualizovanom článku.

5G siete v SR: Všetko, čo potrebujete vedieť

 Po viac než 10 rokoch sa schyľuje k novému štandardu mobilných sietí. Prečítajte si, čo nové nám ponúkne a prečo je zmena dôležitá. 


Sotva sme si zvykli na „4G LTE“ a odborníci aj médiá už začali hovoriť o nástupníckych sieťach 5G. V našom článku vás zoznámime s problematikou štandardu 5G a ponúkneme vám aj pravidelné aktuality, aby ste zostali v obraze.

Obsah článku:

 
Prechod na 5G nebude ako prechod na DVB-T2. Váš starý telefón bude aj naďalej fungovať normálne.

Čo je „5G“? Ide o veľkú evolúciu oproti 4G?

5G je nový telekomunikačný štandard mobilných sietí, ktorého názov je (až prekvapivo) priamočiary a logicky odvodený od toho, že ide o piatu generáciu bezdrôtových systémov. Samozrejme, keďže sa takýto významný celosvetový štandard nemení príliš často, technologicky ide o obrovský skok (porovnajme to napríklad s USB 2.0 a 3.0).

V súčasnosti väčšina z nás využíva štvrtú generáciu sietí, ktorú zjednodušene poznáme ako 4G LTE. Siete 5G by teoreticky mali oproti nej ponúkať až desaťnásobnú rýchlosť a veľmi výrazné zníženie času odozvy. Navyše budú schopné priorizovať tieto výhody podľa potrieb konkrétnych zariadení.

Predchádzajúcu vetu si trochu vysvetlíme. Na mobilom telefóne alebo na počítači, ktorý je pripojený bezdrôtovo, oceníte rýchlosť sťahovania. Autonómny automobil napojený na smart mesto s inteligentne riadenou dopravou si zase vyžaduje superrýchlu (teda supernízku) odozvu, pretože je preň prioritná rýchlosť komunikácie, nie prenos veľkého objemu dát.  

Štandard 5G teda vzniká s ohľadom na vývoj moderného technologického sveta.

Tesla_smart_auto
Smart automobily, ktoré sa dokážu riadiť samé, sa spoliehajú nielen na senzory, ale často aj na internetové pripojenie.

Konkrétnejšia odpoveď na jednoduchú otázku: Prečo?

5G_chytra_domacnost

Dobrých dôvodov je hneď niekoľko. Rozoberieme si príklady uvedené v minulej časti.

Možno máte pravdu, keď si vravíte, že pri vyhľadávaní autobusového spojenia alebo sťahovania e-mailov rozdiel možno ani nespoznáte, pretože ide spravidla o dátovo nenáročné procesy, ktoré tak či tak zaberú sekundu.

Potreba rýchleho prenosu dát je čoraz väčšia najmä v mnohých iných prípadoch (a hlavne celkovo). Dnes už sa hudba streamuje, takže MP3 začínajú byť pasé. To isté platí aj pre multimédiá, pričom čím ďalej, tým častejšie sú v 4K nielen hollywoodske veľkofilmy, ale už aj videá na YouTube.

V nasledujúcich rokoch a mesiacoch očakávame aj obrovský nárast videoherných streamovacích služieb a grafické výpočty budú prebiehať ďaleko, na serveroch danej spoločnosti (Google, Steam, Apple, Microsoft,...). Vy si už budete len „sťahovať obraz“, napríklad do televízora alebo monitora svojho (ne)herného počítača či laptopu.

Výpočtový ani grafický výkon v tom prípade nebudú zásadné, no rýchlosť a spoľahlivosť internetu určite áno.

Druhým hlavným dôvodom je celkový nárast vzájomnej komunikácie medzi jednotlivými zariadeniami. Pred pár rokmi to boli predstavy ako zo sci-fi, ale dnes je už pomerne bežné, že sa k Wi-Fi pripájajú práčky a sušičky, vysávače či dokonca chladničky. Všetky komunikujú s vaším smartfónom alebo televízorom. Internet už je pomaly štandardom aj v automobiloch. Na internetovú komunikáciu s rýchlou odozvou sa budú spoliehať práve spomínané autonómne automobily (smart autá bez vodiča).

5G siete si s týmto obrovským množstvom dátových tokov hravo poradia, takže komunikácia medzi robotmi v modernej továrni aj vaším vysávačom a smartfónom bude stabilná a rýchla.

Google_stadia
Na hranie hier nebudete potrebovať konzolu ani PC. Streamovanie ponúkne napríklad Google v rámci služby Stadia.
(Obrázok: Google)

5G vo svete

Že sa 5G rozbehne, je celkom isté preto, lebo do novej technológie investujú stovky operátorov z desiatok krajín z celého sveta.

Zatiaľ je však funkčná, komerčná a „skutočná“ 5G sieť dostupná iba v jednej krajine, a to (ako inak) v Južnej Kórei, teda v jednom z tzv. ázijských tigrov, v domovine významných značiek, ako sú LG a Samsung. Samozrejme, nedávalo by to zmysel bez dostupnosti kompatibilných zariadení. Aj preto napríklad Samsung predáva (v Kórei) špeciálnu verziu svojho Samsungu Galaxy Note10, ktorá u nás nie je dostupná.

Masívnejšie rozšírenie sa očakáva už v nasledujúcich rokoch.

Note10

Samsung Galaxy Note10 sa predáva aj v 5G verzii, no zatiaľ iba v Južnej Kórei.

Kedy sa dočká SR?

Stručne: S pokrývaním a prevádzkou naostro by sa malo začínať niekedy medzi rokmi 2020 – 2022. Plnohodnotného pokrytia by sa Slovensko malo dočkať najneskôr okolo roku 2025.

Podobne ako v iných krajinách EÚ, jedným z prvých oficiálnych krokov je uvoľnenie pásiem, v ktorých bude 5G sieť, resp. budú 5G siete fungovať. Správu frekvencií a následnú aukciu pásiem má na Slovensku na starosti Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb.

Ten už má ruky plné práce. Chystá aukciu, na ktorej sa budú chcieť zúčastniť operátori a ktorá by sa mala konať v najbližšej dobe. Úrad zároveň rieši práve uvoľňovanie pásiem – konkrétne pásmo 700 MHz sa používalo (a miestami ešte používa) na šírenie DVB-T vysielania. Úrad preto poskytovateľom prideľuje náhradné pásmo, na ktoré užívatelia musia preladiť svoje prijímače.

Urad_sk_logo

Keď prebehnú výberové konania a bude rozhodnuté, operátori budú môcť v súlade s podmienkami začať budovať siete. To okrem iného znamená inštaláciu nových vysielačov (skutočne je tu myslená fyzická inštalácia nových zariadení – hardvéru, ktorý sa musí vybrať, zakúpiť, vyrobiť, dodať a nainštalovať).

Začne sa v testovacích lokalitách, napríklad vo vybraných mestách a keď sa celý proces doladí, operátori začnú plošne nasadzovať novú technológiu. Užívateľov by mohlo zaujímať (a potešiť) aj to, že 5G sa vo svete rozširuje oveľa rýchlejšie, než sa rozširovala 4G.

Testy v plnom prúde

Zatiaľ čo sa dolaďuje aukcia, legislatíva a ďalšie formálne kroky, operátori a výrobcovia hardvéru pracujú na technologickej stránke veci. 5G je už existujúca technológia, takže ide skôr o výber a dokončenie konkrétnych riešení, ktoré umožnia nasadenie do prevádzky, než o nejaké vymýšľanie.

Rýchle 5G odprezentoval operátor Orange už v novembri v roku 2017 (v spolupráci s Nokiou) a oznámil, že by chcel reálnu sieť spustiť ako jeden z prvých, a to konkrétne medzi rokmi 2020 a 2022.

Rôzne technologické prezentácie a testy sa na plné obrátky rozbehli až v roku 2019. V januári 5G sieť prezentoval Telekom (a to vrátane technológie massive MIMO). V júli 2019 potom v Banskej Bystrici 5G sieť otestoval operátor 4ka spolu s partnerskou spoločnosťou SWAN (technologicky spolupracovali so ZTE).  

Aj keď sa teda zatiaľ veľkí operátori sústredia napríklad aj na vylepšovanie 4G (resp. 4G+) siete, rozhodne myslia aj na budúcnosť.

Cell_tower

Nové siete 5G si budú vyžadovať inštaláciu nových vysielačov, čo bude nákladné, ale najmä časovo náročné.

Aké zariadenia budete potrebovať?

Určite nemusíte odkladať nákup nového telefónu. Súčasné telefóny zostanú funkčné aj naďalej.

Pokiaľ nemáte špecifické potreby (a to by ste vedeli), nemusíte si v tejto chvíli ani cielene zháňať 5G telefón, pretože kým bude nová sieť náležite rozšírená, je štatisticky pravdepodobné, že model, ktorý kúpite dnes, dovtedy aj tak vymeníte za nový. 

Ďalšie pozitívum je, že na trhu s mobilmi je celkom veľká konkurencia, takže výrobcovia sa veľmi snažia. Je veľká pravdepodobnosť, že 5G modely začnú predstavovať sami. Týkať sa to spočiatku bude asi iba vlajkových lodí, ako Samsung Galaxy S11, ale vyrobiť telefón s 5G podporou nie je v princípe nič nemožné ani drahé. Modem býva spravidla súčasťou procesora, takže podpora 5G bude v nových čipsetoch čoskoro samozrejmosťou. Majte však na pamäti, že najnovšiu verziu zvyčajne „automaticky“ dostávajú top modely, ale do nižších výrobcovia dávajú pokojne aj niekoľko rokov starý procesor, pretože výkonovo stačí. Preto opäť pár rokov potrvá, kým bude podpora 5G prítomná skutočne všade.

V každom prípade, podobne ako je dnes úplným štandardom, že aj lacný smartfón ponúkne 4G LTE, sa časom tento štandard rozšíri aj o 5G. Určite si tento parameter môžete pridať na zoznam výbavy, ktorú budete sledovať povedzme od budúceho roku pri výbere nového telefónu. Podpora 5G však ešte ani zďaleka nebude nutná pre väčšinu používateľov, určite však nebude na škodu.

Mobilni_cipset

Modem býva súčasťou mobilného procesora. Podpora 5G by mala byť pre čipy budúcich generácií samozrejmosťou.

AKTUALITY: Dianie okolo 5G sietí

V tejto časti článku vás budeme pravidelne informovať o najzásadnejších novinkách o 5G sieťach.

 

December 2019 – 4ka testuje 5G v reálnej prevádzke

Operátor 4ka spustil komerčnú a verejnú 5G sieť. Zatiaľ funguje iba v Banskej Bystrici v okruhu niekoľkých stoviek metrov. Kto už však má podporované mobilné zariadenie, môže sa k tejto sieti pripojiť. Dokonca už môže volať a posielať SMS. Rýchlosť zatiaľ operátor obmedzuje na 104 Mbit/s, ale čoskoro plánuje uvoľnenie a očakáva maximálnu rýchlosť 500 – 700 Mbit/s.

Zdroj: Zive.Aktuality.sk
 

Chcem nový mobil


Súvisiace články:

Ďalšie aktuality

Veľkonočné pečenie s kuchynskými robotmi ETA – rady, tipy, recepty

Veľkonočné pečenie s kuchynskými robotmi ETA – rady, tipy, recepty

Veľká noc je tu čo nevidieť. Zapojte do svojich kulinárskych príprav kuchynské roboty ETA a využite ich potenciál na maximum. S príslušenstvom, ktoré si k nim môžete kúpiť, si vyrobíte všetko doma! Po...... Celý článok
Ako vybrať držiak na televízor?

Ako vybrať držiak na televízor?

Trh je televíznymi držiakmi doslova zahltený. Výber toho správneho však rozhodne nemusí byť zložitou záležitosťou. Stačí sa zorientovať v niekoľkých parametroch. Ukážeme vám, podľa akých kritérií vybe...... Celý článok
Čím vás potešia nové telefóny Xiaomi série 13? Fotoaparát vám jednoznačne vyrazí dych

Čím vás potešia nové telefóny Xiaomi série 13? Fotoaparát vám jednoznačne vyrazí dych

Po roku k nám opäť prichádza celkom nová séria telefónov Xiaomi. Tentokrát s označením 13. Čím je táto séria zaujímavá? Poďme si postupne rozobrať jednotlivé funkcie týchto noviniek. Stavím sa, že po ...... Celý článok
Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Oslávte Silvester s 9 najvtipnejšími recenziami od našich zákazníkov

Keďže sa pomaly blíži koniec roka a začiatok nového, začíname oslavovať aj my v DATARTe. A chvíle v práci sme si spríjemnili čítaním vtipných zákazníckych recenzií, ktoré nás statočne pobavili. Tak sa...... Celý článok
Samsung Members: Byť členom komunity Samsung sa oplatí

Samsung Members: Byť členom komunity Samsung sa oplatí

V tomto článku vám predstavíme aplikáciu Samsung Members, vďaka ktorej získate prístup napríklad ku komunite Samsung Community, súťažiam a unikátnym výhodám či ku komplexnej diagnostike telefónu aj no...... Celý článok