×
Lístky

Šrotovné až 400 eur

Ďalšie tipy, ako ušetriť za energiu v domácnosti

Keď sa najbližšie rozhodnete kúpiť si nový spotrebič alebo elektronické zariadenie, rozhodnite sa pre také, ktoré je energeticky úspornejšie. Pomôže vám zredukovať spotrebu elektrickej energie až o 30 % a výrazne tak znížiť aj účty za elektrinu.

Vedeli ste, že programy s teplotou 30 °C zvládnu ušetriť až 50 % energie oproti tým s vyššou teplotou? Nemusíte sa báť, aj pri nízkych stupňoch a otáčkach práčka odstráni až 99 % baktérií, a navyše nešetríte iba energiu, ale tiež vaše oblečenie. So šetrným praním vám pomôžu práčky, o tých najúspornejších sa dočítate v našom článku!

Začnime s najjednoduchším spôsobom, ako doma ušetriť energiu. Zvyknite vypínať svetlo vždy, keď opúšťate miestnosť. Nevyžaduje to veľa úsilia, ale rozdiel v objeme energie, ktorú spotrebujete, bude badateľný. Navyše si na takýto spôsob šetrenia veľmi rýchlo zvyknete.

Posvieťte si na úspory žiarovkami s nízkou spotrebou. Výmenou klasických za LED žiarovky ušetríte nielen peniaze, ale aj svoje zdravie. Vedeli ste, že teplota svetla vplýva na náš organizmus? Vyberajte si preto žiarovky s hodnotou CRI (Ra) vyššou ako 100 a predídete napr. únave očí. Viac o téme nájdete tu.

Tento tip na úsporu energie sa veľmi často nespomína, a pritom je veľmi efektívny. V mrazničke aj chladničke sa po určitom čase vytvorí ľad. Výsledkom je, že chladnička aj mraznička potrebujú viac energie, aby správne fungovali, a to zvyšuje aj účet za elektrinu. Odporúčame vám odmrazovať prinajmenšom každých 6 mesiacov.

V prípade chladničky je dôležitých aj niekoľko ďalších vecí. Odtiahnite ju od steny a povysávajte všetok prach, ktorý sa vzadu nachádza. Zlepší to jej výkon a vy ušetríte energiu. Medzi stenou a chladničkou nechajte pár centimetrov miesta, aby tam mohol cirkulovať vzduch. Taktiež sa uistite, že sa chladnička nenachádza pri sporáku alebo pri inom zariadení na varenie či pečenie.

Akcia platí od 19. 9. do 9. 10. 2022. Obrázky sú iba ilustrativné. Úplné pravidlá akcie nájdete tu