×

Dajte zelenú úspornej domácnosti

UŠETRITE VĎAKA ÚSPORNÝM SPOTREBIČOM

Určite ste si všimli, že v poslednom čase ceny energií bleskurýchle rastú. Vieme, ako môžete ušetriť ročne až stovky eur.
Vymeňte staré elektro, ktoré plýtva množstvom energie, za nové úspornejšie spotrebiče a šetrenie vám pôjde skoro samé!

VYZNAJTE SA V ENERGETICKCÝH ŠTÍTKOCH

Štítky

Pýtate sa, prečo sú v úsporných spotrebičoch zaradené ako produkty energetickej triedy A, tak triedy G? V roku 2021 došlo ku zmene energetických štítkov. Niektoré staršie modely zaradené v kategóriách vyššie sa riadia pôvodnými pravidlami en. štítkov, novšie modely spĺňajú označenie podľa nových noriem. Čo to znamená a ako to funguje?

UŽ LEN VÝMENOU ŽIAROVIEK V CELOM DOME ČI BYTE MÔŽETE UŠETRIŤ

ĎALŠIE TIPY, AKO UŠETRIŤ ENERGIU V DOMÁCNOSTI

Vedeli ste, že programy s teplotou 30 °C zvládnu ušetriť až 50 % energie oproti tým s vyššou teplotou? Nemusíte sa báť, aj pri nízkych stupňoch a otáčkach práčka odstráni až 99 % baktérií, a navyše nešetríte iba energiu, ale tiež vaše oblečenie. So šetrným praním vám pomôžu práčky, o tých najúspornejších sa dočítate v našom článku!

Nielen obstaraním úsporných spotrebičov šetríte energiu. Spotrebiče ako televízor či Wi-Fi routre vždy vypínajte talčidlom OFF. Pokiaľ sa chystáte na dlhšie z domu (napr. na dovolenku), všetky zariadenia vypojte. Aj pri režime stand-by totiž čerpajú energiu a behom roka vám dôkladné vypínanie môže pomôcť ušetriť niekoľko desiatok eur. Viac tipov nájdete v tomto článku.

Možno sa vám používanie pokrievok pri varení zdá ako banalita, skutočnosť je ale inde. Pokrievky totiž celý proces urýchlia. Ak si pripravujete jedlo doma každý deň, môže vás spotreba energie pri takomto varení vyjsť zbytočne draho. Majte svoje pokrmy pod pokrievkou a za rok si ušetríte napríklad na nové hrnce.

Stolné počítače, ktoré máte doma, sú nepretržite zapojené v zásuvke. Aj keď sú vypnuté, čerpajú neustále energiu, ktorá sa behom roka nazbiera, a vás môže stáť zbytočne veľa peňazí. Vymeňte teda stolný počítač za praktický notebook – až mu dôjdu sily, jednoducho ho pripojíte k elektrine a nabijete za niekoľko hodín.

To, že nabíjačka v zásuvke nespotrebováva žiadnu elektrinu, je mýtus. Aj keď je vaše zariadenie odpojené, zapojená nabíjačka stále spotrebováva energiu, ktorá cez ňu prúdi. Vyťahujte nabíjačku po každom nabití a ročne ušetríte za elektrinu až desiatky eur!

Obrázky sú ilustratívne.